Početna Blog Stranica 3174

“Kuhanje povijesti” ili ratovanje preko kuhinjskih lonaca

Autor:
Restart

Kuhanje povijestiDokumentarni film “Kuhanje povijesti” snimljen prošle godine u režiji Petra Kerekesa baziran je na 10 recepata vojnih kuhara. Priča se proteže od Drugog svjetskog rata, gdje o njemačkom kruhu govore vojnici Wehrmachta i Ruskinja zadužena za “pravljenje palačinki mrtvima”, preko aktualnih i poznatih ratova kao što je onaj u Čečeniji, a nama najzanimljivija svakako je recentna povijest.

Titov kušač hrane govori nam da se nakon maršalove smrti “kuhinja poseljačila”, a i da se već preko ponuđenih delicija na stolu mogao primijetiti “da će sve otići dovraga”. Hrvatski brigadir Mladen ponosan je na teletinu kojom je hranio Hrvatsku vojsku, dok pakračke gospođe otkrivaju tajne paprikaša koje su kuhale za srpsku vojsku.

Kuhanje povijestiHranjenje trupa, taktička je strategija korištena do zapanjujućih razmjera u najvećim europskim konfliktima 20. stoljeća.

Mesna pita jedne Ruskinje dala je milijunima muškaraca potrebnu snagu za pobjedu u Drugome svjetskom ratu. Pekar u židovskom logoru sprovodi plan protiv nacističkih čuvara jedinim sredstvom koje mu je na raspolaganju – arsenom.

“Gladan vojnik ne osjeća se sigurno

Tko bi rekao da su se ratovi vodili loncima, tavama i posudicama za papar? Za razliku od klasičnog dokumentiranja ratnih uspomena, slovački redatelj usmjeren je na poseban aspekt: osjetilni element rata. Vojni kuhari imaju jedinstven i dosad neotkriven utjecaj na bojnom polju. “Gladan vojnik ne osjeća se sigurno”, objašnjava vojni kuhar dok pravi kobasice.

Kuhanje povijestiNaizmjence iščašene i uzbudljive osobne priče zaboravljenih svjedoka povijesti tiho očovječuju nezapisane ratne bitke i njihovu cijenu. Šest ratova, 10 recepata i 60.361.024 mrtvih – “Kuhanje povijesti” fascinantna je priča o prošlosti.

Film počinje svoju hrvatsku distribuciju u kinu Europa od 13. rujna, od 24. rujna je i u Dokukinu Croatia, od 19. listopada u splitskim Zlatnim vratima, od 29. listopada u pulskom kinu Valli te početkom listopada u Bjelovaru na programu DOKUart festivala. Nakon toga slijedi distribucija u 20-tak hrvatskih gradova.

Joško Ševo: Ljubav prema Zagrebu sve je jača

Autor:
Katarina Butković
[email protected]

Joško Ševo (Foto: Siniša Kosić /Medijska mreža)Sve su rečenice o ljubavi patetične pa će tako zvučati i kad kažem da sam se u Zagreb zaljubio na prvi pogled i da ta ljubav traje i trajat će – rekao nam je Joško Ševo, poznati hrvatski kazališni, televizijski i filmski glumac te profesor glume na Akademiji dramskih umjetnosti.

U Zagreb je došao iz drevnoga Trogira 1977., s punih 18 godina. Grad ga je očarao ljepotom, ali mu se učinio nekako tamnim, sivim i dosta neuređeim. Prva temeljita obnova zbila se prije Univerzijade i tad mu je grad izgledao kao umiven i ponovno rođen.

– Današnji je Zagreb onakav kakavog sam ga zamišljao u najljepšim snovima. S godinama je moja ljubav prema njemu sve zrelija i jača. Kad me pitaju što je s Trogirom, odgovaram Mihalićevim stihom: “Prolazim Zrinjevcem, dotiče me more”. Nisam izgubio more u sebi voleći Zagreb – govori nam Joško.

Čekao i dočekao svojih pet minuta
Ovih dana Joško odrađuje svoj najteži posao – odabir mladih glumaca na prijemnom ispitu na Akademiji.
– Šef sam komisije za mlade glumce i nije mi lako. Od 140 studenata moramo odabrati 12. Teško je rušiti nečije snove, ali 128 ljudi morat će potražiti sreću na nekom drugom fakultetu. To se dogodilo i meni i zato mi je još teže. Kad sam prvi put pao na Akademiji, upisao sam Filozofski fakultet i čekao svojih pet minuta. Čekao i dočekao.

