Početna Blog Stranica 3145

Tržnice Zagreb kupuju rashladne vitrine

Autor:
Hina /Online-Zagreb

Milan Bandić na Dolcu (Foto: Saša Zinaja /Medijska mreža)Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić jutros je došao na tržnicu Dolac među kumice koje prodaju sir i vrhnje i rekao da će danas od sanitarne inspekcije Ministarstva zdravstva dobiti rješenje o odgodi izvršenja odluke o zabrani prodaje mliječnih proizvoda na otvorenom na 90 dana.

Tržnice Zagreb od jučer su krenule u žurnu nabavu rashladnih vitrina za prodaju mliječnih proizvoda, rekao je pomoćnik direktora Tržnica Zagreb Miroslav Pupić Bakrač. Bit će raspisan natječaj za nabavu 37 vitrina i vjerujemo da ćemo u roku 90 dana tržnicama omogućiti da mogu normalno i po zakonu prodavati sir i vrhnje, rekao je.

Po rješenju sanitarne inspekcije, sir i vrhnje se može, po pravilniku o higijeni hrane, prodavati u zatvorenim i rashladnim vitrinama, na temperaturi između četiri i osam stupnjeva.

Kumice, koje su jučer prosvjedovale besplatno dijeleći sir i vrhnje jer je rješenje o zabrani prodaje stupilo na snagu 4. listopada, zahvalile su danas gradonačelniku Bandiću, novinarima i svima drugima koji su im, kako su rekle, omogućili da mogu i dalje prodavati sir i vrhnje.

“Kumice su simbol ovoga grada, zaštitni znak i dio identiteta ovoga grada i rekli smo da to nećemo dovesti u pitanje”, izjavio je gradonačelnik Bandić novinarima na Dolcu, gdje je od kumice Marice za štrudl kupio dva sira, dvije mjerice vrhnja i jaja.

U roku od 90 dana riješit će se ti sanitarni objekti, rekao je Bandić, dodajući da zahvaljuje resornom ministarstvu zdravstva i ministru Darku Milinoviću na razumijevanju. Dodao je da će Gradski ured za poljoprivredu i šumarstvo na čelu s pročelnikom Emilom Tukom, koji je na Dolac došao s njim, pomno pratiti što se događa i pomoći ako bude problema.

Na upit novinara da komentira jučerašnju najavu ministra Milinovića da će zbog ove situacije biti kažnjen Zagrebački holding, Bandić je rekao da “on sad ne bi o kaznama i krivicama”.

Rekao je da se on neće vraćati previše u povijest te da će novi šef Tržnica Zagreb – podružnice Zagrebačkog holdinga riješiti pitanje tko je odgovoran što se od studenoga prošle godine nije to napravilo što je trebalo.

Natječaj za 80 stipendija grada Zagreba

Još nije kasno da se svi srednjoškolci zainteresirani za stipendije jave na natječaj koji je prošloga tjedna objavljen na internetskim stranicama Grada Zagreba. Otvoren je 15 dana, a uvjeti kojima kandidati moraju udovoljiti su:

  • da nisu, osim iz opravdanih razloga, ponavljali razred u srednjoj školi;
  • da su redovni učenici trećeg ili četvrtog razreda srednje škole u Gradu Zagrebu odnosno Zrakoplovne tehničke škole Rudolfa Perešina u Velikoj Gorici i da su završili prethodne razrede srednje škole u Gradu Zagrebu odnosno Velikoj Gorici s odličnim uspjehom;
  • da imaju neprekidno prebivalište u Gradu Zagrebu najmanje jednu godinu prije objave natječaja;
  • da su državljani Republike Hrvatske;
  • da nisu stariji od 18 godina.

Stipendije se dodjeljuju na godinu dana, računajući od 1. rujna ove godine, a iznose 35 prosječne neto plaće u Gradu Zagrebu za razdoblje od siječnja do kolovoza 2010. godine.

studentica, ilustracijaKriteriji za dodjelu stipendija su uspjeh u školovanju, izvannastavni i izvanškolski rezultati tijekom srednjeg obrazovanja čime se podrazumijeva sudjelovanje i nagrade na državnim i međunarodnim natjecanjima, kao i športska natjecanja koja su i u kalendaru Hrvatskoga olimpijskog odbora. Također se uvažavaju još neke druge vrijedne nagrade i priznanja.

