Početna Blog Stranica 946

Zaštitite pse od toplinskog udara!

Velike vrućine ugrožavaju ljude i životinje. Sklonište za nezbrinute životinje Grada Zagreba na prvi je dan ljeta građane upozorilo da idućih mjeseci posebnu brigu trebaju posvetiti svojim psima tijekom boravka izvan kuće.

„Nažalost, svako ljeto u Hrvatskoj svjedočimo ostavljanju pasa u zatvorenim automobilima. Građane molimo da to ne čine ni na tren jer nešto što izgleda kao kratka obveza lako može potrajati, a temperatura u vozilu brzo raste i može dovesti do smrti životinje. Ako je vozilo ostavljeno na suncu kada je temperatura zraka 30 stupnjeva, nakon samo pola sata u unutrašnjosti vozila temperatura postaje dvostruko veća – čak 60 stupnjeva“, upozorava Damir Skok, ravnatelj Zoološkog vrta Grada Zagreba u čijem je sastavu Sklonište u Dumovcu.

Veterinari iz Skloništa preporučuju da se pas u šetnje izvodi ujutro i navečer, a da ga se tijekom dana u što manjoj mjeri izlaže fizičkim aktivnostima.

Kada se sa psom izlazi na cestu ili nogostup, potrebno je provjeriti temperaturu asfalta. Naime, ako je asfalt vruć, na šapama psa mogu nastati opekline.

Psu tijekom dana treba osigurati dovoljno svježe vode. Za dodatno osvježenje može mu se vodom napuniti i plastični bazenčić.

„Tijekom velikih vrućina posebno su ugroženi štenci, psi treće životne dobi, oni s dugom dlakom, bolesni psi, oni koji nose brnjicu, te psi brahicefaličnih pasmina. Zbog skraćenih i užih dišnih putova kod pasa sa skraćenim njuškama mnogo brže dolazi do simptoma toplinskog udara poput dahtanja, ubrzanog disanja, zažarenih i suhih sluznica, letargije i dezorijentiranosti. Naime, uslijed hipertermije, tj. povišene tjelesne temperature, dišni prohodi postaju još uži zbog oteknuća, pa čak i blaga povišenost vanjske temperature i vlage može dovesti do kliničkih znakova toplinskog udara kod ovih životinja“, pojasnila je Kristina Lučić, veterinarka Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba.

Ako čovjek primijeti simptome toplinskog udara kod svojeg psa, hitno ga treba odvesti veterinaru.

Na krov Zagrebačkog plesnog centra vraća se omiljeni Corona Sunsets Sessions!

Svi u kalendare svojih ljetnih druženja moraju upisati 29. lipnja, jer upravo s ovim datumom kreće događanje koje se željno iščekuje s prvim danima ljeta. Corona Sunsets Sessions, nakon prošlogodišnje jubilarne pete godine, otvara vrata ka najljepšim zalascima sunca nad Zagrebom i najavljuje dugo, toplo ljeto u metropoli!

Za one koji uspiju pobjeći na jug, ova zelena oaza na krovu Zagrebačkog plesnog centra sjajna je utjeha kad se vrate na asfalt, a za one koji nemaju tu priliku, hladno Corona pivo i signature Corona kokteli bit će spas u vrućim ljetnim danima i noćima sve do 31. srpnja. Lokacija na koju se bježi od vrućine gradskog asfalta i uživa u nevjerojatnom pogledu na grad ponovno je spremna, a ove godine oduševit će posjetitelje posebnim uređenjem i detaljima inspiriranim prirodom, zalascima sunca i ljetom.

Najpoznatiji event u Zagrebu nije omiljen samo među onima koji obožavaju hladnu Coronu s kriškom limete već i za one koji poslijepodneva i večere vole provoditi u dobroj atmosferi, uz DJ ritmove i kutke u kojima se može samo chillati i uživati. Tako će više od mjesec dana u ovom pop up baru moći uživati svi Zagrepčani, ali i turisti koji već, pomalo, osvajaju grad. Upijanje zadnjih zraka sunca prije čarobnog zalaska svima će potvrditi samo jedno – ostati ljeti u gradu uopće nije loša ideja. Neizostavne ležaljke, vreće za chillanje, „klupice“ za veća društva i poneka iznenađenja čekaju ljubitelje Corona piva u ovoj zelenoj oazi koja je u svojih pet godina postojanja osvojila društvene mreže. Fotkanje, grickanje snackova, isprobavanje Corona koktela ili rashlađivanje uz Corona  pivo koje ne može „proći“ bez kriške limete? Svejedno je koji ste tim, jer vas na dobro poznatom zagrebačkom krovu, u zelenoj oazi i debelom hladu čeka sve to. Skriven od pogleda i ljetnih temperatura, Corona Sunsets Sessions prvi je vjesnik ljeta. Događaj koji se ne smije propustiti otvoren je svaki dan od 17 do 23 sata, a više detalja može se pronaći na službenoj Facebook stranici.

