fbpx
Početna Blog

Ružičasta povorka podrške obilježila je 25. dan ružičaste vrpce

Tradicionalnim okupljanjem ispred Hrvatskog narodnog kazališta, 25. put zaredom, obilježen je Dan ružičaste vrpce u organizaciji udruge Europa Donna Hrvatska. Ova emotivna i plemenita manifestacija okupila je brojne građane kako bi poslali snažnu poruku podrške ženama oboljelima od raka dojke te njihovim obiteljima i prijateljima.

Predsjednica udruge, doc. dr. sc. Vesna Ramljak, pozdravila je okupljene ispred Hrvatskog narodnog kazališta i uputila emotivne riječi ohrabrenja svima koji se bore protiv raka dojke. Njezin govor naglasio je ključnu ulogu prevencije i važnost redovitih pregleda, jer pravovremeno otkrivanje bolesti može spasiti mnoge živote. “U Europi 1 od 8 žena oboli od raka što je, kada krenete brojati, previše. Upravo zato uvijek naglašavam važnost samopregleda i pravodobnog odlaska liječniku. Zdravlje je najbitnija stavka u životu i nju trebate staviti prije svega ostalog” – istaknula je  doc. dr. sc. Vesna Ramljak.

Vesna Ramljak i Marija Rukavina

Nakon kratkog obraćanja, svi okupljeni ispred HNK-a, primili su ružičaste balone, a nosili su ih ponosno u povorci podrške koja simbolizira borbu, hrabrost i zajedništvo. Zajedno su krenuli prema Cvjetnom trgu, gdje su ružičasti baloni pušteni u zrak kao znak sjećanja na sve preminule od raka dojke. Ovaj dirljiv čin bio je snažan podsjetnik na važnost kontinuirane borbe, ali i na nadu koju pružamo oboljelima svojim zajedništvom i podrškom. Učenici 5. razreda Škole za medicinske sestre Vrapče izradili su ružičaste vrpce koje su podijelili svim prisutnima te su volontirali za udrugu Europa Donna Hrvatska i pomogli u organizaciji cijelog dana.

Dan ružičaste vrpce, osim što pruža podršku oboljelima, ima važnu ulogu u edukaciji javnosti. Rak dojke, koji pogađa žene diljem svijeta, odgovoran je za četvrtinu svih malignih oboljenja kod žena. U Hrvatskoj je čak jedna od pet oboljelih žena mlađa od 50 godina u trenutku postavljanja dijagnoze. Iako brojke ostaju visoke, sa skoro 3000 novodijagnosticiranih slučajeva godišnje u Hrvatskoj, ohrabruje pad mortaliteta od 6,7% u posljednjih sedam godina. Ovaj napredak rezultat je napora u promicanju zdravih stilova života, dostupnosti zdravstvene skrbi te programa ranog otkrivanja bolesti, što dodatno ističe važnost ovakvih javnozdravstvenih akcija.

Poseban doprinos tijekom listopada dolazi od kampanje “Snaga je u nama”Tvrtka Salvus, tijekom listopada, od svake prodane bočice Solgar Skin, Nails and Hair Formula donirat će 1 EUR udrugama Europa Donna Hrvatska i Nismo same. Prikupljena sredstva koristit će se za pružanje psihološke pomoći oboljelima te osiguranje besplatnog prijevoza žena na kemoterapije. Osim toga, tvrtka Wimax nastavlja svoju podršku udruzi Europa Donna Hrvatska drugu godinu zaredom, donirajući 0,10 EUR od svakog prodanog ručnika Essenza Flower, Podršku im je pružila i kazališna glumica Ankica Dobrić koja je ujedno i zaštitno lice ove kampanje. Ručnici bit će dostupni u prodaji u trgovačkim lancima Kaufland, Plodine i KTC, a prodavat će se tijekom tri mjeseca, počevši od 10. listopada.

