Početna Blog Stranica 3159

KUZ: Podržavamo promjene, ali smo protiv spajanja bolnica

Autor:
Hina /Online-Zagreb.hr

operacijaUoči sutrašnje sjednice Gradske skupštine na kojoj će biti govora o spajanju zagrebačkih bolnica, Koalicija udruga u zdravstvu (KUZ) danas je od Vlade ponovno zatražila poništavanje takve vladine odluke jer je donesena bez javne rasprave u stručnoj i široj javnosti.

KUZ podsjeća da su stručnjaci na nedavnoj tribini o spajanju bolnica “iznijeli zabrinjavajuće argumente iz kojih je, osim kršenja Ustava, vidljivo da se predlagatelj mreže bolnica rukovodio mogućim uštedama od oko 300 milijuna, koje su upitne ili znatno manje”.

Tom su prilikom, podsjeća se, “izneseni podaci da su zagrebačke bolnice dvostruko učinkovitije od hrvatskog prosjeka kao i da je odlukom zanemareno načelo specijaliziranog pristupa u specijalističko-konzilijarnoj i bolničkoj zdravstvenoj zaštiti”.

“Kao organizacija pacijenata već smo se ranije izjasnili da podržavamo promjene koje vode racionalizaciji troškova u zdravstvu, među njima i spajanje bolnica, ali osporavamo donošenje odluka bez prethodnih transparentnih i stručnoj i najširoj zainteresiranoj javnosti dostupnih analiza, a to su i primatelji i davatelji usluga: pacijenti i zdravstveni radnici bolnica”, ističe se u priopćenju koje je potpisala predsjednica KUZ-a Mensura Dražić.

Javnost se, dodaje se, opravdano pita što će biti s pacijentima i kvalitetom zdravstvenih usluga jer su i uštede i funkcioniranje zdravstvene službe neizvjesni.

KUZ smatra da je Vlada, ne savjetujući se prije donošenja odluke o spajanju bolnica s predstavnicima Grada Zagreba u čijem su ustanove vlasništvu, prekršila Zakon o pravu na pristup informacijama i Kodeks koji propisuje da se pri donošenju odluka i akata mora savjetovati s onima na koje se donesene odluke odnose. Zbog toga je, podsjeća se u priopćenju, Skupština Grada najavila pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti donošenja odluka koje se odnose na gradske bolnice.

Na velikogoričkom području jučer evakuirane 244 osobe

Autor:
Hina

SavaPrema informacijama Stožera za zaštitu i spašavanje Grada Velike Gorice tijekom noći nije bilo poziva stanovništva iz ugroženih i poplavljenih područja, nakon što su jučer evakuirane 244 osobe, izvijestila je jutros u 10 sati Državna uprava za zaštitu i spašavanje (DUZS).

Razina vode pada i situacija postaje izglednija za početak sanacije i nasipa i prometnica, ali i poplavljenih kuća.

Prohodne su ceste: Novo Čiče – Črnkovec – Šćitarjevo – Drenje Šćitarjevsko – Novaki Šćitarjevski. Prohodne su i ceste Črnkovec – Lekneno – Strmec Bukevski – Obed – Bukevje. Također su prohodne ceste Novo Čiče – Donja Lazina, Novo Čiče – Jagodno – Ribnica, Novo Čiče do ulaza u Čret Posavski, Novo Čiče prema Čičkoj Poljani do ulaza te Bukevje – Drnek.

Na određenim dijelovima prometnica još uvijek ima vode tako da je prohodnost moguća s većim automobilima. Za sanaciju oštećenih i puknutih nasipa zadužene su Hrvatske vode, a za sigurnost na ulicama MUP.

Stožer za zaštitu i spašavanje djeluje u tri smjera. Jedan na daljnjoj evakuaciji stanovništva, ukoliko za time bude potrebe, a drugi se odnosi na dostavu hrane, vode i ostalih potrepština. Treći dio odnosi se na početak ispumpavanja vode iz kuća. O navedena tri segmenta odgovorna je Javna vatrogasna postrojba i Zajednica vatrogasnih društava Grada Velike Gorice.

Moguću, interventnu sanaciju oštećenih prometnica radi komunalni odjel Grada Velike Gorice, a veterinarska stanica u koordinaciji s odjelom za poljoprivredu preuzela je brigu o životinjama i lešinama.

Ekipe velikogoričke Elektre na terenu su i provjeravaju ispravnost, a gdje je moguće stanovništvu ponovno uključuju električnu energiju.

Osnovan je i Centar humanitarne pomoći kojim rukovodi gorički Crveni križ, a smješten je u vatrogasnom domu Novo Čiče, navodi u priopćenju Državna uprava za zaštitu i spašavanje.

