Početna Blog Stranica 591

Vrhunska vina, kanapei i carpaccio na slavonski način! Zlatna Slavonija spremna za gurmanski iskorak

Kako tradicionalna jela ne oteti zaboravu, ali ih prezentirati na moderan način, koja im vina pridružiti kako bi užitak bio maksimalan, a sve to uz poštivanje zero waste načela, okosnica je edukativnih radionica koje je poznati chef Branko Ognjenović održao za vlasnike restorana, kuhare i konobare u Požeško-slavonskoj županiji.

Ova gastro inicijativa dio je projekta „Zlatna Slavonija Eno & Gastro“, kojeg već dvije godine provodi Turistička zajednica Požeško-slavonske županije, s ciljem obogaćivanja ugostiteljske ponude Zlatne Slavonije, serviranja tradicije u modernom ruhu, ali i većeg izbora jela za one sa specifičnim prehrambenim potrebama.

„U restoranima danas imamo sve više upita za jela bez glutena ili laktoze, za veganskim i vegetarijanskim obrocima. Siguran sam da sada, zahvaljujući ovim radionicama, ugostitelji mogu puno lakše odgovoriti na takve zahtjeve gostiju, ali i kvalitetnije prezentirati raznolikost jela s lokalnim namirnicama te ih uvrstiti u ponude. S veseljem sam podijelio i ideje s vinarima što ponuditi u kušaonicama vina, a da nije riječ o klasičnim narescima“, kaže chef Branko Ognjenović, navodeći  kremu od patlidžana, paštetu od graha, tortilje s pestom od bućinih koštica ili kremu od čvaraka kao neke od mogućnosti.

Chef Ognjenović svojim je bogatim iskustvom dao i doprinos najnovijem projektu Turističke zajednice Požeško-slavonske županije, osmislivši 12 recepata Halštatske kuhinje.

Projekt Kreiranje novih turističkih programa u sklopu razvoja brenda „Doživi kulturu“ ima za cilj ponuditi mogućnost ugostiteljskim objektima na području naše županije diferencijaciju ponude u odnosu na okruženje te kvalitetno prezentirati kulturnu baštinu, raditi na njenom razvoju, zaštiti i održivosti. Sva jela chefa Ognjenovića temeljena su na znanstvenim zapisima nastalima istraživanjem arheoloških nalazišta iz željeznog doba na lokalitetima u okolici Kaptola“, rekla je direktorica Turističke zajednice Požeško-slavonske županije Maja Jakobović.

Dokumentarac o Patriciji Highsmith uskoro premijerno u Dokukinu KIC

Film “Voljeti Patriciju Highsmith” švicarske redateljice Eve Vitije temeljen je na nedavno objavljenim dnevnicima Patricije Highsmith (Mary Patricia Plangman; January 19, 1921 – February 4, 1995), kraljice psiholoških trilera i vitalne figure queer povijesti.

Kinopremijera filma održat će se u Dokukinu KIC, u četvrtak, 14. prosinca u sklopu programa Arterije – tjedna filma o umjetnicima i umjetnicama, a nakon projekcije će se održati razgovor s filmskim kritičarem Mariom Kozinom i kustosicom i kritičarkom Barbarom Gregov.

Film “Voljeti Patriciju Highsmith” fokusira se na njezinu potragu za vlastitim identitetom, turbulentan ljubavni život te baca novo svjetlo na njezino pisanje. Ekskluzivna arhivska građa popraćena glasovima obitelji, prijatelja i same autorice otkriva dosad nepoznato lice jedne od najekraniziranijih spisateljica svih vremena po čijim su predlošcima snimljeni kultni filmovi “Nepoznati iz Nord Expressa” (r. Alfred Hitchcock), “Talentirani gospodin Ripley” (r. Anthony Minghella) i “Carol” (r. Todd Haynes). Usprkos elitističkom zaziranju prema kriminalističkoj prozi Highsmith je  svojim sofisticiranim psihološkim trilerima u kojima se često pojavljuje antologijski antijunak nestabilne psihe, šarmantni ali čudovišni ubojica i prevarant Tom Ripley, brzo osvojila književne sladokusce, uključujući slavnog pisca Grahama Greenea koji je naziva “ultimativnom pjesnikinjom tjeskobe”.

