Početna Blog Stranica 1045

Legendarna američka rock’n’roll mašina, Eagles Of Death Metal, vraćaju se u Zagreb

Legendarni američki rock’n’roll divljaci, Eagles Of Death Metal, vraćaju se u Zagreb na klupski koncert, u Tvornicu kulture, u petak 25. ožujka 2022.

EODM su već ranije rasprodali Boogaloo i Tvornicu, ostavljajući iza sebe razvaljene, znojne i opustošene klubove nakon višesatnog rock’n’roll ludila.

EODM – “I Want You So Hard”

U Hrvatsku ovoga puta dolaze u sklopu drugog dijela svjetske turneje kojom obilježavaju 24 godine djelovanja, a u prvoj polovici iduće godine obići će 30 gradova u 19 zemalja diljem Europe. Nastup u Tvornici bit će jedini u regiji.

“Onaj tko voli rock’n’roll treba izaći van u rock’n’roll. Osjećam se kao da sam bio zaključan godinama i spreman sam se pustiti s lanca. Eagles of Death Metal su se spremni opet uzdignuti”, poručio je frontman Jesse Hughes.

Poznati po zarazno dobroj energiji i nastupima, EODM live band čine i Jennie Vee na bassu, Jorma Vik na bubnjevima i Joshua Jove na gitari.

Eagles of Death Metal osnovali su najbolji prijatelji Jesse Hughes i Josh Homme (Queens of the Stone Age) 1998. u Kaliforniji. Ime je nastalo kada su se zapitali kako bi zvučao spoj grupe Eagles i death metala, žanra kojeg unatoč imenu ne sviraju, ali neomeđeni okvirima predstavljaju energični rock sa žestokim gitarskim riffovima i bubnjevima, poigravaju se s estetikom prljavog rocka i duhovitim tekstovima.

EODM – “I Got a Feelin’ (Just Nineteen)”

Jedan su od najzabavnijih rock’n’roll sastava i divovi žanra. Albumi “Peace, Love, Death Metal” (2004.), “Death by Sexy” (2006.) i “Heart On” (2008.) lansirali su ih u sam vrh svjetske gitarske scene, dok hitovi poput “I Want You So Hard”, “I Got a Feelin’ (Just Nineteen)”, “Wannabe in L.A”, “Miss Alissa”, “Cherry Cola”, “Only Want You” obećavaju razornu energiju.

EODM – “I Only Want You”

Bend je najavio i objavu EP-a sa šest pjesama, a “Eagles of Death Metal Presents A Boots Electric Christmas” bit će objavljen 19. studenog. Na izdanju će EODM-ov Jesse “Boots Electric” Hughes sa svojim alter egom dati doprinos blagdanskim klasicima poput “God Rest Ye Merry Gentlemen,” “Put A Little Love In Your Heart,” “Little Drummer Boy” ili “Little Town Of Bethlehem. “O Holy Night” će biti snimljena u posebnoj acappella verziji koju će uz njega pjevati i EODM-ov Joshua Homme.

EODM se vraća u klub koji dobro poznaju, pred vjernu publiku koje je sa svakim novim dolaskom sve više. Na turneji će ih pratiti bend Bones UK.

Prodajna mjesta su Dirty old shop, Rockmark, Aquarius i Dallas u Rijeci, sva Eventimova fizička prodajna mjesta i online na www.eventim.hr kao i Entrio fizička prodajna mjesta i online na entrio.hr.

Je Veux koncertno predstavlja višestruko nagrađeni album “I Glow” u Zagrebu

Je Veux

Nagrađivani album “I Glow” koji potpisuje Je Veux, jedno od najboljih novijih diskografskih ostvarenja, dobio je vinilno izdanje, a koncertna promocija zakazana je u zagrebačkom Vintage Industrial Baru u četvrtak 10. veljače 2022.

