Početna Blog Stranica 760

Predstavljanje izdavačkog projekta arhitektonskog fanzina “ARHITEKTURA U…”

Galerija Modulor Centra za kulturu Trešnjevka predstavlja samoizdavački projekt fanzina “ARHITEKTURA U…” u utorak, 4. travnja 2023. s početkom u 19 sati. Autorice projekta su Ana Bedenko i Iva Maria Jurić. Fanzine se besplatno može pogledati do 14.4.2023. Projekt financijski podupire Gradski ured za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo.

Više o projektu:

Projekt započinje ciklusom fanzina/pop „samizdata“, knjižica DIY pristupa i estetike koncipiranih oko teme arhitekture i pojedinih specifičnih fenomena koji se istražuju u sažetoj i spontanoj formi. Serija se otvara s prva dva broja fanzina na temu okultnog te ludila/sudbine. Fanzine odlikuje naglašeno ne-eruditski i spontan pristup, a njeguje se pop aspekt građe. Materijal je kompiliran asocijativno, sa sadržajnim rasponom koji obuhvaća vizualnu arhivu istraživanja tema, slučajne internetske pronalaske, osobne preferencije autorica, tekstualne fragmente, ilustracije i dr. Uz autorice/urednice, u grafičkom oblikovanju fanzina sudjelovao je i dizajner Niko Mihaljević.

Ana Bedenko (1988.)

Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu završila je povijest umjet­nost i francuski jezik i književnost. Tijekom studija boravi na École pratique des hautes études u Parizu. Surađivala je na hrvatskom paviljonu na 14. arhitektonskom bijenalu u Veneciji 2014. i na projektu „Dizajnerice – 1930-1980: kon­tekst, produkcija, utjecaji“. Od 2015. do 2017. radi u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Bila je urednica Orisa gdje je uz časopis uređivala brojne publikacije. Bavi se samoiniciranim istraživačkim, kustoskim i uredničko-izdavačkim projektima i radi kao prevoditeljica. Od 2022. radi u KONTEJNER-u.

Iva Maria Jurić (1986.)

Diplomirala je na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. Radi kao arhitektica i scenografkinja te se bavi samoiniciranim istraživačkim i umjetničkim projektima. S Nikom Mihaljevićem ko-autorica je knjige “Stan: Zagreb (Arhiv zagrebačkog stanovanja 9/2015 – 11/2015)” koja je 2018. godine nagrađena priznanjem na Izložbi hrvatskog dizajna. Izlagala je na više grupnih izložbi, među kojima su 50. i 53. zagrebački salon i 36 Mountains festival, međun­arodna izložba ilustracije. Samostalnu izložbu “337 umorstava u Midsomeru” postavila je u Galeriji Karas u Zagrebu 2022. godine.

Ljubavi naše uhate – tema nove akcije Udomljavanje je fora

Nova akcija Udomljavanje je fora održat će se u subotu 1. travnja 2023. godine na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu. Tema joj je Ljubavi naše uhate.

Akcija koja će trajati od 10 do 14 sati, edukativnog je karaktera. Naglasak se stavlja na odgovorno nabavljanje i držanje kućnih ljubimaca.

Akciju Udomljavanje je fora organiziraju Grad Zagreb i Sklonište za nezbrinute životinje Grada Zagreba u suradnji s Prijateljima životinja i Udrugom za pomoć zečevima i kunićima Zecovi.

Mnogi ljudi kuniće, mačiće i psiće smatraju slatkima, no iza dolaska životinje u njihov dom trebaju stajati dobro promišljena odluka o izboru ljubimca, procjena o mogućnostima njegova držanja te dogovor o njemu s članovima obitelji.

Tijekom proljeća, a posebno uoči Uskrsa, neki građani nepromišljeno nabavljaju kuniće. Kada uvide da se o njima ne mogu ili ne žele više brinuti, najčešće odmah nakon Uskrsa ili prije godišnjih odmora, izbacuju ih na cestu zbog čega ih dio stradava. Brigu o kunićima koji se pronađu, u Zagrebu najčešće preuzima Udruga Zecovi.

Sklonište za nezbrinute životinje Grada Zagreba tijekom cijele godine, a posebice tijekom proljeća i ljeta, pune ruke posla ima s odbačenim leglima pasa i mačaka. Iako Zakon o zaštiti životinja iz 2017. godine vlasnike pasa obvezuje na njihovu sterilizaciju, dio se njih na tu obvezu oglušuje. Neželjenu štenad potom najčešće ostavljaju u kutijama. Time im ugrožavaju živote i zdravlje, a brigu o njima prebacuju na druge.