Dan vrhunske glazbe i zabave: Yamaha Music School Day

U kazališnoj dvorani Centra kulture na Peščenici –  KNAP u Zagrebu, održan je YAMAHA MUSIC SCHOOL DAY. U bogatom glazbenom programu sudjelovalo je 130 izvođača – polaznika zagrebačke Yamaha Music School. U prvom dijelu programa u 17,00 sati nastupila su djeca od 1,5 do 15 godina koji polaze programe Hobby, Music Parade, Music Adventure i dio učenika programa Popular Music Course, a u 20,00 sati su nastupili 15 + polaznici niza različitih vokalno instrumentalnih programa kao što su Class Vocals, Guitar Encounters, Electric Bass, Six Strings Adventure, Classical Guitar, Drum Encounters, Pianoforte, Play For Keeps, Saxophone i Violin.

Bila je to prava glazbena revija solista pjevača i instrumentalista, grupa i bendova koja je pokazala što su sve izvođači pripremali tijekom ove školske godine uz vodstvo dvadeset licenciranih mentora Yamaha metode. Redale su se dječje pjesme, popularni strani i domaći hitovi svih žanrova, djela klasične glazbe i poneko autorsko djelo mladih autora. Sve to sa zadovoljstvom je najavio ravnatelj Olja Dešić. Publiku, koja je ispunila dvoranu KNAP-a, kroz program je vodila glumica i pjevačica Marija Buga Šimić.Glazbene programe završne produkcije svojih polaznika pripremaju i Yamaha Music School podružnice u Osijeku, Čakovcu i Rijeci.

Sustav Yamaha Music School u svijetu postoji od 1954. godine. Od tada do danas otvoreno je preko 6.000 škola u 42 države, s preko 18.000 licenciranih učitelja. Kroz povijest sustave je educirao preko 30 milijuna učenika. U Hrvatskoj je ovim sustavom trenutno obuhvaćeno više od 500 polaznika.

Sustav je krenuo s radom 2019. u Rijeci, a od 2021. djeluje i u Zagrebu, Čakovcu i Osijeku te od 2022. u Opatiji, a za sve zainteresirane koji su udaljeni od tih lokacija, putem online platforme.

Let’s play ili Igrajte se dok učite idejni je moto Yamaha Music School sustava, programski  strukturiranog i licenciranog, modernog i zabavnog alternativnog glazbenog školovanja.

Sustav nudi vokalne i instrumentalne tečajeve, grupne ili individualne, za sve generacije i stupnjeve znanja i to za djecu već od 1,5 godine života, dok gornje dobne granice za polaznike nema. Mentori su licencirani YMS glazbeni stručnjaci i profesionalci, koji svoja znanja i iskustva djelovanja u hrvatskoj i svjetskoj glazbenoj industriji uklapaju u specifičnu metodologiju i prenose ih na polaznike oblikujući sate u kojima se uz glazbu uživa i uči.

Yamaha Music School prati trendove u sustavu obrazovanja te je nedavno pokrenula i Online glazbenu  platformu koja nudi mogućnost pohađanja 10 tečajeva instrumenata, kao i tečaj pjevanja bez obzira na to gdje se učenik nalazi iz udobnosti svog doma. Učenje uz zabavu i vrhunske mentore, brzi napredak, uštedu vremena i virtualni pristup programu samo su neke od prednosti Yamaha Music School online platforme.

Još jedna novina od slijedeće školske godine, koja se nudi polaznicima Yamaha Music School, je polaganje ispita kroz ispitni sustav RSL Awards. Radi se o britanskom ispitnom modelu na području kreativne i izvođačke industrije koji je prisutan u cijelom svijetu, a ima i svog zastupnika za Hrvatsku. Certifikat za položeni ispit isporučuje se izravno iz Londona, a ispiti će se moći polagati u YMS učionici ili na neki od kontroliranih online načina.

Ujedno RSL donosi briljantnu online aplikaciju za učenje kojom se proširuje instrumentarij i  repertoar sustava Yamaha Music School. Novi paketi ovih programa već su objavljeni na web stranicama svake YMS škole.

Let’s Play!

