Autor:
Hina /Online-Zagreb.hr

Vesna ParunNajznačajnija suvremena hrvatska pjesnikinja Vesna Parun preminula je jutros, nakon duge i teške bolesti, u Stubičkim Toplicama u 88. godini života. Iza nje je ostalo više od 60 knjiga poezije i proze. Prijatelji i poštovatelji su izgubili uzor, a neprijatelji britkog i oštrog kritičara. Ipak, malo tko joj se usudio otvoreno suprotstaviti, naravno ne zbog njezine političke moći nego zbog riječi koji je bi pogađale u “sridu” više  od ičega. Za njezin troškove njezinog liječenja i boravka u toplicama posljednjih godina brinuli su Grad Zagreb i Ministarstvo kulture.

Rođena je u Zlarinu 1922. godine, studirala je na zagrebačkome Filozofskom fakultetu, a od 1947. godine djeluje kao slobodna književnica.

Bila je dopisna članica Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, za svoj rad dobila je niz nagrada i priznanja, a 11 joj je zbirki pjesama objavljeno na stranim jezicima.

Njezina pjesnička zbirka “Zore i vihori” bila je prekretnica u hrvatskoj poeziji nakon Drugog svjetskog rata. Ljubav kao pjesničku preokupaciju razrađuje u knjizi “Crna maslina”.

Sonetima su joj ispisane zbirke “Sto soneta” i “Olovni golub” i “Salto mortale”.

Svoj gnjev pred naličjem svakodnevice izrazila je u knjizi “Apokaliptičke basne”, a sličnu satiru sa ironijom i sarkazmom objavila je o i u knjizi “Tronožac koji hoda”.

“Bila sam dječak”, “Vjetar Trakije”, “Vidrama vjerna”, tek su neka su od njezinih djela po kojem će je pamtiti čitalačka publika. Vesna Parun ostat će zapamćena i kao pjesnikinja za djecu, a u tim su je pjesmama okupirale teme iz biljnog i životinjskog svijeta. Također je pisala je drame i prevodila.

Šukerijada (iz knjige “Taj divni divlji kapitalizam”)

Kad poskupi benzin,
skratit ćemo ceste.
Kad iščezne kerozin,
imamo paštete.
Za dojilje je lahko:
bit će ptičjeg mlijeka.
Jeftinija bit će jahta
neg kolijevka.

Državni semafor

Među državama grade se mostovi
a među županijama brvna.
Gdje mostove grade državni lopovi,
sva se brvnara drma.
A povijest je kak dimnjačar crna.

Zakon o zaštiti neznalica

…Nemamo znanje.
A treba nam zvanje.
Dođeš u grad.
Kucaš:
Sezame otvori se!
A ono pušiona!…

*  *   *

arhiva Infopunkt.tv: Denis Derk,
književni kritičar i urednik knjige
“Ja koja imam nevinije ruke” promovirane
u travnju ove godine u povodu
88. rođendana Vesne Parun

[infopunkt 1689&video=04 nolink]

U povodu smrti pjesnikinje Vesne Parun, gradonačelnik Milan Bandić izražava sućut:

Smrću Vesne Parun hrvatska i svjetska književnost ostali su bez jednog od najvećih pjesničkih genija.

Svojim grandioznim i raznovrsnim poetsko-literarnim opusom, od prve pjesničke zbirke iz 1947. pa do najnovijih autobiografskih zapisa, satiričkih pošalica, epigrama i aforizama, uz polemičke rasprave i umjetničko stvaralaštvo za djecu, Vesna Parun ostavila je trajni i neizbrisivi trag u našoj umjetnosti i kulturi.

Gotovo cijelu biblioteku svojih knjiga objavila je u Zagrebu, a svoj plodni životni vijek, s manjim prekidima, provela je u našem gradu. Zato se Grad Zagreb ponosi svojom poetesom i sugrađankom i, sa zahvalnošću, cijeni i cijenit će njezin umjetnički opus.

I kao što je Vesna Parun voljela Zagreb, tako se i mi opraštamo od nje s ljubavlju i poštovanjem.