Prijatelji životinja građane pozivaju da ne kupuju živa bića jer se ljubav ne kupuje. Ističu da u sedam godina jedna mačka i njezino potomstvo na svijet mogu donijeti 420.000 mačića, a kuja i njezino potomstvo 67.000 štenaca. Zbog toga se sterilizacija smatra najučinkovitijim načinom kontrole razmnožavanja životinja.

Akcija Udomljavanje je fora građane podsjeća da nabavljanjem kunića, mačića ili šteneta preuzimaju dugoročnu obvezu. Ta će životinja s njima živjeti najvjerojatnije između deset i dvadeset godina. Pritom će im postati velika uhata ljubav. Tepat će joj tako ili na neki drugi način, ali s jednakom količinom ljubavi.

Otvorenje izložbe autorica Josipe Škrapić i Ive Čukelj pod nazivom “Nastavi niz”

Autonomni kulturni centar Attack! kroz program galerija Siva poziva vas na otvorenje izložbe autorica Josipe Škrapić i Ive Čukelj pod nazivom “Nastavi niz”.

Otvorenje izložbe predviđeno je za 30.ožujka u 19.00 sati u galeriji Siva, Pierottijeva 11, Medika. Izložbu možete pogledati svaki dan do 6. travnja od 17:00 – 20:00 sati.

Nastavi niz

Kilometri udaljenosti, ali zajednička tema koja ih briše. Kontakt se ostvaruje putem razgovora kao i međusobnog poznavanja odnosno razumijevanja bez fizičke bliskosti. Kroz proces rada, umjetnice interveniraju na prethodnu akciju time gradeći mrežu, jedna drugoj nudeći odgovor kroz likovni komentar – novom formom ili nastavljajući rad druge. Dvije umjetnice propitkuju pojam nostalgije u vidu sjećanja koja su ostala trajno utkana u njihov unutrašnji svijet. Njihova sjećanja međusobno se isprepliću i nadopunjuju jer su vezana s različitim prostorima i pogledima na dom – stvaran ili figurativan kojeg gradimo mi sami – onaj zamišljen u koji i pohranjujemo sva sjećanja. Prostor koji tako zajednički grade u galeriji postaje kolaž isprepletenih sjećanja, fragmentirajući umjetničke prakse svake umjetnice. Obje umjetnice propituju sebe i prizivaju najranija i ona utisnuta sjećanja kroz formu instalacije, fotografije, predmeta, riječi, rečenica, artist book-a putem kojih ilustriraju spomenutu nostalgiju u vizualni doživljaj istovremeno pitajući se zašto pamte baš te isječke događaja.

Josipa Škrapić (1997.) preddiplomski studij završava na Akademiji Umetnosti, na Univerzi v Novi Gorici u Sloveniji 2019. godine, studij digitalnih umjetnosti i praksa, na odsjeku suvremenih umjetničkih praksi. Diplomirala na Akademiji likovnih umjetnosti, na smjeru novih medija pod mentorstvom Andreje Kulunčić. Članica Društva vizualnih umjetnika – CRUX. Izlagala na više skupnih izložbi u Puli, Rijeci, Novoj Gorici, Izoli, Ljubljani. U svom se radu, kroz razne medije, bavi kulturološkim pitanjima i fenomenima, kao i osobnim iskustvima i introspekcijom.

Iva Čukelj (1993.) diplomski sveučilišni studij Likovna kultura, smjer nastavnički završava 2019. godine. kada odlučuje svoje umjetničko obrazovanje nastaviti dalje te upisuje diplomski sveučilišni studij Animirani film i novi mediji, smjer novi mediji, gdje diplomira 2022. godine. U svome radu bavi se pitanjem ručnog rada i njegovim smještanjem u umjetnosti danas, temom obitelji i sjećanja. Živi I radi u zagrebu kao učiteljica Likovne kulture.

HT-ova sedma Generacija NOW bavit će se zelenim tehnologijama

Danas kreće sedma Generacija NOW, nacionalni program obrazovanja djece i mladih u organizaciji Hrvatskog Telekoma i u suradnji s Institutom za razvoj i inovativnost mladih (IRIM).

