Noć istraživačaU petak, 26. rujna, u Zagrebu i Splitu održana je Noć istraživača, jedinstvena manifestacija tradicionalno rezervirana za zadnji petak u rujnu, a koja se održava u više od 300 gradova diljem Europe. U zagrebačkom Avenue Mallu i splitskoj Marmontovoj ulici skupilo se oko 200 istraživača znanstvenih fakulteta i instituta u želji da posjetiteljima inovativnu znanost predstave na jedinstven i atraktivan način. Okupili su se i mladi i stari, a znanost je u hrvatskoj barem na jedan dan ponovno postala radost.


Europska noć istraživača, koju promiče Europska komisija ima za cilj na zabavan i jednostavan način podići svijest šire javnosti o važnosti znanstvenog istraživanja za društvo, kako bi se srušile predrasude koje često postoje prema znanstveno-istraživačkoj zajednici te povećala zainteresiranost mladih za profesionalnu karijeru u znanosti. Na zagrebačkoj pozornici potporu projektu dali su prof. dr. Nedjeljko Perić (dekan Fakulteta za elektrotehniku i računarstvo), mr. sc. Goran Becker (član Uprave, HAMAG-BICRO), Manuel Laporta-Grau (Europska komisija), prof. dr. sc. Ivan Pejić (pomoćnik ministra znanosti, obrazovanja i sporta) te zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. Uz organizacijsku potporu Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) i Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER), Zagreb je mogao vidjeti čak 11 znanstveno-istraživačkih projekata, ponajviše iz područja robotike.

Možda i najviše pažnje privukle su pozornice Pametnog robota ronioca, GlowBrain-a, RobotLabirint-a i Računalnog vida za praćenje lica. Primjerice, mali Lego robot, potomak slavnog grčkog junaka Tezeja, imao je zadatak pronaći put kroz labirint pun neobičnih prepreka.

Tu je zatim i ronilački  buddy (prijatelj) koji uči, prepoznaje fizičko stanje ronioca te se prilagođava njegovom ponašanju u istraživanju podmorja, a upravo je on bio glavna atrakcija među najmlađima. Znanstvenici s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prikazali su gipsani model mozga, slike svjetlećeg mozga, te nano-čestice koje koriste u istraživanju moždanog udara, najčešće na eksperimentalnom modelu miša.

Kroz zabavnu atmosferu koja je trajala dugo u noć, posjetitelji su na jedinstven način imali priliku upoznati se  „jedan na jedan“ s najistaknutijim istraživačima u Hrvatskoj. Naime, zadatak nagradne igre bio je posjetiti svaku pozornicu, odgovoriti na pitanja znanstvenika, dobiti pečat u Index znanstvenika i tako zaraditi diplomu Znanstvenika. Za iznenađenje večeri je, u režiji istraživača, studenata i prijatelja, izvedena glazbeno-plesna točka „Život znanstvenika“ u kojoj je sudjelovalo oko 150 sudionika svih uzrasta. Na pozornici je glazbenik zasvirao na gitari, zaplesala su djeca, uključili se mladi i potaknuli okupljene zaplesati valcer s istraživačima u krugu života.

„Sretan je i ponosan grad, a onda i njegov gradonačelnik, koji može biti domaćinom ovako važnog projekta“, istaknuo je gradonačelnik Bandić te zahvalio organizatorima i znanstvenicima što su, Zagrebu – gradu znanosti, podarili Noć istraživača.