Je Veux – “Lovable”

Debitantski album, iza kojeg stoji Željka Veverec svrstan je među najbolja glazbena ostvarenja 2020. Album je trijumfirao na nagradama Rock&OFF-a pokupivši onu za album godine, pjesmu godine, pop album i prasak godine, te osvojio Porina za najbolji album elektroničke glazbe.

“I Glow” pozicionirao je Je Veux kao jednu od najzanimljivijih autorica na ovim područjima, a fantastične recenzije album prate od objave. Nakon digitalnog i CD izdanja, i album je objavljen i na vinilu u izdanju LAA.

Ujedno, pjesmu koja otvara album, “The First Song”, prati i remix, a potpisuje ga nagrađivani producent Andrea Ljekaj, koji je za njega nominiran za remix godine za nagradu elektronske glazbe Elector.

Album “I Glow” kroz devet pjesama progovara o prijateljskim i ljubavnim odnosima, onima prema samoj sebi, kao i strahovima i idolima. Uz Željku Veverec, kao autoricu i pjevačicu, koja se prihvatila i gitare, na albumu je i njezina iskušana ekipa – Toni Starešinić na klavijaturama, Đuro Dobranić za bubnjevima i Igor Dorotić na trubi. Od glazbenih gostiju pridužili su joj se Matej Milošev na violončelu, Dean Melki na violini, Hrvoje Nikšić koji potpisuje efekte dok je za dodatnu elektroniku i efekte zaslužan Janko Novoselić.

Je Veux – “Beautiful”

Prilika za čuti kako zvuči jedno od najboljih novijih diskografskih ostvarenja je u zagrebačkom Vintage Industrial Baru u četvrtak 10. veljače 2022.

Ulaz na koncert moguć je uz Covid potvrdu ili negativan test.

Ulaznice za koncert su u prodaji od 70 kn dok će na dan koncerta biti 80 kn. Ulaznice su dostupne na svim prodajnim mjestima Eventima i Entria, kao i online na www.eventim.hr i www.entrio.hr.

Program je sufinanciran putem Natječaja “Jer svirati se mora 2“ provedenog u suradnji Ministarstva kulture i medija RH i Hrvatske glazbene unije.

Alka Vuica ovaj petak premijerno u Boogaloou!

Premijerni koncert Alke Vuice u zagrebačkom klubu Boogaloo održat će se u petak, 28. siječnja. Uz nju će nastupiti i DJ Dr. Beat koji će puštati dance glazbu 90-ih. Početak koncerta očekuje se oko 20h. Ulaznice po pretprodajnoj cijeni od 60 kuna mogu se kupiti preko sustava Entrio, a na ulazu će koštati 80 kuna.

Alka Vuica za sebe kaže da je pjesme počela pisati još u djetinjstvu. Na glazbenoj sceni je od 1980. godine. Pažnju na sebe skreće kao dio pobjedničkog tima na izboru za pjesmu Eurovizije koju je izvela Tajči pod nazivom “Hajde da ludujemo”. Tri godine kasnije objavljuje album “Laži me”, a istoimena pjesma postaje jedan od najvećih hitova u tom periodu. Sredina 90-ih može se promatrati kao najuspješniji period Alkine solo karijere, a okrunila ga je hitovima “Otkad te nema” i “Ej šta mi radiš”.

U svojoj preko 40 godina dugačkoj karijeri istakla se i pjesmama koje je napisala za druge. Tu vrijedi istaknuti  “Rušila sam mostove od sna” Dina Dvornika i Josipe Lisac (u suradnji s Gibonnijem), “Ja sam lažljiva” Denis & Denis, “Ja sam zaljubljen” Tonyja Cetinskog, “Lijepa bez duše” Olivera Dragojevića, “Ni na sjever ni na jug” Sandija Cenova i “Danas sam luda” Josipe Lisac.

Svoju svestranost pokazala je i medijskim djelovanjem. Bila je urednica i voditeljica talk showa “Jedan na jedan” koji se prikazivao na Novoj TV, a vrlo popularna bila je i njena rubrika pod nazivom “Alka Individualka” u emisiji Red Carpet. Vodila je i emisiju “Vidimo se u Sarajevu” na televiziji PINK BH.