U klaustrofobičnom i uvrnutom svijetu koji nastanjuju njezini likovi klasne tenzije, potisnuta seksualnost i pritisak društvenih očekivanja isprepliću se na neočekivane i uznemirujuće načine.

U Dokukinu KIC u subotu, 23. prosinca će se također održati dan posvećen Patriciji Highsmith kada će se uz dokumentarac “Voljeti Patriciju Highsmith” prikazati i igrane ekranizacije njezinih romana – “Carol” Todda Haynesa iz 2015. s Cate Blanchett i Marom Rooney u glavnim ulogama, te “Američki prijatelj” Wima Wendersa iz 1977. godine s Dennisom Hopperom i Brunom Ganzom u glavnim ulogama. Program donosimo u suradnji s Goethe institutom i Discovery Film i Videom.

“Cijena soli”, njen djelomično autobiografski roman objavljen u Americi 1950-ih, smatra se prvom lezbijskom pričom sa sretnim završetkom. No sama Highsmith morala je voditi dvostruki život te je skrivala svoje romanse od obitelji i javnosti. Film otkriva mekanu nutrinu skrivenu ispod spisateljičine tvrde ljušture, ljubakanja koja je sačuvala u svojim dnevnicima u doba kada su u Americi queer žene poput nje izlazile iz podzemne jednu stanicu ranije, kako drugi ne bi posumnjali da su krenule u lezbijski noćni izlazak. Tek danas, nakon što je pronađeno 200 neobjavljenih rukopisa na više od 8000 stranica i dnevničkih zapisa koje je vodila od svoje sedamnaeste godine, saznajemo kako je tajnovita Highsmith daleko od očiju dušebrižničke javnosti proživljavala svoju burnu intimu.

Njezine dnevničke zapise u filmu čita glumica Gwendoline Christie (Game of Thrones, Top of the Lake), a isprepliću se s arhivskim materijalima najpoznatijih ekranizacija njenih romana kreirajući živopisan portret renomirane autorice čija bi mizantropija posramila i jednog Molièrea.

Tijekom zagrebačkih projekcija u Dokukinu KIC moći će se kupiti prvi hrvatski prijevod romana “Stranci u vlaku” koji je nedavno objavila nakladnička kuća Petrine knjige i prema kojem je Hitchcock snimio “Nepoznati u Nord Expressu” jedan od svojih najhvaljenijih filmova o gotovo savršenom ubojstvu.

“Voljeti Patriciju Highsmith” u distribuciji je Restart Labela uz podršku Swiss Filmsa i Federalnog ureda za kulturu švicarske konfederacije. Producent filma je Ensemble Film GmbH uz koproducente Lichtblick Film, ARTE/ZDF, SRF i RSI.

Kula Lotrščak, idealno mjesto za napraviti neke lijepe fotografije

Fotograf Kristijan Jalšić

Svakog dana, točno u 12:00, Zagreb naglo stane, ptice žurno počnu letjeti na sve strane, a ljudi uplašeno pogledavati gore-dolje zbog prodornog pucnja. Ali nema razloga za strah, to je bio samo Grički top koji je puknuo s Kule Lotrščak na Gornjem gradu i time označio podne.

Kula je nastala 1266. i njezina je uloga bila braniti južni ulaz u grad. U početku se zvala „Kula od Dverca“, a od 1646. se naziva Lotrščak zbog zvona unutar nje lat. campana latrunculorum, što bi u prijevodu značilo zvono lopova, pustahija, pijanaca i klateži, odnosno zagrebačkih lotrijaša. Kula je tako svake večeri zvonjavom u 22:00 ljeti i zimi u 21:00 označavala zatvaranje gradskih vrata.