Vrijeme podstanarstva bilo je vrlo zanimljivo, jer je prošao sve kvartove osim Črnomerca. Ipak mu je centar grada, gdje danas živi, ostao omiljeno odredište. Udaljenost od Akademije do stana prepješači uvijek s istim divljenjem, idući lijevom i vraćajući se desnom stranom. To je svojevrsni ritual u kojem svakodnevno uživa. Zagreb ne bi mijenjao nekim drugim gradom, ali bi zato mijenjao lice Zagreba, posebno Novoga.

– Da sam gradonačelnik, otvorio bih odmah jedno kazalište u Novom Zagrebu i približio bih Zagreb Savi.

Ne treba se sve odvijati oko Jelačić-placa. Grad mora pozitivno pulsirati cijelim svojim bićem. Ne bih želio da se Zagrebu dogodi ono što se događa u nekim europskim gradovima, a to je izmještanje života izvan grada.

Joško ne želi uspoređivati Zagreb s drugim gradovima, jer Zagreb se voli, a ne uspoređuje. Ipak, neke ulice u Grazu podsjećaju ga na zagrebačke, pa jednu čak i zove Radićevom. Voli putovati, osobito voli povratke, jer su uvijek potvrda više koliko voli Zagreb.

Joško Ševo je ove godine dobio dvije velike nagrade, jednu na Festivalu glumca za ulogu Mate Arpuna u predstavi “Škrtičina” i drugu, Zlatni smijeh, na Danima satire za istu ulogu. Dosad mu je uloga Drage u predstavi “Poletija grdelin iz žuja” bila najdraža, odigrao ju je čak 120 puta, no sad misli da je to ipak uloga Mate Arpuna.

Joško Ševo (Foto: Siniša Kosić /Medijska mreža)Ostvario je mnoge televizijske uloge, najpoznatije su one u “Bitangama i princezama” te “Hlapićevim novim zgodama”, i ostvario mnoge uloge u kazalištu Gavella.

Nastupa i sa svojom glumačkom družinom. Svog sina, kaže, nikad neće nagovarati ni odgovarati od glumačkog poziva. Iako je u glumačkim vodama već četvrt stoljeća, ne misli usporiti. Uskoro počinju novi projekti na daskama koje život znače.

Na kraju je parafrazirao svog omiljenog skladatelja i pjesnika Arsena Dedića, rekavši da se Arsen i Zagreb vole tajno, a on i Zagreb uvijek javno.

Festival na kojem se čuje ženski glas

Vox Feminae festivalČetvrto izdanje Vox Feminae festival ili festivala na kojem se čuje ženski glas očekuje nas od 16. do 19. rujna, a to znači puno  filmova, glazbe, diskusija i radionica.  Odvijat će se na “staroj” lokaciji, u Autonomnom kulturnom centru Medika (AKC Medika), Pierottijeva 11.

Po prvi puta festival će imati međunarodni natjecateljski filmski program u kojem će biti predstavljena djela s tematikom rodnih uloga, ravnopravnosti i identiteta.

Od preko 250 prijavljenih, selekciju je prošlo 48 filmova iz 19 zemalja, odnosno 10 dugometražnih dokumentaraca te 38 kratkometražnih filmova. Gotovo svima ovo je prvo prikazivanje u Hrvatskoj. O novčanoj nagradi najboljem odlučit će publika.

Publika će vidjeti filmove o škotskoj slikarici Margaret Mellis, o jednoj od najznačajnijih austrijskih suvremenih pjesnikinja Friederike Mayröcker, kao i o Anne Perry, spisateljici s preko 25 milijuna prodanih romana, čiji je najkontroverzniji dio života ekranizirao Peter Jackson u filmu “Nebeska stvorenja”.

DiyalaVečernji glazbeni program donosi presjek najboljih hrvatskih autorica različitih glazbenih žanrova pa je tako petak rezerviran za hip hop, reggae i dancehall. Zvijezda večeri je Diyala. Subota počinje s najboljom novom hrvatskom kantautoricom Ninom Romić te se nastavlja u žešćim rock i elektro ritmovima preko benda Žen i DJ dua Miće Mace iz Rijeke.

Dnevne diskusije na festivalu baviti će aktualnim temama kao što su ekonomija, mediji i tehnologija.

Ulaz je besplatan na sva filmska i popratna događanja osim na večernje koncerte petka (30 kn), subote (30 kn) i nedjelje (20 kn). Festivalska karta za sva 3 dana je 50 kn. Karte nisu dostupne u pretprodaji, već će se prodavati na ulazu.

Vox Feminae festival organizira udruga Prostor rodne i medijske kulture “K-zona” iz Zagreba uz potporu Ministarstva kulture RH, Ureda za kulturu Grada Zagreba i Hrvatskog audiovizualnog centra.

