Autor:
Branko Karapandža
branko.karapandž[email protected]


gradonačelnik Milan Bandić (foto: Siniša Kosić)Sa zakašnjenjem od nekoliko minuta, pozdravljajući suradnike na ulasku, vedar i nasmijan gradonačelnik Milan Bandić došao je na tradicionalno druženje s novinarima uoči sjednice Skupštine. Kamere i fotoaparati lovili su mu svaki pokret, no samo tri laka pitanja svela su press-konferenciju na lagan posao. I njemu i suradnicima…

– Koristili smo 200 automobila, a sad njihov broj smanjujemo čak dvije trećine, na 67. Za dobronamjerne je to odlična recesijska vijest, a onima drugima nije. No, mi tu ništa ne možemo. Uveli smo štednju na svim razinama, pa i u voznom parku. Kako će se obavljati posao? Organizirat ćemo se… U gradskoj upravi me zbog toga baš i ne vole, ali morate pitati Slavka (Kojić, pročelnik za financije, op. a.) kolika je to ušteda, koliko smo u protekle četiri godine trošili na leasing 200 automobila, a koliko ćemo trošiti na ovih 67. I još jednom ću ponoviti, provjerite kakvi su automobili i tko će ih voziti, ali ne može se zagrebački gradonačelnik voziti u tačkama – rekao je Bandić.

O punjenju proračuna u prošloj i prva tri mjeseca ove godine govorio je spomenuti Slavko Kojić, naglasivši da će izvješće dostaviti najprije Skupštini, a potom novinarima.

– Briga ima, ali nema razloga za paniku – rekao je Kojić. – Punjenje proračuna je na razini druge polovice prošle godine, što je dobar pokazatelj jer proračunski prihodi ne padaju, nego stagniraju. Proračun je prošle godine bio planiran na osam milijardi kuna, no prikupljeno je čak milijardu manje. To nam stvara određene probleme, jer od 2000. pa nadalje proračun je iz godine u godinu rastao otprilike 550 milijuna kuna. U prošloj se godini to nije dogodilo, a zna se i zašto. Glavninu proračuna pune zaposleni iz poreza i prireza, a njih je sve manje… Zbog toga gledamo prema Vladi, čekamo njene mjere… Tu Grad ne može ništa, mi možemo samo stvoriti preduvjete za dio novca od komunalnih naknada, ali i tu je novac sve veći problem – naglasio je Slavko Kojić, dometnuvši da očekuju proračun od sedam milijardi i da u ovom trenutku Grad ispunjava sve obveze. – Holdingu nismo dužni ni lipe – rekao je Kojić.-