Ne zna se točni izgled kule u srednjem vijeku, pretpostavlja se da je imala samo dva kata i dva prozora na svakom katu. Krajem 16. st. mijenja se izgled kule, a najveće promjene dogodile su se 1857. u vrijeme romantičkog vala restauriranja srednjovjekovnih građevina kada je kuli Lotrščak dozidano dva kata, a na krovu je podignut tornjić.

Zbog skupog održavanja, a manjka novaca, grad je kulu dao u zakup građanima koji su je morali održavati, ali u slučaju neprijateljskog napada vratiti gradu za obranu.

Legenda kaže da je upravo Grički top protjerao Turke iz Zagreba. Naime, on je uništio ručak paši koji se nalazio u turskom taboru blizu Zagreba te su zbog straha Turci prekinuli opsadu i pobjegli.

U 17. st. kula je bila trgovačko skladište, a jedno vrijeme u 19. st. u prizemlju se nalazila i kavana. Kasnije je kula imala i stambenu svrhu.

 

Fotograf Kristijan Jalšić

Top koji redovito puca u podne nabavljen je tek krajem 19. st. s ciljem da se zvonari svih gradskih crkava mogu ravnati po njemu. Prvi put se pucanj čuo na Novu godinu 1877, ali iz zgrade današnjeg Hidrometeorološkog zavoda. Top je kasnije premješten u kulu Lotrščak. Tijekom Prvog svjetskog rata nije se koristio sve do 1928. otkada je nastavio redovito pucati. Tada se oglasio u čast otvaranja Zagrebačkog zbora, ali u ponoć što je izazvalo strah među građanima koji su već pomalo zaboravili na top te su zapravo mislili da je opet počeo svjetski rat. Top je imao još dvije pauze u razdoblju od 2020. – 2022. kako ne bi uznemiravao građane zbog potresa u Zagrebu i Petrinji 2020.

Danas je kula Lotrščak dio Javne ustanove Galerije Klovićevi dvori, a unutar nje može se pogledati fotografska izložba o Zagrebu. Turistima je najzanimljiviji dio kule vidikovac s kojeg seže prekrasni pogled prema cijelom Zagrebu i koje je idealno mjesto za napraviti neke lijepe fotografije.

Fotograf Kristijan Jalšić

 

Ljubitelji bruncha, ovo je vaše hit mjesto

Iz godine u godinu Zagreb ima sve zanimljiviju adventsku ponudu, a ovoga puta sasvim drukčiji provod u najveselijem mjesecu nudi hotel Mövenpick Zagreb. Božićno izdanje Sip & Dine Bruncha s potpisom poznatog chefa Tomislava Varge, donosi dašak luksuza najpoznatijih europskih metropola i gurmanski doživljaj za pamćenje.

Otkada je još u listopadu Mövenpick Zagreb krenuo s inovativnim à la carte/street-food konceptom svog sad već poznatog bruncha, postao je nezaobilazna destinacija poklonika gastro užitaka koji svakog vikenda od 12 do 15 sati otkrivaju skladne okuse. Sočan losos i odlična govedina, jaja na nekoliko načina, avokado…, posluženi na hrskavom domaćem kruhu uz savršeno izbalansirano toplo-hladnu salatu… Svatko može kreirati brunch u kojem će uživati.

Za uvertiru čaša prefinog Bellinija otvorit će apetit, a od ovog adventa možete kušati i šalicu kremaste matche, organskog zelenog čaja u prahu ručno ubranog i obrađenog u Japanu. Kraj je u skladu poznate uzrečice zucker kommt zuletzt – slatki stol s čokoladnim pralinama savršenih tekstura i neodoljivom čokoladnom fontanom, a ukusniji brownie sigurno dugo niste jeli… Jer Mövenpick brend u svijetu je poznat po svojoj iznimnoj kuhinji pa u ovom hotelu definitivno želite biti ovog adventa.