Bruno i Magdalena ipak idu na svjetsko prvenstvo

ilustracijaMladi šahisti Bruno Pavčević i Magdalena Muha ipak će putovati na Svjetsko kadetsko prvenstvo koje će se u listopadu održati u Grčkoj. Novac koji je bio najveća prepreka za sudjelovanje dobit će od Grada Zagreba.

S obzirom da je riječ o djeci, jer Bruno ima 12 a Magdalena samo 8 godina, na putovanju im je neophodna pratnja. Šahovski savez Hrvatske koji podmiruje troškove putovanja za natjecatelje ne osigurava sredstva za tu namjenu pa je nastao problem čije je rješavanje trajalo oko tri mjeseca.

– Bruno i Magdalena će na prvenstvo zahvaljujući pomoći Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport koji je najavio donaciju od 10.800 kuna. Uz novac koji smo prikupili od građana, oko 3.000 kuna i učešće nas roditelja bit će to dovoljno za pokrivanje troškova putovanja i smještaja.

Pojedinačno prvenstvo svijeta za mlade u održava se u Halkidiki od 19. do 31. listopada. Još krajem lipnja počelo je apeliranje na javnost da se nadarenim mladim šahistima pomogne novčano. Informaciju o njihovom talentu, (ne)pokrivanju troškova pratnje, imovinskom stanju roditelja i važnosti sudjelovanja objavila je većina hrvatskih medija pa i televizijske kuće s nacionalnom koncesijom, vodeće dnevne novine… Rezultat – nije sakupljeno dovoljno novca niti za pratnju jednog djeteta.

Srećom, usprkos krizi u gradskom proračunu se našlo sredstava pa će mladi šahisti ipak odmjeriti snage sa svojim vršnjacima iz svijeta. Sada im preostaje samo da se usredotoče na pripreme i pokažu još jednom svima što mogu.

Šah-mat za Brunu i Magdalenu?

VIDEO: Ribnica – selo pod vodom

Poplavljene su kuće, kolnik i još samo mještani sela Ribnice znaju gdje je cesta, gdje dvorište, a gdje je Sava. Video je jučer snimio Željko Cesarec i objavio ga danas na YouTubeu.

Pokušavajući spasiti što se još može, najprije su se zbrinjavale domaće životinje. Seljaci usprkos svemu nisu bili u panici – ipak su oni Ribničani, navikli vjerojatno na razne nedaće.

[youtube LWgF9j2LZ3I nolink]

FILM: Najmirnije more toga ljeta i Ranjeni anđeli

Ciklus suvremenog japanskog filma IV,  kino Tuškanac,  Tuškanac 1, tel. 4848-764, http://www.filmski-programi.hr/

19 sati – Najmirnije more toga ljeta (Ano natsu, ichiban shizuka na umi),

Režija: Kitano, Takeshi, igrani, boja, 35mm, 1991., 101 min

Uloge: Kroudo Maki (Shigeru), Hiroko Oshima (Takako), Sabu Kawahara (Takoh), Toshizo Fujiwara (Nakajima)

21 sat – Ranjeni andjeli (Kizu darake no tenshi)

Režija: Sakamoto, Junji, igrani, boja, 35mm, 1997., 118 min

Uloge: Etsushi Toyokawa (Mitsuru Kida), Claude Maki (Hisashi Ishii), Tomoyo Harada (Eiko Tachibana), Bang-ho Cho (Ichiro Higashiyama)

Središte grada sutra bez automobila od 8 do 20 sati

Gornji grad i dio užeg gradskog središta bit će sutra zatvoreni za promet motornih vozila zbog obilježavanja dana bez automobila. Posebna regulacija trajat će od 8 do 20 sati. S autima, motociklima i kamionima i dr. neće se moći kroz novouspostavljenu pješačku zonu koja će biti omeđena sljedećim trgovima i ulicama: Trg bana J. Jelačića – Jurišićeva – Palmotićeva – Boškovićeva – Andrije Hebranga – Gundulićeva – Ilica – Mesnička – Demetrova – Ilirski trg – Radićeva – Trg bana J. Jelačića.

Gradski ured za prostorno uređenje, izgradnju grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet moli građane da svojim sudjelovanjem u obilježavanju Europskog dana bez automobila pridonesu kvalitetnijem i zdravijem načinu života te smanjenju prometnih gužvi prouzrokovanih velikim brojem motornih vozila te da koriste javni gradski prijevoz ili bicikl, a preporuča se i pješačenje.

Također se apelira na stanare zone koja će biti zatvorena za promet, da ne koriste svoja vozila jer se neće moći vratiti isteka zabrane.

pješačka zona