Autor:
Sanja Knjaz
[email protected]
Sjedilački način života u uredu, školi, kod kuće ispred TV-ekrana ili u automobilu učinio je današnjeg modernog čovjeka slabo pokretnim. Kućanski aparati koji nam olakšavaju život, a tek moderna prijevozna sredstava potpuno su nas utromili. Često možemo čuti – Daj parkiraj taj auto bliže dućanu, da ne moram hodati! Ako se parkirno mjesto ne nađe na samom ulazu u stambenu zgradu, odustajemo od parkiranja. Jer, mislimo, tko je lud da hoda! Takvi i slični stavovi ljudi koji su, dakako, uvjetovani stilom i načinom života loše utječu na naše zdravlje.
U Hrvatskoj gotovo 50 posto stanovništva umire od zatajenja srca i moždanog udara. Istraživanja su pokazala da se samo pet posto stanovništva bavi nekom fizičkom aktivnošću, i to uglavnom mlađi od 30 godina. Jedna je od alarmantnih činjenica da je u Hrvatskoj sve više pretilih – čak 48 posto muškaraca i 34,7 posto žena.
No, što zapravo znače rekreacija i fizička kondicija? Svatko tko se počne baviti bilo kakvim oblikom rekreacije, bilo da šeće kućnog ljubimca ili vozi brdski bicikl na Sljeme, preventivno će djelovati na nastanak mnogih bolesti. Opravdanja za neaktivnost nema jer svatko, bio bogat ili siromašan, može i zna hodati i trčati. Nije potrebno puno novca za skupu opremu ili školovanje, nego samo par tenisica i dobra volja.
Uz aktivan način života idu i promjene u načinu prehrane. Kako ističe dr. Ivo Belan, danak su koji plaćamo današnjem načinu života i debljina, povišeni šećer i masnoće u krvi, loše raspoloženje, nesanica, ozljede na poslu… Samo malo više fizičke aktivnosti utjecat će i na naš ljepši izgled, bolju fizičku i radnu spremnost, živahnost, raspoloženje, ali i na jačanje imunološkog sustava.