Facebook event: https://www.facebook.com/events/1262417630918011/

 

HR Top 40: Grašo drugi tjedan zaredom na prvom mjestu

Na HR Top 40 listi drugi je tjedan zaredom prvo mjesto pripalo Petri Graši i pjesmi Jel’ Ti Reka ‘Ko (Tonika). Na drugom se mjestu popeo s prošlotjednog petog Saša Lozar s pjesmom Daleko od raja (Agapa).

Saša Lozar je ovom prilikom za nas komentirao:

„Osvojiti Zagreb i Split nije mala stvar. *Daleko od raja je pozitivna, plesna, moderna stvar… Kada slušatelji to prepoznaju, osjete i još im se ovako svidi, to je onda pun pogodak. Hvala svima, top vijest i neka to potraje što duže.

Daleko od raja ; Jel’ Ti Reka ‘Ko

Treće mjesto pripalo je novoj pjesmi i najvišem ulazu na listu – mladoj glazbenici Noelle i pjesmi Mogu ja to (Menart). Noelle je umjetničko ime Ivane Crnković, mlada je to Osječanka koja se plesom bavim dugi niz godina, a već neko vrijeme u javnosti je prepoznata i kao glazbena zvijezda u usponu.

„Izuzetno me je razveselila vijest da je moj novi singl „Mogu ja to” kao najviši ulaz zasjeo na visoko 3. mjesto. To je potvrda da smo na pravom putu i da je Zetz i ovaj put pogodio ukus glazbenih urednika i publike. Od srca se zahvaljujemo svima koji su pjesmu prepoznali i emitirali ju u tolikom broju.
„Mogu ja to” za mene je posebno važna, jer prenosi poruku da je u životu sve moguće postići ako vjerujemo u sebe i ako smo dovoljno ustrajni. Te riječi su moja mantra. Ponavljam ih svaki put kada naiđem na problem ili poteškoću i vjerujte, to stvarno pomaže. Ukoliko samo jednu osobu pjesma 
„Mogu ja to” barem malo motivira da pobijedi možda i najmanji životni izazov ili prepreku, biti ću presretna i smatrat ću da je pjesma postigla svoj cilj.” sročila je za nas Noelle.


Noelle, Mogu ja to, Menart

Četvrto mjesto na listi pripada grupi Silente i pjesmi Poljubi me za kraj (LAA), dok su na petom mjestu dečki iz Vatre s pjesmom Nova godina nije se dogodila (Dallas Records). Zanimljiva je činjenica da se obje pjesme već 12 tjedana nalaze na listi.

Na listi se ovoga tjedna nalaze sveukupno dva nova ulaza, koja osim Noelle, čini još i Luka Nižetić s pjesmom Ako tražiš ljubav (Dallas Records). Riječ je o ljubavnoj baladi, prvenstveno ljubavi prema samome sebi, pa onda i prema drugome. Tekst pjesme potpisuje Mario Mihaljević, a glazbu Branimir Mihaljević.


Luka Nižetić, Ako tražiš ljubav, Dallas Records

Što se tiče regionalne slušanosti, Dalmacija i grad Zagreb spojili su se pjevušeći pjesmu Saše Lozara Daleko od raja (Agapa), dok Slavonija, Središnja Hrvatska, Zagorska, Istra i primorje slušaju Petra Grašu i njegovu Jel’ ti reka ‘ko (Tonika).

Hommage gradu Varaždin

O iznimnoj likovnoj aktivnosti suvremenog hrvatskog likovnog umjetnika, slikara i grafičara, Željka Prsteca iz Varaždina, nikada nije previše.

Utemeljitelj je jedinstvenog Muzeja anđela u Varaždinu, koji i danas na sreću funkcionira, unatoč svim poteškoćama, slikar čudesnih ciklusa, slika, oltara s puttima, debeljuškastim simpatičnim letećim anđelima.