Podršku ovogodišnjem obilježavanju Dana ružičaste vrpce dale su i mnoge osobe iz javnog života, a među njima su bili: izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, Bartol Kašić, izaslanica Vlade Republike Hrvatske, državna tajnica doc.dr.sc. Irena Hrstić, izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, gđa. Lora VidovićLejla FilipovićAnkica DobrićJosipa PavičićLana GojakMarijana PerinićAntonija ŠolaMarija Rukavina, Marco Cuccurin i brojni drugi. Svi prisutni su na Cvjetnom trgu simbolično pustili ružičaste balone u znak zajedništva i solidarnosti.

Uz ružičaste balone koji su lepršali nebom, ovaj događaj poslao je snažnu poruku da zajedno možemo pružiti nadu i ohrabrenje, te da zajedničkim naporima možemo unaprijediti svijest o važnosti prevencije i podrške oboljelima.

Dan ružičaste vrpce još jednom je pokazao da je zajedništvo najjače oružje u borbi protiv raka dojke, dok je ružičasta povorka podrške poslala jasnu poruku: borba za zdravlje i živote svih žena se nastavlja, a nada nikada ne blijedi. 

Foto: Filip Popović  

Pridružite se ATAAC konferenciji i saznajte kako napredne tehnologije pomažu djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom

Pozivamo sve roditelje, skrbnike i stručnjake da se pridruže prestižnoj ATAAC konferenciji, posvećenoj inovacijama u asistivnoj tehnologiji koja značajno poboljšava život djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom. Konferencija će se održati 23. i 24.listopada u Mozaik Event Centru u Zagrebu, a okupiti će više od 20 vrhunskih predavača iz cijelog svijeta.

Što vas očekuje?

Vodeći stručnjaci iz područja logopedije, edukacijske rehabilitacije, radne terapije i drugih srodnih disciplina održati će predavanja, radionice i praktične prezentacije o najnovijim tehnologijama i njihovoj primjeni u svakodnevnim situacijama. Ova predavanja omogućiti će sudionicima da iz prve ruke saznaju kako asistivna tehnologija može unaprijediti kvalitetu života i poboljšati samostalnost osoba s invaliditetom.

Svjetski inovatori na jednom mjestu

Osim vrhunskih predavača, na konferenciji će sudjelovati i vodeći svjetski proizvođači asistivne tehnologije. Posjetitelji će imati priliku vidjeti i isprobati najnovije uređaje i tehnologiju, od inovacija koje olakšavaju komunikaciju do rješenja koja poboljšavaju mobilnost i svakodnevne aktivnosti.

Besplatno sudjelovanje i personalizirane savjetodavne usluge

Jedna od ključnih prednosti konferencije je što će roditelji djece s teškoćama u razvoju imati priliku za besplatna savjetovanja sa stručnjacima, koji će im pružiti smjernice o primjeni asistivne tehnologije u svakodnevnom životu. Također, besplatno sudjelovanje omogućeno je i studentima, osobama s invaliditetom te nezaposlenim osobama.

ATAAC igraonica i poster sekcija

Konferencija će uključivati i ATAAC igraonicu, gdje će posjetitelji, uz podršku volontera i studenata Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta i Zdravstvenog veleučilišta, moći isprobati različite uređaje kroz interaktivne igre i aktivnosti. Poster sekcija pružit će dodatnu vrijednost predstavljanjem najnovijih istraživanja i primjera iz prakse od strane stručnjaka iz Hrvatske, kao i drugih zemalja Europe.

Ne propustite priliku biti dijelom ovog važnog događaja i otkriti kako inovacije u asistivnoj tehnologiji mijenjaju živote. Više informacija i prijave dostupni su na www.ataac.eu/hr

U Dumovcu Dan otvorenih vrata Oporavilišta za divlje životinje Zoološkog vrta Grada Zagreba, a na Europskom trgu edukacija građana o udomljavanju ljubimaca

U subotu, 5. listopada 2024. godine, u Zagrebu će se obilježiti Međunarodni dan zaštite životinja.

