Zagrebačka Gradska skupština na sutrašnjoj će sjednici raspraviti izvještaj o izvršenju gradskog proračuna za 2010. po kojemu su prihodi u iznosu od 6.509.241.774,14 kuna ostvareni 2,56 posto manje u odnosu na godišnji plan (97,44 posto od planiranih), dok su rashodi bili 6.377.639.626,01 kunu što je 95,47 posto od plana, pa je razlika prihoda i izdataka 131,6 milijuna kuna.
Prihodi i primici bili su 390,7 milijuna kuna manji nego prethodne godine, a čak milijardu kuna manji nego 2008., navodi se, uz ostalo, u izvješću.
Dok iz gradske uprave ističu kako bi bili zadovoljni kad bi se slično ostvario i ovogodišnji proračun, iz zagrebačkog HDZ-a i SDP-a spočitavaju im da nisu dobro planirali pa zato nisu ni realizirali pojedine proračunske stavke, pogotovo one vezane uz male komunalne akcije.
“Kad je proračun bio velik kritizirali su nas da puno trošimo, a sada nas kritiziraju da trošimo malo”, rekao je danas gradonačelnik Milan Bandić.
Redovito funkcioniranje službi
U izvješću stoji i da je Grad, kroz proračun, u izrazito nepovoljnom ekonomskom okruženju u protekloj godini, uspio osigurati redovito funkcioniranje svih svojih službi, izvršiti kreditne obveze, redovito isplaćivati plaće zaposlenicima gradskih upravnih tijela i svih proračunskih korisnika koji se financiraju iz proračuna, kao i obveze sukladno razini stečenih prava osiguranih u proračunu.
Zastupnici u Gradskoj skupštini raspravit će i dopune odluke o načinu i organizaciji naplate parkiranja po kojoj gradska uprava predlaže mogućnost kupnje godišnje karte po tržišnoj cijeni, zbog poslovnih obveza u zoni parkiranja.
Razmotrit će i nekoliko zaključaka vezanih uz kupnju nekretnina.
Kritike nisu novost
Uoči sutrašnje sjednice o proračunu i drugim temama na konferenciji za novinare govorio je danas gradonačelnik Milan Bandić. Dao je do znanja da ge kritike nimalo ne iznenađuju te je riječ prepustio pročelniku gradskog ureda za financije Slavku Kojiću. Kojić je naglasio kako se grad Zagreb još uvijek nalazi u snažnoj krizi i recesijskim okolnostima, ali i da je prezadovoljan rezultatima izvršenja proračuna za 2010., jer su rashodi smanjeni za 1,24 milijarde kuna, odnosno preko 16 posto.
Govoreći o odnosu grada Zagreba i Zagrebačkog holdinga, Bandić je rekao da holding nikome nije ništa dužan, već da je dužnik grad Zagreb.
Grad nema 200 milijuna eura za Dinamov stadion
Dinamov stadion mi je jedini nerješiv problem, vrući krumpir koji nam je u nasljedstvo ostavila bivša vlast, rekao je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, dodavši da nema hrabrosti u taj projekt uložiti 200 milijuna eura.
Bandić je rekao da je Grad Zagreb u stadion do sada uložio 200 milijuna kuna, dok je bivša vlast do 2000. uložila još 400 milijuna. Komentirajući upite o mogućnosti da arapski investitori ulože novac u Dinamov stadion, zagrebački gradonačelnik je rekao kako s njime po tom pitanju još nitko nije razgovarao, ali da se time ne treba zanositi jer sumnja da će netko nešto dati. No ako Zdravko Mamić donese 50 ili 100 milijuna eura, Bandić je rekao da nema ništa protiv.
Gradonačelnik je izrazio žaljenje što su poslovni prostori ispod sjeverne tribine Dinamovog stadiona ostali neiskorišteni, no da je to gordijski čvor imovinsko-pravnih odnosa koji je teško razmrsiti. No Bandić je rekao kako je nužno učiniti barem neke preinake, poput zamjene stolica i travnjaka te stavljanje toaleta u funkciju. (Online-Zagreb.hr /Hina /Infopunkt.tv)
Kojić – smanjenje rashoda za 1,24 milijarde kuna
[infopunkt 3126&video=04 nolink]
Bandić o Zagrebačkom holdingu
[infopunkt 3126&video=06 nolink]
… Antirecesijske mjere
[infopunkt 3126&video=07 nolink]
… Svi protiv gradonačelnika
[infopunkt 3126&video=08 nolink]
Bandić – Dinamov stadion
[infopunkt 3126&video=02 nolink]
…Mamić može uložiti svoje novce
[infopunkt 3126&video=03 nolink]
Bandić – najam poslovnih prostora
Dinamovog stadiona
[infopunkt 3126&video=05 nolink]







