Autor:
Sanja Knjaz
[email protected]
– Ja to više ne mogu izdržati! Noću više gotovo i ne spavam otkako je susjed kat iznad mene ugradio klima-uređaj, a kapljice neprestano udaraju o moj prozor – požalila se u pismu čitateljica Branka iz Novog Zagreba.
Istina, problem su nesavjesni stanari, koji ne misle na suživot, ali i ne poštuju odluke grada, Zagreba jer nitko njihove postupke ne sankcionira. Naime, svi koji kupuju klima-uređaj morali bi imati barem moralni imperativ te pripaziti gdje će postaviti vanjsku jedinicu i njezinu odvodnu cijev – govore stručnjaci.
Zbog klima-uređaja viša potrošnja struje Iznimno visoke srpanjske temperature natjerale su građane na pojačano korištenje rashladnih uređaja – ventilatora, klima-uređaja, što je na koncu prouzročilo povećanu potrošnju struje. Naime, HEP je zabilježio da se potrošnja struje u svim županijama povećala otprilike 30 posto zbog većeg korištenja različitih trošila, ponajprije upravo klima-uređaja. U samo jednom danu HEP je zabilježio potrošnju od 56.621 megavatsat, što je samo deset posto manje nego u vrijeme najvećeg zimskog opterećenja HEP-ove mreže. Najviše se struje troši između podneva i 13 sati u vrijeme takozvanih toplinskih udara. |
Odvod klima – uređaja trebao bi se postaviti tako da se ponovno vraća u vlastiti stan: u umivaonik ili sudoper. Tada nitko ne bi imao problema. Postavljanje posuda u koje se skuplja voda iz klime narušava izgled grada. U Odluci o komunalnom redu, Službeni glasnik Grada Zagreba, stoji da se na prozorima, balkonima, ogradama i drugim sličnim dijelovima zgrade u pravilu drže cvijeće i ukrasno bilje. Na pročeljima zgrada, prozorima i balkonima samo je iznimno dopušteno postavljanje klima-uređaja da su vidljivi s javne površine.
Ako klima-uređaj mora biti na vidljivom mjestu, jer nema drugih mogućnosti, trebao bi imati estetski oblikovanu i kvalitetnu masku.
Šteti li klima-uređaj zdravlju?
Glavobolja, suzenje očiju, prehlada, alergijske reakcije ili čak upala pluća, različite infekcije ili gotovo smrtonosna legionarska bolest – sve to može biti posljedica nepravilne upotrebe klima- -uređaja.
Naime, oni nisu štetni za zdravlje sami po sebi ako se njima pravilno koristimo i redovito ih čistimo. Filtri na klima- -uređajima zadržavaju nečistoće, pelud, prašinu, kukce, pijesak, dlačice, bakterije. Treba ih čistiti jednom mjesečno i mijenjati kad su dotrajali. Uvjeti na filtru savršeni su za brzo razmnožavanje štetnih mikroorganizama, pa će prljavi filtar pri prvom sljedećem uključivanju sve te štetne čestice ispuhnuti u prostoriju.
Ako se filtri održavaju, nitko se ne može razboljeti, a nekim kroničnim bolesnicima čak se preporučuje boravak u rashlađenom prostoru.
[nggallery id=152]