Opustit će vas moderan dizajn u kombinaciji s toplom atmosferom, decentni božićni ukrasi i priča posvećena slavnom Nikoli Tesli po kojem ime nosi i moderan Nikola’s restoran. U njemu su prošlog vikenda na božićnom izdanju bruncha prijatelji hotela, novinari i influenceri proslavili početak adventa uz iznimnu vokalnu interpretaciju blagdanske glazbe pjevačice Sanje Parmać.

Pa ako adventsko vrijeme više volite provoditi u toplim restoranima umjesto na hladnim ulicama, ovo je definitivno vaše mjesto.

Recept za Bellini

Nema puno mjesta u Zagrebu, gdje možete uživati u ovom savršenom koktelu, stoga je Bellini još jedan adut božićnog izdanja Sip & Dine Bruncha hotela Mövenpick Zagreb. Ovo vrlo osvježavajuće, privlačno i otmjeno piće njegov autor Giuseppe Cipriani, osnivač poznatog bara Harry’s u Veneciji, posvetio je venecijanskom umjetniku iz 15. stoljeća Giovanniju Belliniju. U restoranu Nikola’s hotela Mövenpick Zagreb pripremaju ga na ovaj način:

Sastojci:

  • 2 mjerice pjenušca
  • 1 mjerica svježeg pirea od breskvi

Priprema: U 2/3 čaše ulijte pjenušac, a ostatak (1/3) neka bude pire od breskve (u originalnom receptu dodavao se pire od bijelih breskvi). Bellini se poslužuje u rashlađenoj uskoj čaši za pjenušac i vodite računa da su i pjenušac i pire prethodno dobro rashlađeni. U zdravlje.

foto Borna Subota

HR Top 40: Šest noviteta na listi, Parni valjak i Igor Drvenkar i dalje na vrhu

Parni valjak i Igor Drvenkar su s baladom Sad kad znaš (Croatia Records) ostali na vrhu liste HR Top 40.

Duet Marka Škugora i Danijele Martinović Ono nešto (Zvuci Mediterana) popeo se na broj dva, a skok s 20. na treće mjesto (17 mjesta) ostvario je Leteći odred s pjesmom Tajna (Croatia Records). Damir Kedžo (Sreća to je kada te imamCroatia Records) je ostao je na četvrtoj poziciji, kao i Vanna (NavikaCroatia Records) na petom mjestu.

HR Top 40 donosi službene i sveobuhvatne rezultate mjerenja radijskog emitiranja na preko 130 radijskih stanica u Hrvatskoj prema podacima servisa 1Played. Podaci se odnose na tjedan od 20. do 26. studenoga 2023. godine, od ponedjeljka ujutro do nedjelje navečer.

 
Ovim rezultatom, singl Sad kad znaš postao je osmi naslov koji je na broju jedan liste najemitiranijih proveo dva ili više tjedana u ovoj godini. Prije balade benda Parni valjak i Igora Drvenkara, zadnja pjesma koja je imala dva uzastopna tjedna na vrhu bila je Meni treba tako malo (Dallas Records) u izvedbi grupe Vatra.

Isto tako, Parni valjak i Igor Drvenkar jedini su izvođači koji su imali dvije snimke na vodećoj poziciji minimalno dva tjedna. Zadnji izvođač koji je u jednoj godini imao višestruke tjedne na prvom mjestu s dvije različite pjesme bila je Franka s baladom Sve dok sanjaš (Karpo Media/Croatia Records, od 11. do 25 studenoga 2019.) i božićnim singlom Samo s tobom meni Božić je (feat. Igor Geržina, Karpo Media/Croatia Records, od 16. do 30. prosinca 2019.).

Ovoga tjedna lista bilježi deset promjena. Među 40 najemitiranijih debitiralo je šest snimaka.