Tema ovogodišnjeg programa su ‘Zelene tehnologije’ te kako moderne tehnologije povezati s ekologijom i održivosti. Timovi koji sudjeluju u programu tako će osmisliti i izraditi projekt na zadanu temu koristeći komplete STEM opreme koje Hrvatski Telekom donira obrazovnim ustanovama, dok će im na raspolaganju tijekom cijelog trajanja programa također biti i stručna mentorska podrška Instituta za razvoj i inovativnost mladih (IRIM).

U Generacija NOW sudjelovati će 142 obrazovne ustanove, uključujući srednje i osnovne škole, udruge te ostale obrazovne ustanove i institucije koje promiču STEM znanje i razvoj za budućnost ključnih vještina. Program se održava uz institucionalnu potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Ponosni smo što program Generacija NOW iz godine u godinu privlači velik broj djece, mladih i obrazovnih ustanova te što je mnogima od njih prilika za stjecanje iskustva te razvijanje praktičnih i korisnih STEM znanja. Ovogodišnja tema ‘Zelene tehnologije’ izrazito nam je bliska jer kao kompanija potičemo održivi razvoj i predano radimo na zaštiti okoliša te se veselimo ponovno vidjeti brojna zanimljiva rješenja mladih umova koja nas svake godine iznenade svojom kreativnošću“, poručio je Igor Vukasović, direktor Odjela za korporativne komunikacije u Hrvatskom Telekomu i predsjednik žirija.

Cilj projekta jest pružanje najmodernijih oblika edukacije mladima kako bi oni, uz pomoć najnovije tehnologije, razvijali svoju kreativnost i inovativnost. Osim opreme, Hrvatski Telekom svim sudionicima osigurava i besplatan pristup internetu s besplatnim podatkovnim prometom.

„Kroz suradnju IRIMa i Hrvatskog telekoma na projektu Generacija NOW stvoren je najveći obrazovni projekt Interneta stvari kroz koji je do sada educirano više od 500 mentora koji svoja znanja iz godine u godinu prenose na nove generacije učenika. Učenici kroz projekt stječu kompetencije u području digitalnih tehnologija, rješavanja problema, timskog rada i prezentacijskih vještina te postaju stvaratelji vlastitih tehnoloških rješenja kao odgovor na izazove u njihovim okruženjima. Veselim se vidjeti kreacije u području zelenih tehnologija koje će ove godine stvoriti učenički timovi“, rekao je Paolo Zenzerović, izvršni direktor IRIMa i jedan od edukatora u projektu.

Za ocjenjivanje radova ove će godine biti zaduženo žiri u sljedećem sastavu:

  • Igor Vukasović, direktor Odjela za korporativne komunikacije u Hrvatskom Telekomu i predsjednik Povjerenstva
  • Dejan Donev, direktor Sektora digitalnog bankarenja u Erste banci
  • Boris Drilo, član Uprave i glavni direktor za tehniku i informacijske tehnologije u Hrvatskom Telekomu
  • Gordan Gledec, Fakultet elektrotehnike i računarstva
  • Josipa Majić, suosnivačica, fintech Revuto
  • Mislav Malenica, osnivač i direktor AI startupa Mindsmiths i predsjednik CroAI udruge
  • Mato Njavro, dekan Zagrebačke škole ekonomije i menadžment
  • Paolo Zenzerović, izvršni direktor u Institutu za razvoj i inovativnost mladih

Tisuće potvrdile dolazak na BSH spektakl

Prvi veliki BSH spektakl na otvorenom očekuje nas na legendarnoj Šalati. Jedna od najpoznatijih DJ-ica današnjice, američka diva Honey Dijon u subotu, 15. travnja od 16.30 sati priprema set za pamćenje. Dijon je nedavno osvojila prestižnu glazbenu nagradu Grammy, a posljednjih je godina jedno od najtraženijih lica svjetskih festivala.

Posebna produkcija priprema se za ovaj događaj koji bi sudeći po interesu posjetitelja regije mogao postati glazbeni boutique event godine. Ulaznice se prodaju u cijelom svijetu od regije do SAD-a i Kanade. Zagreb će ovim događajem biti jedan od prvih gradova ove sezone u kojem se događa party na otvorenom.

Honey Dijon je rođena je i odrasla u Chicagu u obitelji koja živi i bavi se glazbom stoga ne čudi kako je njen životni odabir upravo umjetničko stvaranje. Uspješno koketira s mnoštvom glazbenih žanrova iako je njena baza svijet elektronske glazbene scene. Poznata je po suptilnim vještinama miksanja. Njezini gotovo senzualni prijelazi između housea i techna donose toplu, hipnotičku vibraciju unutar setova. Zaljubljenost u modu i istančan ukus za umjetnost kod nje se idealno nadopunjuju s njenom kreativnošću pa tako često stvara modne i glazbene čarolije. Čest je gost Panorama Bara u Berlinu, Sub Cluba u Glasgowu, Bloka u Tel Avivu, Outputa u NYC-u, Space-a na Ibizi i naravno Smart Bara u Chicagu. Njezin set na popularnom Boiler roomu ima više od osam milijuna pregleda.

