Autor:
Hina
Simpozij posvećen Ivanu Supeku, jedinstvenoj osobnosti novije hrvatske povijesti, osnivaču Instituta Ruđera Boškovića (IRB), ocu moderne znanosti u Hrvatskoj i, kako je rečeno, prethodniku društva znanja, a prije svega intelektualcu – humanistu, održan je danas na tom najvećem hrvatskom znanstvenom institutu u povodu 60. obljetnice njegova osnutka.
Supek je bio rektor zagrebačkoga Sveučilišta u važnu trenutku spoznaje hrvatske nacionalne biti, rekao je sadašnji rektor Aleksa Bjeliš i istaknuo da Supekovo viđenje hrvatskoga visokoobrazovnog i istraživačkog prostora do danas nije ostvareno i zadaća je koja se prenosi s jednoga rektora na drugoga. Zato je, rekao je Bjeliš, današnji skup zapravo simpozij o budućnosti u kojoj tu zadaću možemo ostvariti samo zajedničkim trudom.
Ivan Supek bio je u potpunosti okrenut srži vremena, a ne prigodničarstvu, te usmjeren na budućnost, rekao je akademik Ksenofont Ilakovac govoreći o Supeku kao osnivaču IRB-a.
O Supekovu nezaobilaznu tragu koji je ostavio kao čelnik IRB-a i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) i Sveučilišta u Zagrebu govorili su sadašnja ravnateljica IRB-a Danica Ramljak i predsjednik HAZU akademik Milan Moguš.
Ivan Supek bio je predsjednik vodeće hrvatske kulturne i umjetničke ustanove u razdoblju od 1991. do 1997. u teško vrijeme novije hrvatske povijesti kada je samo njemu svojstvenom jasnoćom govorio protiv svakoga nasilja, a pogotovo ratnoga, kako rječju tako i djelom, rekao je akademik Milan Moguš. Dodao je da je za Supeka HAZU bila akademija europskoga tipa koja se trebala što prije osloboditi svoje zatvorenosti. Supek je uvijek imao jasna stajališta koja je žestoko branio suprotstavljajući se drugim mišljenjima, ali nikada tako da je vrijeđao one koji su mislili drukčije od njega.
U sklopu simpozija održano je pet pozvanih predavanja o Supeku – fizičaru, osnivaču IRB-a, Interuniverzitetskoga centra u Dubrovniku, o filozofu, piscu i humanistu. Govorili su njegovi bliski suradnici i štovatelji akademici Ksenofont Ilakovac, Ivo Šlaus i Vladimir Paar te profesori Krunoslav Pisk i Vladimir Knapp.
Akademik Šlaus obrazložio je tvrdnju o Supeku kao ocu moderne znanosti u Hrvatskoj činjenicom da je Supek uveo u našu znanost kvantnu fiziku i tako stvorio osnovu za njezinu paradigmatsku promjenu.
Po završetku simpozija otvorena je i stalna izložba fotografija osnivača IRB-a na kojoj je predstavljena i prigodna brošura s njihovim biografijama.