U Dumovcu će biti organiziran Dan otvorenih vrata novog objekta Oporavilišta za divlje životinje Zoološkog vrta Grada Zagreba, a na Europskom trgu predstavljanje Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba i udruga za zaštitu životinja te edukacija građana o udomljavanju ljubimaca.

Oporavilište za divlje životinje u Dumovcu za posjetitelje će biti otvoreno od 10 do 14 sati, a građani će u vođene obilaske kretati na puni sat – u 10, 11, 12 i 13 sati. Djelatnici Ustanove Zoološki vrt Grada Zagreba upoznat će ih s velikim značajem tog objekta u skrbi za životinje. Objekt obuhvaća prostore za smještaj pasa i divljih životinja te rad veterinarske službe. Ti specijalizirani prostori imaju površinu od 1300 metara četvornih. Zahvaljujući njima divlje su životinje dobile odgovarajuće prostore za liječenje i oporavak, zaplijenjene životinje smještaj, projekti zaštite životinja mjesto gdje se mogu raditi istraživanja te uzgajati ugrožene vrste životinja, a Sklonište za nezbrinute životinje Grada Zagreba čiji se objekti nalaze u blizini, dodatne kapacitete za smještaj pasa. Tijekom vođenog obilaska građani će moći doznati što sve Zoološki vrt Grada Zagreba čini u skrbi za životinje.

Novi objekt Oporavilišta izgrađen je u sklopu projekta „Oporavilište za divlje životinje – Modernizacija Zoološkog vrta u Zagrebu III faza” vrijednog više od tri milijuna eura. Pedeset i pet posto sredstava je iz proračuna Grada Zagreba, a ostala sredstva su nacionalna te iz fondova Europske unije.

Na Europskom trgu građane od 10 do 18 sati očekuju djelatnici Skloništa iz Dumovca te volonteri mnogobrojnih udruga za zaštitu životinja. Govorit će o važnosti odgovornog odnosa ljudi prema životinjama. Poseban naglasak stavit će na brigu o kućnim ljubimcima te vrijednost udomljavanja kao načina za nabavljanje ljubimca.

Sklonište za nezbrinute životinje Grada Zagreba na Europskom će trgu imati edukativni kutak s aktivnostima za djecu. Djeca će tamo moći naučiti kako se dobro brinuti o psu i mački, te zašto neke njuškice novi dom čekaju u Skloništu. Kraj štanda Skloništa bit će vrtić sa štencima, a volonteri će šetati odrasle pse spremne za udomljenje. Ti će psi biti prepoznatljivi po maramama koje će nositi. Na maramama su obilježja Skloništa u Dumovcu.

U 13 sati nastupit će Kikići i Genijalci. Koncert je namijenjen obiteljima s djecom.

Prijatelji životinja građane pozivaju u vege kutak gdje će se moći okrijepiti hranom i pićima biljnog podrijetla.

Obilježavanje Međunarodnog dana zaštite životinja u Zagrebu organiziraju Grad Zagreb, Gradski ured za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje i Ustanova Zoološki vrt Grada Zagreba.

U poznatoj zagrebačkoj crkvi prilikom obnove pronađene grobnice stare gotovo 1000 godina

Crkve su za vjernike mjesta susreta s Bogom, međutim one su i važni čuvari umjetničkih djela, arhitekture i tradicije. U rubrici Notes nove Koordinacije doznajemo kako napreduje njihova obnova. Gost rubrike je dokazani stručnjak kada je u pitanju obnova sakralnih objekata te glavni projektant obnove Zagrebačke katedrale od 1992. do danas – Damir Foretić.

Posljednjih mjeseci pisalo se da tornjevi Katedrale više nikada neće biti isti, odnosno da će Katedrala biti niža? Je li to istina?

Foretić: To nije istina. Katedrala mora izgledati kako je izgledala prije potresa 2020. Sve se radi u tom smjeru i tako će se na koncu i napraviti. Kad će to biti i tko će to vidjeti, ne znamo.