Dokumentaciju koju kandidati trebaju priložiti i pojedinosti natječaja mogu se vidjeti na stranici Grada Zagreba, Također na: http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=507 mogu se pronaći pojedinosti u vezi s kriterijima, preuzeti obrazac za natječaj i provjeriti koja su zanimanja deficitarna i preuzeti odgovarajuće dokumente.

U potrazi za globalnim turističkim imidžem

Autor:
Jozo Renić
[email protected]

Zagreb (Foto: Siniša Kosić /Medijska mreža)Zagrebački turizam mora dobiti novu dimenziju jer je prošlo vrijeme prodaje postelje i tanjura. Sada destinaciju prodaje doživljaj, a jedan od doživljaja svakako će biti i šetnja od Arene u Laništu do jarunskog jezera, ali tek pošto se riješe administrativne prepreke. Naime, skupina entuzijasta već neko vrijeme pokušava ostvariti ideju da se na Savi postavi skela koja bi izletnike, šetače i bicikliste prevozila od jedne do druge obale, ali, kako se čulo na skupu predstavnika zagrebačke turističke industrije, još će puno vode proteći Savom dok neki shvate što bi to donijelo gradskom turizmu.

Nedavni susret turističkih djelatnika u hotelu Westin protekao je u znaku predviđanja onoga što će se zbivati sljedećih pet-šest godina.

Tvrtka Horwath Consulting predstavila je operativni marketinški plan za zagrebački turizam do 2016. godine, prema kojemu bi u našem gradu trebalo noćiti oko 500.000 gostiju više nego sada. No, za to je potrebno učiniti štošta, od brendiranja grada i općenito poboljšavanja imidža do čvršće suradnje turističkih djelatnika.

Događaji privlače goste
– Zgrade i crkve uvijek su iste, ali događaji se prate, oni privlače ljude – rekao je šef Koncertne direkcije Davor Žagar, komentirajući stanje u zagrebačkom turizmu.
Po njegovu mišljenju, trebamo se ugledati u Barcelonu, koja je prije 15 godina bila 30. u Europi po turističkoj privlačnosti, a sada je treća. Jednostavno su smišljeni razni događaji koji su pokazali da grad živi. Treba, dakle, i Zagreb učiniti gradom doživljaja i promovirati događaje i kulturu.
– Koliko domaći ljudi sudjeluju u događajima, toliko se i gosti priključuju – rekao je Žagar, navodeći dobar primjer kada je u Zagrebu 100.000 građana sudjelovalo u Noći muzeja.
Isto tako napominje da je u posljednje vrijeme sve više kulture i zabave, a već ove jeseni imamo priliku promovirati se kao grad događaja, jer su pred vratima koncerti Guns N’ Rosesa, Stinga, Lady Gage itd.

– Lokalno Zagreb ima nekakav imidž, ali globalno ne – rekao je Zoran Kasum iz Horwath Consultinga.

– Neki su turistički projekti još na čekanju. Na primjer na Gornjem gradu treba se dogoditi potpuna turistifikacija, i to seljenjem Sabora i Vlade – kaže Kasum, očekujući da će se ulaskom u EU 2012. godine osjetiti snažniji rast poslovnog turizma, a time i veća potražnja za hotelima.

Direktorica Turističke zajednice grada Zagreba Amelia Tomašević kaže da su s Uredom za obrazovanje dogovorili da se iduće godine u sve srednje škole uvede fakultativni predmet – turizam.

– Uz 45 hotela, oko 2200 turističkih kreveta te oko 6000 zaposlenih u turizmu i ugostiteljstvu, u ovom gradu treba još samo bolje prenijeti informacije o ponudama, na primjer na recepcijama hotela – kaže Amelia Tomašević.

Logično je da se u koloplet turističkog djelovanja uključi i nacionalni zrakoplovni prijevoznik. Kako je istaknula Zlata Prpić, direktorica marketinga Croatia Airlinesa, ove jeseni planiraju se promotivne cijene letova za Zagreb već od 99 eura iz nekoliko europskih gradova.