Prstec je na mnogim svojim slikama, uljima ali i na brojnim grafikama oživotvorio postojanje i trajanje niza crkava, crkvica u svome gradu, važnih kulturno povijesnih spomenika, već pomalo dotrajalih, umornih od borbe s vremenom.

Iznad crkvica lebde anđeli, ta nadzemaljska krilata duhovna bića slična čovjeku, svirajući različite instrumente, no najviše njih puše u trube, dok između njih promiču pahulje snijega, noć je i hladno je.

Cijeli Prstecov ciklus hommage je gradu Varaždinu, gradu kome djeluje, u kome živi i stvara.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Svoju umjetnost slikar posvećuje skladu gradu, njegovoj povijesti i sačuvanim arhitektonskim vrijednostima jer doista Varaždin je lijep na sebi svojstven način poseban grad, posebice središte i Stari grad.

S nizom grafika Prstec se s pojedinim zanimljivim i povijesno važnim gradskim motivima hrabro suprotstavio protoku vremena, ti će motivi trajati vječno u njegovom likovnom opusu ali i u mnogim domovima, muzejima, galerijama…

Ponekad, kad nas svijet izmori, učinit će nam se, dok promatramo ples anđela oko zvonika, kako se čuje tiha glazba, to oni, anđeli sviraju…

Miroslav Pelikan

Gradska uprava predložila je novi model odvoza i naplate smeća

Gradska uprava predložila je novi model naplate smeća u Zagrebu. Usluga će se naplaćivati prema stvarno odvoženom miješanom otpadu.

Trenutno je u Zagrebu oko 200 tisuća spremnika na javnim površinama, a cilj je da ih se ponovno stavi pod kontrolu vlasnika zgrada. Rečeno je da ih se stavi pod ključ. No, nije objašnjeno kako će se to napraviti s obzirom na to da veliki dio zgrada, pogotovo one starije, nemaju posebne prostorije u kojima bi mogle stajati kante i kontejneri.

Nova mjesta za kante

Gradska uprava napominje da u višestambenim zgradama kante treba držati u spremnicima, dvorištima, haustorima. Ključno je, kažu, da su pod kontrolom suvlasnika zgrada. U centru grada se planiraju i investicije podzemnih spremnika, no to se ne može u cijelom gradu. Postoje i ugovorne kazne od 500 kuna za fizičke, a 1000 kuna za poslovne korisnike za neodvajanje otpada. Svaki ulaz će morati imati svoj spremnik pod kontrolom.

Spremnici se, prema prijedlogumoraju nalaziti na lokaciji obračunskog mjesta korisnika usluge u:

  • za to predviđenim zaključanim smetlarnicima i podrumima
  • haustorima
  • ograđenim dvorištima
  • tipiziranim boksovima
  • smješteni unutar katastarske čestice nekretnine ili
  • smješteni na bilo koji drugi odgovarajući način kojim se onemogućava pristup spremnicima od strane trećih osoba

Odvoz otpada i naplata

Broj odvoza će ostati isti, neće se smanjivati.

  • miješani komunalni otpad – najmanje jednom u tjedan dana
  • biootpad –  najmanje jednom u tjedan dana
  • otpadni papir i karton –  najmanje jednom u dva tjedna
  • otpadna plastična i metalna ambalaža –  najmanje jednom u dva tjedna
  • biootpad  – najmanje jednom u tjedan dana

Odvoz krupnog (glomaznog) otpada je dva puta godišnje bez posebne naknade.

Cijena odvoza otpada sastoji se od dvije stavke – varijabilnog i fiksnog dijela.

Varijabilni dio će ići na način da će građani otpad odlagati u službene vrećice i da će se otpad plaćati po vrećicama koje će se kupovati u trgovinama da bi bile dostupne svima. Vrećica će imati cijenu 4 kune. Taj model omogućuje, kažu gradski oci, da se maknu kante s javnih površina. Ovaj model, smatraju oni, omogućuje da se smanji količina miješanog otpada u Zagrebu.