Najviši novi ulaz ostvarili su Miach i Grše s duetom Led (yem), koji su se našli na broju sedam. Time su i Miach i Grše ostvarili svoj najbolji rezultat kao novitet na listi.

Kada pogledamo ranije rezultate, dosadašnji najbolji ulaz Miach je imala sa singlom SMS (Aquarius Records, broj 19 u izvještaju od 20. ožujka 2023.), dok je Grše s pjesmom Mamma Mia (yem) ušao 22. svibnja na 16. mjestu. Kako se singl Mamma Mia još uvijek nalazi na HR Top 40 (broj 31), Grše je jedan od dva izvođača s dvije snimke među 40 (uz Prljavo kazalište).

Jako mi je drago da je pjesma odmah u prvom tjednu emitiranja dobila podršku radijskih postaja i ušla na tako visoku poziciju u HR Top 40. Hvala svima na slušanju, na puštanju i na podršci, puno mi znači!“, izjavila je Miach.

Na 13. poziciji ušla je suradnja Marka Kutlića i Lu Jakelić 21 gram (Croatia Records). U pitanju je pjesma objavljena povodom izlaska drugog albuma Marka Kutlića Poleti ptico (Croatia Records).

Ulazom dueta 21 gram, Lu Jakelić je ostvarila svoj najbolji rezultat kao novitet među najemitiranijima, nadmašivši novi ulaz singlova Zidovi (Croatia Records, 29. studenoga 2021.) i Božić si ti (feat. Josip Palameta, Croatia Records, 28. prosinca 2020.), koji su ušli na 20. mjesto. S druge strane, ovo je prvi ulaz Marka Kutlića od pjesme s Leom Deklevom Sami (Croatia Records/Aquarius Records, 18. rujna) i njegov ukupno peti duet na HR Top 40 u šest godina.

Jako smo sretni što je pjesma samo u tjedan dana ostvarila ovakav dojam. Prišli smo pjesmi prirodno i iz ljubavi prema priči i trudili se da na taj način ona ostvari rezultate“, riječi su Lu Jakelić, “zahvalni smo svim urednicima i radijskim ekipama koje podržavaju duet i veselimo se pjesmu izvoditi uživo s publikom.

Poslije 20 mjeseci, među najemitiranije se vratio Vjeko. U pitanju je novi singl Neobranjivo (Aquarius Records) koji je ušao na broj 21. Time je balada Neobranjivo postala Vjekovo sedmo izdanje na HR Top 40 od 2017. godine te prvo od snimke Nije kraj (Aquarius Records, pet tjedana tijekom 2022.) u rezultatima mjerenja emitiranja.

Ulaz među najemitiranije nakon 20 mjeseci bilježi i Dino Merlin s pjesmom Skoro će zima (Magaza/Croatia Records, broj 26). Radi se o njegovom prvom singlu nakon više od godinu i pol dana (Krive karteMagaza/Croatia Records) i jednoj od dviju njegovih pjesama koje su simultano objavljene u istome tjednu. Naime, uz baladu Skoro će zima, Dino Merlin je objavio zajedničku pjesmu s Markom Louisom Ne radujemo se.

Već pri izlasku, balada Skoro će zima dospjela je među najgledanije videospotove u Hrvatskoj na platformi YouTube, gdje trenutno ima preko 1,6 milijuna pregleda.

Roko Vušković (U srcu momCroatia Records/Bonton Music) je ušao na 29. mjesto HR Top 50. Riječ je o ukupno šestom ulazu na listu za Roka Vuškovića i prvom nakon obrade uspješnice Toše Proeskog Pratim te (Croatia Records/Bonton Music, 13. veljače).

Objava singla U srcu mom prati izlazak prvog studijskog izdanja Roka Vuškovića Mali koraci (Croatia Records/Bonton Music).