– Nudimo i promotivnu prodaju karata unutar Hrvatske. Dvije povratne zrakoplovne karte prodavat ćemo po 800 kuna za letove unutar zemlje – rekla je Zlata Prpić, pozivajući i hotele i ostale da svojim promocijama pridonesu tome da gost rado dođe u Zagreb.

Digitalna televizija stiže sutra! Jeste li spremni?

ilustracijaJeste li se pripremili za digitalni televizijski signal? Sutra, 5. listopada, u 12,35 sati, završit će se proces prelaska na digitalno emitiranje televizijskih programa.

Emitiranje analognih televizijski programa prestat će za području Grada Zagreba, Zagrebačke, Sisačko-moslavačke i Krapinsko-zagorske županije, odnosno u digitalnoj regiji D4, te će se program nacionalnih nakladnika od 12,35 sati emitirati isključivo digitalnim putem na kanalima K-25 (MUX A) i K-48 (MUX B).

Građanima u digitalnoj regiji D4 na raspolaganju je Pozivni centar Vlade za pomoć u prelasku na digitalnu televiziju. Besplatni telefon 0800/11-20-11 možemo zvati radnim danom od 8 do 21 sat, a u noći 5. na 6. listopada centar će raditi cijelu noć.

Građani koji nisu u mogućnosti samostalno spojiti digitalne prijamnike i ugoditi televizijske kanale putem daljinskog upravljača mogu se putem besplatnog broja telefona prijaviti za sudjelovanje u akciji Središnjeg državnog ureda za e-Hrvatsku “DTV za sve”.

Riječ je o akciji u kojoj sudjeluju studenti koji dolaze kućama, prije svega starijim osobama te osobama s invaliditetom, i pružaju besplatnu pomoć pri spajanju opreme potrebne za prijam digitalnog signala u njihovom domu. Akcija će se u digitalnoj regiji D4 odvijati od 1. do 10. listopada u suradnji sa studentima Fakulteta elektrotehnike i računarstva iz Zagreba, Metalurškog fakulteta iz Siska i Veleučilišta u Karlovcu..

Film o Facebooku stiže 28. listopada

“Društvena mreža”, film Davida Finchera o osnivanju Facebooka, stiže k nama mjesec i pol ranije od planiranog – 28. listopada.

Jesse Eisenberg glumi Marka Zuckerberga, generalnog direktora Facebooka koji je projekt pokrenuo na Harvardu 2004. godine. Film je u SAD-u tijekom vikenda bio na prvom mjestu po gledanosti, a u blagajne je do sada donio također rekordnih 23 milijuna dolara.

[youtube lB95KLmpLR4 nolink]

Milinović: Sir i vrhnje ponovno na tržnicama

Autor:
Hina /Online-Zagreb.hr

prosvjed prodavača sira i vrhnja (Foto: Saša Zinaja /Medijska mreža)Ministar zdravstva Darko Milanović rekao je danas u Opatiji, odgovarajući na novinarsko pitanje o tome može li ministarstvo išta učiniti da se odgodi primjena propisa o zabrani prodaje sira i vrhnja na otvorenim tržnicama dok se ne omoguće potrebni uvjeti, kako se može kazniti Zagrebački holding jer je ondje “važniji politički obračun dviju struja, nego da se osigura normalna prodaja sira i vrhnja”.

Ministar je rekao kako je lani u studenome Zagrebački holding obećao uložiti milijun i 600 tisuća kuna da osigura tehničke i higijenske uvjete do 1. lipnja ove godine.

“Prvog lipnja tražili su odgodu na tri mjeseca, što smo im omogućili. Smatrali smo da su do 1. rujna napravili sve potrebno, a nitko se iz holdinga dosad nije ni javio za prolongiranje. Nadam se da ćemo naći kompromisno rješenje, no zakon se mora poštovati”, izjavio je ministar.

“Bakice ili kumice mogu i sutra prodavati svoje namirnice, a kaznu za to će dobiti Zagrebački holding”, rekao je Milinović.

Ipak, kasno sinoć stigla je i obavijest kako se odgađa primjena novih mjera pa prodavačice sira i vrhnja bez straha od kazni mogu i dalje prodavati po starom.