Projektant ste obnove Zagrebačke katedrale od 1992. godine. Mnogi se pitaju zašto ta obnova toliko traje i koliko su potresi usporili obnovu?

Foretić: Obnovu Katedrale možemo podijeliti u dvije faze. Prva je faza do potresa i druga od potresa. Ono što se radilo u prvoj fazi bile su obnova i restauracija kamene plastike na Katedrali. Ovo što se sada radi i što se treba napraviti je tek dio posla – konstruktivno ojačanje, odnosno jedna prava konstruktivna obnova.

Kad je 1992. krenula obnova Katedrale, nitko nije računao da će niti tridesetak godina kasnije doći do novog potresa. Sve ono što smo konstruktivno mijenjali u nekim dijelovima zvonika, galerije, fijale i tako dalje – sve je to bilo proračunato za potres. I svi ti elementi nisu stradali u tom zadnjem potresu. Dogodilo se to da je pao južni zvonik, da se sjeverni morao demontirati. Ali to nije bilo vezano uz prethodno odrađen restauratorski dio.

Ovo što se danas radi je jedna sasvim druga stvar. Radi se na ojačavanju cijele Katedrale da može izdržati određenu jačinu potresa i da se u njoj više ništa ne ošteti.

Diana Tikvić i Damir Foretić

Što se danas radi po pitanju obnovu Katedrale i koje su prognoze za završetak radova?

Foretić: Teško mi je to reći jer sve ovisi o financijskim sredstvima. To nisu mala sredstva. Uz to postoji i vremensko razdoblje kao faktor. Plan Crkve i Zagrebačke nadbiskupije je otvoriti srednju lađu za bogoslužje. Za to vrijeme bi se odvijali radovi na bočnim lađama, zvonicima i tako dalje.

Možemo li vremenski precizirati radove? Govoriti o konkretnim datumima ili godinama?

Foretić: Teško. Zasada je završeno ojačavanje svodova, svodnih kamenih rebara. A sad dok je postavljena skela unutar Katedrale predstoji nam oslikavanje svodova. A to će opet iziskivati neko vrijeme da se dovrši.

Obnova sakralnih prostora puno puta iziskuje promatranje iz nesvakidašnjih kutova i uvođenje inovacija. Koliko su konzervatori rigorozni oko obnove crkvi?

Foretić: Moram reći da u svom dosadašnjem radnom vijeku i tijekom svega što sam radio nisam nikada imao problema s konzervatorima. Njihova je uloga i želja, jednako kao i moja u svojstvu projektanta pokazati izvornost građevine. Šteta bi bilo to propustiti.

Radili ste na obnovi samostana i crkve sv. Franje Asiškog u Zagrebu. Po čemu je ta obnova bila posebna?

Foretić: Ta obnova je bila posebna utoliko što smo s njom prvom krenuli. Taj je projekt krenuo praktički već u jesen 2020., odmah nakon prvog potresa. Okupili smo vrlo dobru ekipu ljudi s kojima smo kvalitetno surađivali. Na čelu je bio profesor Trogrlić sa splitskog Sveučilišta. I crkva i samostan su se od temelja do krova morali ojačati zbog značajnih oštećenja. Kasnije smo stavili i podupornu skelu koja je sačuvala objekt od daljnje štete prilikom petrinjskog potresa.

Uz konstruktivni dio smo krenuli i s probnim arheološkim istraživanjima koji su rezultirali time da smo u sakristiji ispod zvonika pronašli grobove. Najstariji grob koji je bio presječen istočnim zidom samostana i sakristije datira iz 1100 godine.

Ostali dijelovi koje smo pronašli u zapuni svodova potaknuli su nas da idemo dalje istraživati prilikom čega smo pronašli okruglo kameno stubište koje zajedno sa zvonikom, crkvom i sakristijom tvori jednu građevinu koja je starija od svega što danas na istom mjestu možemo vidjeti. I sad, ako je to bio benediktinski samostan, onda nas cijela istraživanja i teorije vuku u smjeru da je možda upravo ova crkva bila prva katedrala.