Više na: www.voxfeminae.net.

Večernji glazbeni program

PETAK:
22:00 Nina Davis
23:00 Diyala
00:00 Tas Selectress
02:00 Ivna Yuri (Sicko Disco)

SUBOTA:
22:00 Kelly Zullo
23:00 Nina Romić
00:00 Žen
01:00 Miće Mace
03:00 Dark Angel

NEDJELJA:
21:00 Melita Sabljo
22:00 U pol’9 kod Sabe

KONCERT: Oratorijski zbor i Solisti crkve Sv. Marka

Koncert Oratorijskog zbora i Solista crkve Sv. Marka, religijska glazba, Crkva sv. Marka, 12.15 sati, besplatno

Glazbena aktivnost u crkvi Sv. Marka obuhvaća djelovanje Oratorijskog zbora, koji je do danas imao preko dvije tisuće i petsto koncerata u crkvenim i javnim prostorima te djelovanje Solista s repertoarom skladbi rane, renesansne i barokne glazbe, kao i glagoljske melodije, radove suvremenih hrvatskih skladatelja i svjetsku baštinu dvadesetog stoljeća.

Program organizira Turistička zajednica grada Zgreba.

IZLOŽBA: Rastanak od Gilberta i Georgesa

Izložba Gilberta i Georgesa “Jack Freak Pictures”, MSU, od 11 do 23 sata, besplatno

Muzej suvremene umjetnosti, Avenija Dubrovnik 17, tel. 6052-700, http://www.msu.hr

Fotomaraton – uzbudljivo i zanimljivo iskustvo

Fotomaraton (Foto: Saša Zinaja /Medijska mreža)Provesti 12 sati s fotoaparatom u rukama nije lako ni profesionalcima, a kamoli amaterima. Ali, upravo to je veliki izazov fotomaratona koji je po treći puta održan u Zagrebu. Ideja stara 21 godinu zarazila je domaće ljubitelje fotografije pa su puni energije startali jučer u 10 sati s Trga bana Jelačića gdje su dobili i prvih osam tema za fotkanje:

1. Prolaznik kojeg sam slučajno sreo u 10:20
2. Hrana za preživljavanje
3. Oči pročišćenja
4. Slow motion
5. Beskonačni štap
6. Kao da lebde
7. Tu me cijene, tu fotkam
8. Zapisano u kamenu

Fotomaraton (Foto: Saša Zinaja /Medijska mreža)Vremena za razmišljanje nisu imali puno, tek pola sata da obave posao i prebace se do sljedeće lokacije, i tako 12 sati uzastopce. Od sudionika se očekivalo da snime 24 fotografije, na svakoj lokaciji samo po jednu i mnogima je to pošlo za rukom, međutim neki su odustali. Zašto, objasnili su na Facebook stranici Fotomaratona – najčešći je problem bio umor. Oni izdržljiviji došli su na svoje:

“…noge bole, rame boli, ali je cijelo iskustvo mog prvog fotomaratona vrijedno te boli :)…covijek (tj. ja) otkrije koliko vrijedi post-produkcija”;

“bila je to jedna adrenalinska subota, luda i nezaboravna :D”;

“Bilo odlično, crko bi bez auta. Bacili me iz Konzuma, bacili me iz čevabdžinice, dvaput me legitimirali, ali sve ostao za pet :D”.

Fotomaraton (Foto: Saša Zinaja /Medijska mreža)Neki od sudionika bili su pomalo razočarani što ljudi koje žele slikati traže za uzvrat novac za dopuštenje, drugi su usprkos dobivenim baterijama prije završetka sve potrošili, treći bi radije neke druge lokacije za snimanje od onih koje su određene propozicijama natjecanja… Usprkos “primjedbama” konačni dojam je odličan pa cjelokupno natjecanje i organizacija dobivaju najviše pohvala od samih sudionika.

Sada se s nestrpljenjem očekuje izložba u Muzeju suvremene umjetnosti 23. rujna. Na njoj će biti pokazani svi radovi, osim fotografija koje prikazuju pornografiju, nasilje ili bilo kakvu diskriminaciju, iako sumnjamo da takvih uopće može među snimljenim materijalom.

Najboljih deset primit će nagrade. Za prvo mjesto dobiva se Pentax K-7 + kit objektiv i godišnja ulaznica za Muzej suvremene umjetnosti (MSU). Uz darove drugih sponzora MSU će i ostalih devetoro počastiti godišnjom ulaznicom. A kao što su sudionici sami već zaključili – najbolje od svega je zanimljivo iskustvo sudjelovanja u fotomaratonu te izložba koju svi s nestrpljenjem iščekuju.

[nggallery id=182]