Popusti i niža cijena

Postojat će popusti za obitelji s malom djecom koja koriste pelene, postojat će socijalni popusti. Moći će se dobiti dio vrećica besplatno. Isto je i za one koji koriste reciklažna dvorišta.

Kriteriji za umanjenje cijene, stoji u prijedlogu, moraju poticati korisnika usluge da odvojeno predaje biootpad, reciklabilni komunalni otpad, glomazni otpad i opasni komunalni otpad od miješanog komunalnog otpada te da, kad je to primjenjivo, kompostira biootpad.
Korisnicima javne usluge odobrava se popust za količinu predanog miješanog komunalnog otpada u slijedećim slučajevima:

  • ako koriste usluge reciklažnog dvorišta, odnosno mobilnog reciklažnog dvorišta
  • ako kompostiraju svoj biootpad
  • ako koriste pelene za djecu
  • ako korisnik usluge iz kategorije korisnika koji nije kućanstvo s davateljem usluge ugovori sakupljanje biootpada i reciklabilnog komunalnog otpada

Dosad se plaćalo po kvadraturi stana. To se mijenja. Prema prijedlogu uvodi se model sličan švicarskim gradovima. Plaćat će se fiksni i varijabilni dioCijena fiksnog dijela za kućanstva će biti 45 kuna, za pravne osobe 90 kuna.

Trenutne cijene odvoza otpada u Zagrebu možete na internetskim stranicama Zagrebačkog holdinga.

Varijabilni dio će se naplaćivati kroz sustav kupovine vrećica u trgovinama i Čistoći. Aktualni prijedlog je da vrećica od 20 litara ima cijenu 4 kune s PDV-om, a 40 litara 8 kuna s PDV-om.

Netko tko puno odvaja će plaćati samo 49 kuna, oni koji najmanje odvajaju morat će plaćati 237 kuna.

Obaveze građana

Korisnik usluge je, prema prijedlogu, dužan:

  1. koristiti javnu uslugu na području na kojem se nalazi nekretnina korisnika usluge na način da proizvedeni komunalni otpad predaje putem zaduženog spremnika
  2. omogućiti davatelju usluge pristup spremniku na mjestu primopredaje otpada kad to mjesto nije na javnoj površini
  3. postupati s otpadom na obračunskom mjestu korisnika usluge na način koji ne dovodi u opasnost ljudsko zdravlje i ne dovodi do rasipanja otpada oko spremnika i ne uzrokuje pojavu neugode drugoj osobi zbog mirisa otpada
  4. odgovarati za postupanje s otpadom i spremnikom na obračunskom mjestu korisnika usluge, te kad više korisnika koristi zajednički spremnik zajedno s ostalim korisnicima usluge na istom obračunskom mjestu odgovarati za obveze nastale zajedničkim korištenjem spremnika
  5. platiti davatelju usluge iznos cijene javne usluge za obračunsko mjesto i obračunsko razdoblje, osim za obračunsko mjesto na kojem je nekretnina koja se trajno ne koristi
  6. predati opasni komunalni otpad u reciklažno dvorište ili mobilno reciklažno dvorište odnosno postupiti s istim u skladu s propisom kojim se uređuje gospodarenje posebnom kategorijom otpada, osim korisnika usluge iz kategorije korisnika koji nije kućanstvo
  7. predati odvojeno miješani komunalni otpad, reciklabilni komunalni otpad, opasni komunalni otpad i glomazni otpad
  8. predati odvojeno biootpad ili kompostirati biootpad na mjestu nastanka
  9. dostaviti davatelju usluge ispunjenu Izjavu o načinu korištenja javne usluge
  10. omogućiti davatelju javne usluge označivanje spremnika odgovarajućim natpisom i oznakom

Uključite se u javnu raspravu

Grad Zagreb prijedlog novog sustava odvoza otpada objavio je i na svojim internetskim stranicama i pozova građane da se uključe.

Izvor zgradonačelnik.hr