Dugometražni igrani film ‘Baci se na pod’ redateljice i glumice Nine Violić oduševio zagrebačku publiku

Nakon rasprodane svjetske premijere na 15. izdanju Festivala mediteranskog filma u Splitu, pred prepunom Ljetnom pozornicom Tuškanac u nedjelju, 19. lipnja, održana je i zagrebačka premijera filma ‘Baci se na pod’ Nine Violić.

U prekrasnom ambijentu, uz prisustvo filmske ekipe dugometražnog prvijenca u režiji glumice Nine Violić na čelu s autoricom, mladim glumcem Brunom Frketićem Bajićem koji prvi put glumi na filmu i glumcem Goran Bogdanom publika je uživala u zagrebačkoj premijeri filma ‘Baci se na pod’. Premijeru su osim publike uveličale osobe iz javnog života i mnogobrojni kolege umjetnici. Ova intimna drama prati posljednje trenutke zafrkancije, nježnosti i apsurda prije rastanka jedne obitelji. Dok se roditelji bave zamjeranjima i prebacivanjem krivnje, šestogodišnji sin svoj svijet gradi kroz igru. Da je riječ o sjajnom debitantskom dugometražnom igranom filmu potvrdio je dug pljesak uz ovacije publike.

Nakon svjetske premijere u Splitu gdje je film pogledalo više od osam stotina gledatelja, iznimno sam uzbuđena što je i zagrebačka publika napunila Ljetnu pozornicu Tuškanac. Ovaj film sam na kraju krajeva i radila za publiku pa se time njegova misija ispunjava. Već u utorak, 21. lipnja, smo u mojoj rodnoj Rijeci iza čega slijedi velika turneja po ostalim hrvatskim gradovima. Film 23. lipnja kreće u službenu kinodistribuciju diljem Hrvatske u Kino mreži te Cinestarovim kinima. Sretna sam i pozivam sve da ga dođu pogledati„ – rekla je redateljica, scenaristica i glumica Nina Violić nakon projekcije.

U filmu se isti događaj prikazuje iz tri različite perspektive, tako da gledatelj postupno upoznaje osobne istine svakog člana obitelji. Supruga igra Goran Bogdan, jedan od najistaknutijih glumaca svoje generacije, dok sina tumači debitant Bruno Frketić Bajić. U ulozi tetke pojavljuje se Lee Delong, američko-francuska glumica, učiteljica glume, redateljica, spisateljica i voditeljica radionica kazališnog klauna. Nina Violić potpisuje film kao scenaristica i redateljica te u njemu tumači jednu od glavnih uloga.

„Bilo mi je divno surađivati na ovom projektu. Mogu reći da mi je jedan od dražih u karijeri jer smo bili poput neke male filmske obitelji. Ni snimanje u žaru korone nije nas zaustavilo u kreativnom zanosu. Nina je divna umjetnica i nježna redateljica s kojom je užitak raditi. I opet bih radio s njom jer doista ima što za reći. I sve s njom je uvijek kroz puno smijeha i lakoće. Na snimanju me instant osvojio mali glumac Bruno Frketić Bajić. Nevjerojatan je. Ljubav na prvi pogled. Pljesak gledatelja govori sve. Što da vam kažem. Dođite pogledati film„ – uzbuđeno je izjavio glumac Goran Bogdan koji je na zagrebačku premijeru doputovao sa snimanja filma u Crnoj Gori.

Publiku je nakon projekcije pozdravila autorska ekipa filma u sastavu: Nina Violić, Goran Bogdan, Bruno Frketić Bajić, producentice Vanja Sremac i Zdenka Gold, montažer Vladimir Gojun, skladatelj Filip Šovagović, Saša Antić iz grupe TBF, scenografkinja i kostimografkinja Ana Savić Gecan, scenografkinja lutaka Ana Sekulić, majstorica maske Tina Jesenković, koproducenti Boris T. Matić i Lana Matić, pomoćni direktor fotografije i šarfer Tomislav Sutlar i mnogi drugi. Film su svojim dolaskom podržali i Krešimir Partl, državni tajnik iz Ministarstva kulture i medija, gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević, zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba Luka Korlaet te brojne osobe iz svijeta politike i kulture poput Ankice Jurić Tilić, Bobe Jelčića, Ivane Kekin, Vlaste Delimar, Hrvoja Hribara, Urše Raukar, Jelene Miholjević, Jadranke Đokić, Marije Škaričić, Ivanke Mazurkijević, Lucije Šerbedžije, Nataše Janjić, Ive Mihalić, Lane Barić, Monike Herceg, Radislava Jovanova Gonza…

Film nakon premijere u Zagrebu ‘putuje’ u Rijeku gdje će se prikazati 20. lipnja. Projekcija u Šibeniku na Tvrđavi Barone zakazana je za 22. lipnja, a u Dubrovniku u ljetnom kinu Slavica 23. lipnja. Film potom kreće u službenu kinodistribuciju diljem Hrvatske u Kino mreži te Cinestarovim kinima. Bit će prikazan i u nacionalnom programu ovogodišnjeg Pulskog filmskog festivala te u programu Vukovarskog filmskog festivala koji se održavaju u srpnju.