Veseli me što je pjesma već u prvom tjednu ušla na top listu, to je sjajna vijest obzirom da je prije nekoliko dana objavljen moj debitantski studijski album ‘Mali koraci’ koji smo obilježili koncertnom promocijom na kojoj se mom bendu pridružila bras sekcija“, poručio je Roko Vušković, “htio bih zahvaliti svim glazbenim urednicima što ju emitiraju, velika su podrška! Nastavljam radijsku i televizijsku promociju albuma, a usporedno radim na novom materijalu i sviram s mojim bendom.

Poslije gotovo tri mjeseca, novi ulaz bilježi Jure Brkljača. U pitanju je pjesma Sve je prolazno (Hit Records), koja je ušla na 30. poziciju rezultata mjerenja emitiranja. Ovim rezultatom, Jure Brkljača ostvario je četvrti ulaz na HR Top 40 u 2023. godini, što je najveći broj za zadarskog pjevača otkako se predstavio hrvatskoj javnosti. Ranije, najveći broj ulaza (tri) ostvario je 2018., 2020. i 2021. godine. U prvih 11 mjeseci ove godine ušao je sa snimkama Sreća je propast za tuguIsti ka i ti (feat. Dino Petrić) i Treba znati reći kad je kraj.

Želim zahvaliti svim urednicima koji su prepoznali i podržali novu pjesmu ‘Sve je prolazno’ koja je stilski drugačija od svega dosad. Nadam se da će pjesma naći svoj put do srca ljudi“, izjavio je Jure Brkljača.

Ovoga tjedna bilježimo dvije snimke sa skokom od 20 i više mjesta. U pitanju su pjesme Tišina u meni (Fluentes feat. Dora i Nera, Menart, 20 mjesta – s broja 34 na broj 14) i Ženska snaga (Lorena, Tonika, 21 mjesto – s broja 31 na broj 10). Upravo je singl Ženska snaga u izvedbi Lorene snimka s najvećim pomakom ovoga tjedna te time postao sedmi ovogodišnji naslov sa skokom od 20 i više mjesta. Zadnja pjesma koja je skočila više od 20 mjesta bila je Između nas (Menart) grupe Heidi šeće psa (25. rujna – 26 mjesta).

Najizdržljiviji singl je balada Stare navike (IDM Music, broj 32) sastava Prljavo kazalište koja broji 35. tjedan mjerenja emitiranja.

Prema podacima slušanosti po regijama, singl Sad kad znaš u izvedbi grupe Parni valjak i Igora Drvenkara predvodi svih šest regija – Dalmacija, Grad Zagreb, Istra i Primorje, Slavonija, Središnja Hrvatska i Zagorje.

Pjesme s liste možete poslušati putem poveznica s portala top-lista.hr i pronaći u obliku playliste HRtop 40 na profilima Hrvatske diskografske udruge na servisima Apple MusicDeezer i Spotify.

Renomirani hrvatski oftalmolog Dean Šarić poručuje: „Zbog mobitela će za 10 do 15 godina pola čovječanstva biti kratkovidno“

Mobiteli, laptopi, tableti, sve to dovodi do kratkovidnosti kod mladih ljudi, sve češće i kod djece pa je pretpostavka da će za 10 do 15 godina čak polovica čovječanstva imati problema s kratkovidnošću, otkrio je doc.dr.sc. Dean Šarić, dr. med. gostujući u podcastu kod Ane Radišić.

Šarić je vodeći refrakcijski i transplantacijski kirurg s dvadesetogodišnjim iskustvom u području laserske korekcije vida te u području transplantacijske kirurgije, a iza njega je više od 25 000 zahvata. No on na svoju impresivnu karijeru gleda vrlo prizemno te tvrdi da ne voli kad se medicina glorificira.

„Ne treba praviti famu od svega. Često kažu da je medicina umjetnost, ali ja bih prije rekao da je fini zanat. Ja konkretno ne bih volio apstraktnog umjetnika da mi radi na oku, htio bih radije pravog zanatliju“, kaže Šarić koji nije o medicini maštao od djetinjstva. Štoviše.