Svjetski dan hospicija i palijativne skrbi 5. listopada obilježava se na Cvjetnom trgu u Zagrebu

Deset godina je prošlo od donošenja prve i jedine samostalne rezolucije o palijativnoj skrbi putem koje je Svjetska zdravstvena organizacija pozvala sve zemlje da jačaju palijativnu skrb kao bitan dio sveobuhvatne skrbi za čovjeka, imajući na umu sva životna razdoblja u kojima takva skrb čovjeku može biti potrebna. Jer palijativni bolesnici su i djeca, i mladi, i stari ljudi.

Gdje smo nakon 10 godina? Kako nam ide? Upravo ta pitanja su i geslo pod kojim se obilježava ova obljetnica. Geslo kojim se želi potaknuti dionike palijativne skrbi u svim zemljama pa tako i u Hrvatskoj da se osvrnu, „podvuku crtu“ i donesu zaključak koliki napredak je postignut.

La Verna kao vodeća udruga za palijativnu skrb u Hrvatskoj, s mrežom od 48 volontera na terenu pruža podršku palijativnim bolesnicima u Zagrebu surađujući s Uredom za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Stoga se i obilježavanje ove obljetnice održava pod pokroviteljstvom Gradonačelnika grada Zagreba, a budući da je razvoj palijativne skrbi izuzetno važan za cijelu državu, pokrovitelji su i Ministarstvo zdravstva te Predsjednik Republike Hrvatske.

Lora Vidović, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom istaknula je kako se u proteklom periodu dogodilo nekoliko pozitivnih pomaka u palijativnoj skrbi u Zagrebu. „Na području grada, u okviru domova zdravlja djeluje sedam palijativnih timova i osam koordinatora, povećao se broj palijativnih postelja te se provode različiti programi javnozdravstvenog nadstandarda za korisnike koji trebaju pojačanu zdravstvenu njegu ili palijativnu skrb za čiju provedbu su osigurana sredstva u Proračunu Grada Zagreba. Uz zdravstvene usluge, neizostavne su i socijalne usluge kao važan segment podrške koje nastojimo osigurati osobama u potrebi za palijativnom skrbi i njihovim obiteljima.

Značaj volontera u toj podršci je neprocjenjiv i zbog toga sam izuzetno ponosna što u suradnji s udrugom La Verna organiziramo ovako važnu akciju. Volonterima u palijativnoj skrbi povjerena je najvažnija zadaća, biti uz čovjeka i sa čovjekom i očuvati dostojanstvo osobe do kraja životnog puta. Upravo su to svakodnevni pomaci koje udruga La Verna postiže svojim djelovanjem, a na nama je da im pružimo podršku i osiguramo put u ispunjavanju ove važne zadaće“, zaključila je.

Blaženka Eror Matić, predsjednica udruge La Verna priželjkuje da se u narednih deset godina sustav palijativne skrbi u Hrvatskoj razvija brže. Podsjetila je kako i sama Rezolucija naglašava da je potrebno osigurati odgovarajuće financiranje za razvoj palijativne skrbi, uspostaviti multisektorska partnerstva i poticati suradnju vlada i civilnog društva kako bi se osnažili volonteri. „U Hrvatskoj je u odnosu na potrebe broj uključenih volontera mali, posebno onih educiranih za podršku palijativnim bolesnicima smještenima u ustanovama socijalne i zdravstvene skrbi“, naglasila je, dodavši kako je za jačanje udruga koje organiziraju i koordiniraju volontere, kao što je to La Verna, potrebno osigurati pouzdanije izvore financiranja. Natječaji koje objavljuju ministarstva i lokalna uprava trebali bi biti višegodišnji i bolje prilagođeni palijativnoj skrbi koja spada i u sustav socijalne i zdravstvene skrbi, a korisnici su svih dobnih skupina.