Direktor fotografije filma je Vanja Černjul, a “Baci se na pod” nastaje u produkciji Spiritus movensa te u koprodukciji s Terminalom 3, MP filmskom produkcijom (Igor A. Nola), Zagreb filmom (Vinko Brešan), Propeler Filmom (Boris T. Matić i Lana Matić) te Antitalentom (Danijel Pek). Prodajni agent filma je Endorphin Film Sales, a distributer Zagreb Film Festival.

Film je podržan sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra i Hrvatske radiotelevizije. Medijski pokrovitelji su Jutarnji list i Media Servis.

 

Autor svih fotografija sa zagrebačke premijere je Julien Duval

Glazbeni program 16. Festivala tolerancije uz besplatan ulaz

ELEMENTAL_photo by Kristijan Smok

Festival tolerancije održava tradiciju spajanja ljudi filmovima, predavanjima, izložbama, kao i dobrom glazbom. Svako izdanje Festivala donese nešto novo, pa vas tako ove godine bogat glazbeni program prvi put očekuje na zasebnoj poziciji.

Na ljetnoj pozornici u hladovini parka Bundek pripremljen je vrlo privlačan i besplatan glazbeni program u kojem će nastupiti popularni bendovi i DJ-evi. Sve su to, osim izvrsnih glazbenika, ljudi koji svojim stavovima i istupima u javnosti promiču toleranciju kao imperativ modernog društva.

Prvu festivalsku večer, u četvrtak 30. lipnja, nastupa bend čije je britke tekstove i zanimljive instrumentalne podloge prepoznala publika u cijeloj regiji. U autentičnom zvuku Elementala i njihovom iskrenom i nepatvorenom stavu možete uživati na posebnom koncertnom spektaklu koji pripremaju za Festival tolerancije, na kojem će nastupiti prvi put.

Istu večer rasplesat će vas Mile Popović – M.I.L.E., jedan od najzanimljivijih DJ-a na domaćoj sceni. M.I.L.E je starosjedilac mnogih glazbenih događanja i apsolutni guru svjetske muzike. Slovi kao DJ koji je u stanju umiksati apsolutno sve što vam padne na pamet, a njegovi su setovi često multimedijalni jer osim što DJ-a, svira bubnjeve, pjeva i izvodi glazbena čuda.

Čast otvaranja festivala na ovogodišnjoj filmskoj pozornici, amfiteatru na jezeru Bundek, pripala je Zagreb klezmer triju. Riječ je o etabliranim glazbenicima – klarinetistu Brunu Philippu, gitaristu Mariju Igrecu i kontrabasistu Dinku Stipaničevu – koji sviraju klezmer, glazbeni žanr prepoznatljiv po izražajnim melodijama nalik na ljudski glas, a koji spada u tradicionalnu židovsku glazbu na koju su velik utjecaj imali rumunjska i bugarska tradicionalna glazba te jazz.

U petak će vas na nezaboravno putovanje kroz oazu istinskih glazbenih vrijednosti, u kojoj možete osjetiti velik utjecaj southern rocka s daškom bluesa i countryja, odvesti deveteročlana zagrebačka skupina Bosak & The Second Hand Band. BSHB više od dvadeset godina živi i svira rock’n’roll ravno iz duše samo s jednim ciljem – da dođe do srca publike vrhunskim autorskim pjesmama i coverima hitova iz bogate američke i britanske rock’n’roll riznice, odsviranima u specifičnom vlastitom aranžmanu razrađenom do najsitnijih detalja i s live performansom na svjetskoj razini.

Glazbeni program u petak zatvorit će omiljeno lice velikih glazbenih festivala i zagrebačke klupske scene Stanko Bondža, pripadnik Ex Yu MTV generacije, koji je svoj zanat isklesao kao radijski glazbeni urednik i voditelj. Kombinirajući zvukove popa, rocka, disca, housea, classic R’n’B-ja, hip-hopa, funka i soula, Novosađanin sa zagrebačkom adresom, kako za sebe voli reći, sigurno će prirediti večer za pamćenje i zadovoljiti različite glazbene ukuse.