Uz Honey Dijon na Šalati će nastupiti i hrvatski DJ-i Aldo Morro, Blackmark, Elena Mikac, Pablo Panda, Tom Bug i Yakka. Ulaznice za ovaj proljetni spektakl mogu se kupiti u sustavu Entrio.hr.

 

“Mama ŠČ!” i dalje najemitiranija pjesma u Hrvatskoj

Let 3 s pjesmom Mama ŠČ! (Dallas Records) peti uzastopni tjedan boravi na vrhu liste HR Top 40. Time je riječki sastav ostvario svoj najduži boravak na vrhu liste najemitiranijih domaćih naslova u hrvatskom radijskom eteru.

Saša Lozar sa singlom Lagano na vrijeme (Agapa) ostao je na drugoj poziciji, a skokom od čak 36 mjesta, na broj tri smjestila se pjesma Žuti semafor (Dallas Records) u izvedbi grupe Neno Belan i Fiumens. Singl Luđak (Gema Produkcija/Croatia Records) sastava Pravila igre nalazi se na četvrtom mjestu, a Top 5 zaključuje Marko Kutlić s baladom Zar svejedno je (Croatia Records).

HR Top 40 donosi službene i sveobuhvatne rezultate mjerenja radijskog emitiranja na preko 130 radijskih stanica u Hrvatskoj prema podacima servisa 1Played. Podaci se odnose na tjedan od 13. ožujka do 19. ožujka 2023. godine, od ponedjeljka ujutro do nedjelje navečer.
 
Osim što je ostvario svoj najbolji rezultat od postojanja liste, Let 3 je izjednačio najduži niz boravka na prvom mjestu hrvatskog eurovizijskog predstavnika. Osim grupe Let 3, niz od pet uzastopnih tjedana (od 1. do 29. ožujka 2021.) ostvarila je pobjednica Dore 2021. Albina sa singlom Tick-Tock (Universal Music Hrvatska).

Prije putovanja u Liverpool, gdje će se održati 67. izdanje Eurosonga, članovi benda Let 3 održat će niz koncerata diljem Europe kako bi promovirali pjesmu Mama ŠČ!. U sklopu promotivnih aktivnosti najavljeni su nastupi na tri predeurovizijska koncerta – London Eurovision Party (London, Ujedinjeno Kraljevstvo, 16. travnja), Polish Eurovision Party (Varšava, Poljska, 1. travnja) i PrePartyES (Madrid, Španjolska, 7. i 8. travnja), kao i samostalni koncert grupe Let 3 (dvorana Zrinjevac, Osijek, 21. travnja).

Svoju prvu tehničku probu u Liverpoolu bend Let 3 održat će 30. travnja, dok će u prvom polufinalu (9. svibnja) nastupati pod rednim brojem 7.

Skokom od 36 mjesta (s 39. na treću poziciju), sastav Neno Belan & Fiumens sa singlom Žuti semafor ostvarili su najveći pomak u odnosu na prošlotjedne rezultate emitiranja. Ovo je ujedno najveći pomak kojeg je jedna pjesma ostvarila u proteklih godinu dana.

Izdanje Žuti semafor, predstavljeno na nedavno održanom Zagrebačkom festivalu na kojem je osvojilo nagradu za najbolju pjesmu prema mišljenju radijskih urednika, tek je treća pjesma od početka 2022. godine s pomakom od 30 ili više mjesta. Prije grupe Neno Belan i Fiumens, ovako veliki skok ostvarili su sastav Cambi. (Od milijun samo jednaDallas Records18. travnja 2022.) i ZETZ feat. Pero Galić, Giuliano, Ivan Penezić, Mario Roth i Igor Delač (Idemo HrvatskaMenart/Croatia Records5. prosinca 2022.).

Ovoga tjedna lista bilježi pet promjena, od čega su četiri nova ulaza. Po prvi puta od 6. ožujka, lista bilježi jedan povratak. Riječ je o duetu Miach Hiljsona Mandele NLO (Aquarius Records) na 40. mjestu.