U palijativnoj skrbi nedostaje svih resursa. Ljudskih. Smještajnih. Financijskih. Pritom je financiranje temelj kako bi se osigurali smještajni kapaciteti i ljudi koji su educirani za rad s palijativnim bolesnicima i njihovim obiteljima.

Koja je formula kvalitetnog zdravstvenog sustava?
Razvijena preventiva + kurativa + palijativa

Tek kada bi svi elementi te formule bili na zadovoljavajućoj razini i dostupni svim građanima moglo bi se o funkcioniranju zdravstvenog sustava govoriti s pozitivnim prizvukom.

La Verna kroz pružanje podrške palijativnim bolesnicima i njihovim obiteljima na području grada Zagreba, ali i kroz brojne aktivnosti kojima nastoji unaprijediti razvoj palijativne skrbi u Hrvatskoj, posvećeno radi na jačanju palijativnog elementa te formule i poziva građane da se pridruže obilježavanju Svjetskog dana hospicija i palijativne skrbi na Cvjetnom trgu u Zagrebu, u subotu 5. listopada, od 10 do 14 sati i na taj način toj udruzi, njenim volonterima i svim sugrađanima koji trebaju palijativnu skrb iskažu svoju podršku.

Kultni Jimi Tenor u Petom Kupeu s vrhunskim domaćim glazbenicima

On je posve nešto drugo. Kultni finski glazbenik zadivljuje publiku već 36 godina svojim jedinstvenim, razigranim stavom prema glazbi. Jimi Tenor nikada se nije zadovoljio tradicionalnom ulogom – njegov rad nadilazi aktualne trendove.

Upravo njegova glazba bit će na repertoaru sljedećeg nastupa Homage Collectivea, i to prvi put uz sudjelovanje glazbenika čija se djela izvode. Jimi Tenor gostuje u četvrtak, 17. listopada u ovom posebnom izdanju uz ponajbolje hrvatske glazbenike. Svirka uživo bit će pravo putovanje kroz žanrove – od jazza i afrobeata do elektronike.

Jer Jimi Tenor je izvođač koji kombinira upravo te ritmove, tj. najfinije elemente afro-američke glazbe, spontanu šašavost i besramni glamour na doista originalan način. S više od 20 albuma iza sebe, ovaj kameleon stvara prepoznatljivu kombinaciju s vlastitim potpisom.

Glazba Jimija Tenora opisana je kao mješavina Gila Evansa, Jimija Hendrixa i Fele Kutija. Nije to ni neobično jer je ostvario dugogodišnju suradnju s legendarnim Felinim bubnjarom Tonyjem Allenom, ali i s drugim afrobeat glazbenicima. No svestrani Tenor bavio se i elektronikom, i to na nekoliko albuma. Upravo na svojem solo prvijencu snimio je svoj prvi hit Take Me Baby, rejversku himnu iz 90-ih.

Danas je Jimi Tenor etablirani europski umjetnik koji djeluje izvan mainstreama. Njegovu publiku čine klaberi i alternativni rock entuzijasti željni nove perspektive, ali i jazz i funk buntovnici. Oni koji razumiju da i nekonvencionalna pop glazba može pokrenuti tijelo i srce.

U Petom Kupeu pokrenut će ih uz pomoć Homage Collectivea koji će ovog puta činiti:
Janko Novoselić – bubanj // Zvonimir Šestak – bas // Borna Šercar – udaraljke // Hrvoje Galler – klavir // Davor Doležal – gitara // Vojkan Jocić – tenor/sopran saksofon // Zvonimir Bajević – truba // Hrvoje Štefanić – trombon // Jurica Rukljić – tuba // Kristijan Beluhan – back vokal // Emil Kirbiš – back vokal

Ulaznice su dostupne online: https://www.entrio.hr/event/homage-collective-plays-with-jimi-tenor-20766