Glazbeni vikend na Bundeku započinjemo s bendom koji se svojim imenom nevjerojatno dobro uklapa u open air izdanje Festivala tolerancije, a glase za jedne od ponajboljih zabavljača kada je u pitanju domaća rock glazba u malo drugačijem ruhu. Grupa Ljetno kino sa zarazno dobrom kombinacijom ukulelea, klarineta, bubnjeva i troglasnog pjevanja pozvat će sve okupljene na otkačen ples uz obrade najvećih hitova Filma, Azre, Vještica, Šo!Mazgoona i drugih u kojima je svirao frontmen benda Max Juričić. Standardnoj postavi, koju uz Maxa čine Vlade Matulić (klarinet) i Filip Petković (bubanj), kao specijalni gosti pridružit će se Rok Jurčić (vokal) i Luka Abrus (piano i udaraljke).

Nakon Ljetnog kina slijedi nam po mnogim glazbenim kritičarima najatraktivniji i najperspektivniji mladi band, Porto Morto u posebnom DJ set izdanju u kojem će na drugačiji način prezentirati pjesme sa svoja tri studijska albuma, koje su ih lansirale u smijeru novih zvijezda hrvatske ali i regionalne glazbene scene.  Svoj status potvrdili su nedavno rasprodanim koncertom u Tvornici kulture te osvojenim Porinom za najbolji alternativni album 2021. godine, a na Festival tolerancije dolaze po drugi put što dovoljno govori o uzajamnoj simpatiji Festivala tolerancije i ovih sjajnih nadarenih momaka.

DJ SET PORTO MORTO
DJ SET PORTO MORTO

Zadnju večer festivala, u nedjelju 03.07. očekuje vas Balkan Zoo, sastav basista i skladatelja Maria Rašića (Goran Bare i Majke, Edo Maajka) koji već 10 godina promovira glazbu balkanskih elemenata u novim, modernim aranžmanima. Na novom albumu “Recycle”, sastavljenom od popularnih romskih pjesmama obojanih jazzom, hip-hopom i electronic flamencom, pridružuje im se i flamenko pjevačica Nina Ćorić. Svojim sjajnim novim projektom, s kojim su krajem svibnja zasjeli na vrh top liste najprodavanijih albuma u zemlji, umjetnici žele ukazati na predrasude, ali i bogatstvo kulturološkog nasljeđa Roma, te kroz glazbu doprinijeti pozitivnim promjenama u društvu. Kroz svoju interpretaciju romske glazbe, cilj im je izgraditi neke nove mostove razumijevanja, prijateljstva i suživota.

Glazbeni program 16. Festivala tolerancije zatvara Marina Orsag koju godinama poznajemo kao odličnu stand-up komičarku koja je stvorila hrvatsku stand-up comedy scenu. Nedavno smo imali priliku uvjeriti se u njenu svestranost kroz vokalne nastupe u kojima je pokazala zavidne sposobnosti. Na samom zatvaranju Festivala tolerancije Marina će nas sigurno ugodno iznenaditi u svojoj novoj ulozi, ulozi DJ-ice sa setom koji će nas vratiti u 80-te i 90-e uz popularne Ex Yu hitove.

Good Food nastavlja s projektom Art is Food. Eat Good. Good Food.

Good Food, omiljeni zagrebački street food, nastavio je sa svojim projektom pod nazivom Art is Food. Eat Good. Good Food. I dok su prošlog puta graciozne balerine svojom plesnom točkom iznenadile posjetitelje u Palmotićevoj 2, ovoga puta mjesto radnje bilo je u Good Food-u u Teslinoj 7. Naime, na nekoliko sati, Teslina 7 postala je pravi slikarski atelje, na oduševljenje svih gostiju. Time Good Food nastoji nizom performansa odati počast svim granama umjetnosti, što upravo i poručuje svojom krilaticom Art is Food. Eat Good.

I dok se činilo da je riječ o uobičajenom posjetu i uživanju u sočnim burgerima, slasnim tortiljama, šarenim salatama ili kreativnim bowlsima, cjelokupno iskustvo podignuto je na višu razinu, jer svaki zainteresirani posjetitelj dobio je i vlastiti portret. Za simpatične portrete bili su zaduženi karikaturisti Ivan Sobolić i Davor Trgovčević, a svoj ”portret” dobio je i Good Food. Naime, Deniss Grgić, apsolventica na Slikarskom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, naslikala je, kombinacijom bijelog grafita i krede na crnoj površini, pročelje Good Food-a u Teslinoj 7.

U raskošnom talentu kreativnih umjetnika uživali su svi prisutni, a Good Food još jednom je opravdao epitet cool, urbanog mjesta kojem se gosti iznova vraćaju. Što je sljedeće na repertoaru, ostaje za vidjeti.

 

Foto: Doris Fatur