Autor:
Katarina Butković
[email protected]
[singlepic id=148 w=320 h=213 float=left]Prema Zakonu o otpadu, odvoz komunalnog otpada se od 1. veljače naplaćuje prema jedinici mase ili volumena. Dopuštena je i privremena mogućnost naplate prema broju stanara, dok se ne steknu uvjeti za novi način naplate, koju koristi i zagrebačka Čistoća.
– Od veljače građani će, umjesto kvadrata, na uplatnici imati iskazan broj stanara, ali neće dobiti povećane račune, premda bi 75 posto kućanstava s brojnijim članovima trebalo platiti više. Bez obzira na to, mi ćemo se držati obećanja i nećemo dizati cijene. Ne želimo uzimati siromašnijima da bismo dali bogatima. Gubitke od oko 50.000 kuna mjesečno namirit ćemo utuživanjem neplatiša – govori direktor Čistoće Marko Melčić.
Smatra da će novi način naplate donijeti velike manipulativne troškove, koje će opet platiti građani, jer zahtijeva skupu opremu, više rada i više informatičke tehnologije:
Pilot-projekt naplate u 8000 kućanstava Idućih mjeseci trajat će pripreme da se obračun prema broju stanara zamijeni obračunom po volumenu odvezenog otpada, dakle zbroju volumena svih ispražnjenih posuda od 80, 120 i 240 litara te kontejnera od 1100 litara. Uskoro počinje pilot-projekt koji obuhvaća 8000 kućanstava u gradu, a ciljevi su višestruki: testiranje novog načina naplate po količini, i to po odvezenom volumenu otpada i po stanaru, odvojeno prikupljanje biootpada, satelitsko navođenje kamiona smećara itd. Nakon provedenog pilot-projekta počet će naplata po količini, i to po odvezenom volumenu otpada. To zahtijeva ugradnju dodatne elektroničke opreme u svaki kamion smećar, a u Zagrebu ih ima više od 300. – Broj stanara je samo posredni pokazatelj proizvodnje otpada, a ne i stvarno izmjereni. U Zagrebu za oko 40 posto stambenih jedinica taj broj nije utvrđen, a uz to grad ima oko 300 tisuća neprijavljenih podstanara – ističe Marko Melčić. Novi način naplate već su uveli Krk, Crikvenica i Samobor, jer je u manjim gradovima prilagodba jednostavnija. |
– Novom načinu naplate usprotivila se i Grupacija komunalnih poduzeća, ali je Ministarstvo zaštite okoliša odbilo sve apele. Čak putem tiska prijete kaznom od 500.000 kuna svima koji ubrzo ne prijeđu na novi način naplate. Nama je to ubod komarca jer je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u zadnjih šest godina od Grada Zagreba izvukao više od milijardu kuna. Da bi se bolje razumjelo o kojoj se svoti radi, Fond godišnje otima svotu dovoljnu da se pokrije nepokriveni dio troškova ZET-a, odnosno godišnji trošak otplate novih niskopodnih tramvaja.
Prema podacima Ministarstva zaštite okoliša, od 30. lipnja 2009. godine, od 106 hrvatskih gradova njih 47 obračunava odvoz komunalnog otpada prema propisanim kriterijima, a u gospodarstvu njih 37 obračunava prema kriteriju mase i volumena.