KUZ: Podržavamo promjene, ali smo protiv spajanja bolnica
Autor:
Hina /Online-Zagreb.hr
Uoči sutrašnje sjednice Gradske skupštine na kojoj će biti govora o spajanju zagrebačkih bolnica, Koalicija udruga u zdravstvu (KUZ) danas je od Vlade ponovno zatražila poništavanje takve vladine odluke jer je donesena bez javne rasprave u stručnoj i široj javnosti.
KUZ podsjeća da su stručnjaci na nedavnoj tribini o spajanju bolnica “iznijeli zabrinjavajuće argumente iz kojih je, osim kršenja Ustava, vidljivo da se predlagatelj mreže bolnica rukovodio mogućim uštedama od oko 300 milijuna, koje su upitne ili znatno manje”.
Tom su prilikom, podsjeća se, “izneseni podaci da su zagrebačke bolnice dvostruko učinkovitije od hrvatskog prosjeka kao i da je odlukom zanemareno načelo specijaliziranog pristupa u specijalističko-konzilijarnoj i bolničkoj zdravstvenoj zaštiti”.
“Kao organizacija pacijenata već smo se ranije izjasnili da podržavamo promjene koje vode racionalizaciji troškova u zdravstvu, među njima i spajanje bolnica, ali osporavamo donošenje odluka bez prethodnih transparentnih i stručnoj i najširoj zainteresiranoj javnosti dostupnih analiza, a to su i primatelji i davatelji usluga: pacijenti i zdravstveni radnici bolnica”, ističe se u priopćenju koje je potpisala predsjednica KUZ-a Mensura Dražić.
Javnost se, dodaje se, opravdano pita što će biti s pacijentima i kvalitetom zdravstvenih usluga jer su i uštede i funkcioniranje zdravstvene službe neizvjesni.
KUZ smatra da je Vlada, ne savjetujući se prije donošenja odluke o spajanju bolnica s predstavnicima Grada Zagreba u čijem su ustanove vlasništvu, prekršila Zakon o pravu na pristup informacijama i Kodeks koji propisuje da se pri donošenju odluka i akata mora savjetovati s onima na koje se donesene odluke odnose. Zbog toga je, podsjeća se u priopćenju, Skupština Grada najavila pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti donošenja odluka koje se odnose na gradske bolnice.
Prema informacijama Stožera za zaštitu i spašavanje Grada Velike Gorice tijekom noći nije bilo poziva stanovništva iz ugroženih i poplavljenih područja, nakon što su jučer evakuirane 244 osobe, izvijestila je jutros u 10 sati Državna uprava za zaštitu i spašavanje (DUZS).
Mladi šahisti Bruno Pavčević i Magdalena Muha ipak će putovati na Svjetsko kadetsko prvenstvo koje će se u listopadu održati u Grčkoj. Novac koji je bio najveća prepreka za sudjelovanje dobit će od Grada Zagreba.