„Mislio sam da sam ekstremno pametan za fiziku i matematiku i da ću studirati arhitekturu. Onda sam došao u MIOC i shvatio da nisam baš toliko pametan i da nije to za mene. Pa sam nekako došao do prirodnih znanosti, a medicina se ukazala kao dobra prilika da možeš napredovati u znanosti, ali i biti koristan ljudima“, otkrio je Šarić. Pojasnio je i da danas nema osobe koja u nekom trenutku života neće imati neki problem s očima, makar bila riječ samo o dioptriji. Kratkovidnost se, zahvaljujući suvremenom načinu života koji uključuje korištenje tehnologije puno više nego prije, proširila kao pošast.

„Posebno bi na to trebali paziti oni koji su skloni kratkovidnosti, odnosno ako su roditelji kratkovidni, njihova djeca bi trebala redovito ići na preglede. Preporuka je da dijete treba barem jedan sat dnevno provesti vani, gledajući u daljinu, u šetnji ili gdje god, ali bitno da je maknuto od ekrana“, savjetuje Šarić koji svoj radni dan počinje u klinici, nakon toga radi privatno, a to uključuje i rad vikendom pa ističe da najviše pati njegova obitelj – supruga i kćer.

„Žena je od starta znala što je čeka, ali kćeri koja je sad u predpubertetskoj fazi je dosta teško shvatiti zašto joj ne mogu pomagati oko zadaće i zašto me nikad nema“, kaže liječnik koji se redovito nalazi na popisu najdoktora. Otkrio je da takav ritam može imati jer spava kratko – svega tri do četiri sata. Osim rada, njegov posao uključuje i neprestane edukacije u inozemstvu, vrlo često i u Americi.

„Ako se nečim bavite, morate ići tamo gdje se najviše može naučiti, a to je u mom slučaju Američka oftalmološka akademija. Ako želite držati korak sa svijetom, ako želite svojim pacijentima koliko-toliko suvremenu uslugu, morate pratiti sve novosti“, poručuje Šarić koji najnovija znanja u oftalmologiji prakticira u poliklinici Optical Express. Riječ je o poliklinici koja se nametnula kao vodeća u području oftalmologije zahvaljujući ulaganju u opremu i tehnologiju, ali i u znanje svojih zaposlenika te u kojoj se rješavaju razne vrste problema s vidom – od laserske korekcije koju su među prvima doveli u Hrvatsku, do zamjene leće i operacije sive mrene (katarakte).

Šarić ističe da vrlo dobro pamti svoje pacijente čak i godinama nakon, ali naročito pamti kad možda nekim pacijentima nije mogao pomoći.

„Nekad nažalost ima situacija kad ne možete pomoći ili možete samo malo pomoći. Sjećam se jednog pacijenta koji je nekoliko puta dolazio na operaciju, kratko vrijeme bi bio dobro i nakon toga se stanje vrati na isto. I onda mi je rekao da razumije sve, ali da moli za još jednu operaciju kako bi još jedanput vidio valu u kojoj se rodio. To mi je bilo baš teško“, prisjeća se Šarić, inače veliki zaljubljenik u motore i sport, naročito nogomet i tenis. Posebna motivacija mu je kad može utjecati na mlade ljude i kad mu kažu da ih je nekim svojim primjerom ili savjetom usmjerio u odabiru karijere.

A na pitanje Ane Radišić što bi još u svojoj karijeri htio napraviti, kaže:

„Volio bih u Mostaru podignuti na veću razinu transplantaciju rožnice, tamo je malo zahtjevnije posložiti stvari nego kod nas, i to je još nešto što bi htio u karijeri ostvariti“, zaključio je Šarić.

Podcast Ane Radišić s Deanom Šarićem možete pogledati na Aninom You Tube kanalu te na audio platformama Apple Podcast, Spotify i Deezer.