Najviši novi ulaz (broj 11) ostvarili su Matija Cvek & The Funkensteins s baladom Kraj Save (Menart). U pitanju je prvi singl Matije Cveka i njegovog pratećeg sastava koji je ušao na listu nakon četiri mjeseca. Prije novog izdanja, među najemitiranijima je 19 tjedana boravio naslov Ne moram ni ja (Menart), debitiravši 7. studenoga.

Hvala svima koji pomažu u rušenju stereotipa trajanja pjesama i žanrovske nepodobnosti. Nek nam eter bude što raznolikiji i nepristraniji“, izjavio je Matija Cvek povodom ovotjednog ulaska na listu HR Top 40.

Osim balade Kraj Save, s kojom najavljuje izlazak novog albuma ove jeseni, Matija Cvek boravi s još jednim naslovom na HR Top 40. Riječ je o suradnji s grupom Buđenje Oprostija bi sve (Croatia Records) i to na 31. poziciji. Najviši plasman (broj 2) Buđenje i Matija Cvek su ostvarili u dva navrata – 30. siječnja i 13. veljače.

Elvis Sršen NoA s novom pjesmom Do neba (IDM Music) ušao je na HR Top 40 po prvi puta nakon godinu i 10 mjeseci i naslova Budan sanjam (Menart). Radi se o ukupno 18. pjesmi predstavljenoj na nedavnom, 70. izdanju Zagrebačkog festivala koja se našla među najemitiranijima. Time je Zagrebački festival, čije su se sve pjesme u nekom trenutku našle na listi HR Top 40, nadmašio hrvatski izbor za Eurosong Dora 2023., koja je imala 10 pjesama među najemitiranijima.

Singl Zamisli (Aquarius Records) u izvedbi Massima drugi tjedan zaredom drži titulu najizdržljivijeg ulaza na HR Top 40. Sjetna balada, koja se trenutno nalazi na 27. mjestu, bilježi svoj 40. tjedan boravka na listi, a najbolji plasman (broj 1) ostvarila je 16. siječnja.

Mile Kekin našao se na HR Top 40 s novom pjesmom Ratnik svjetla (Menart), ušavši na 32. mjesto. Ratnik svjetla označio je povratak Mile Kekina žešćem zvuku i društveno angažiranom tekstu nakon balade Mala (Menart), s kojom je proveo dva tjedna na HR Top 40.

Kao i s pjesmom Mala, Mile Kekin s izdanjem Ratnik svjetla najavljuje izlazak drugog studijskog albuma, prvog nakon četiri i pol godine i ploče Kuća bez krova (Menart). S prvog diskografskog izdanja Kuća bez krova Mile Kekin je među najemitiranijima imao šest singlova, a najuspješniji je bio Reno 4 (Menart), boravivši na broju jedan HR Top 40 devet tjedana (od 12. lipnja do 7. kolovoza 2017.).

Naravno da mi je drago da se moj ‘Ratnik svjetla’ uz pomoć svojih super moći, koristeći rentgen oči probio na HR Top 40 pogotovu uzimajući u obzir činjenicu da su ga mnogi proglašavaju podlim šarlatanom i sjecikesom. Nadam se da će se nastaviti penjati ili bar ostaviti svoju sitnu dušu na terenu“, riječi su Mile Kekina povodom ulaska.

Posljednji ovotjedni novi ulaz jest balada Vjetar u jedra (Croatia Records) u izvedbi trija Učiteljice. U pitanju je prvi singl sastava Učiteljice nakon 10 mjeseci (Bura & tsunamiCroatia Records, četiri tjedna na listi), s kojim su članice obilježile devet godina zajedničkog glazbenog djelovanja. Za razliku od većine pjesama grupe Učiteljice, Vjetar u jedra je balada snimljena uz pratnju simfonijskog orkestra.

Prema podacima slušanosti po regijama, pjesma Mama ŠČ! u izvedbi benda Let 3 predvodi tri regije – Dalmacija, Slavonija i Zagorje. U regijama Grad Zagreb i Središnja Hrvatska i najemitiraniji singl je Lagano na vrijeme u izvedbi Saše Lozara, dok radijske postaje u regiji Istra i Primorje najviše emitiraju pjesmu Žuti semafor u izvedbi sastava Neno Belan & Fiumens.

Pjesme s liste možete poslušati putem poveznica s portala top-lista.hr i pronaći u obliku playliste HRtop 40 na profilima Hrvatske diskografske udruge na servisima Apple MusicDeezer i Spotify.