Početna Blog Stranica 582

Humantitarni speleo Djedice

I ove godine Speleološki odsjek planinarskog društva Sveučilšta “Velebit” organizira humanitarnu akciju spuštanja Djeda Mrazova niz zgrade dječjih bolnica i dijeljenje poklona koje su donirali građani.

Zbog iznimnog uspjeha i neizmjerne radosti koju su donijeli malim bolesnicima, ove će se godine, pojačani kolegama špiljarima iz SO “Željezničara”, brojne Djedice u ponedjeljak 18.12. spuštati na čak tri lokacije:

  • Rebro u 10h i
  • Klinička dječja bolnica u Klaićevoj te Klinika za tumore u 12 sati.

Svjetionik na otoku Susku posljednja je stanica u ovoj sezoni dokumentarnog serijala ZOV DIVLJINE

Obitelj Perović živi i radi otoku Susku. Užurbanost glavnog grada zamijenili su mirnim životom u prirodi, uživaju u svakom trenu, a nama poručuju – učinite isto i neće vam biti žao. Kći Paula imala je pet godina, sin Josip tri kada su se Perovići preselili na Susak. Neko su vrijeme živjeli od ušteđevine i sezonskih poslova, a nakon što je stari svjetioničar otišao u mirovinu, Davor se prijavio na njegovo mjesto pa danas, kao prava svjetioničarska obitelj, Perovići u svom novom domu žive život koji su sanjali.

Sve vrijeme dana je posvećeno njima, planiraju ga po sebi i onako kako oni žele. S Danielom Lackom su u posljednjoj epizodi dokumentarnog serijala Zov divljine podijelili svoje izazove i radosti života na izoliranom mjestu, otkrili kako se prilagođavaju divljini, kako odgajaju djecu te nalaze sreću u jednostavnosti otoka Suska.

“Suprug je od malih nogu zaljubljenik u otok. Što je bio stariji to ga je sve više vukla ta jednostavnost prirode. Ja sam došla prvi put s njim na Susak prije 15 godina i tada me preplavio osjećaj mira koji nisam nigdje drugdje osjetila. Često smo pričali i maštali kako bi bilo ostati, sve do jednog dana kada smo se pogledali na plaži i jednostavno znali – to moramo napraviti! Više ništa nije bilo bitno tog trena. Djeca su bila presretna, iako su bili jako mali, a njih je najviše veselila pomisao da ćemo svi stalno biti skupa”, otkriva Tijana Perović

Život je divno putovanje, ako mu to dopustite

Izađite van, provodite što više vremena u prirodi i u aktivnostima koje vas najviše privlače i vesele, sve ostalo doći će samo po sebi. Iako još uvijek preispituje svoju odluku o životu u divljini, voditelj ZOVA DIVLJINE Daniel Lacko kaže da je sretan što upoznaje ovakve ljude koji mu, poput svjetionika, osvjetljavaju put: “Snimajući ovih šest epizoda serijala zaljubili smo se u sve naše protagoniste, čije su nas priče dirnule i zamislile. Želimo ih čuti još, želimo upoznati nove zanimljive ljude, njihove sudbine i poglede na svijet. Nadamo se da će isto htjeti i gledatelji i urednici i da ćemo na svestrano zadovoljstvo krenuti snimati novu sezonu.”

Dok ju željno čekamo, zanimljivu priču o životu obitelji Perović na otoku Susku pogledajte u dokumentarnom serijalu Zov divljine na HRT1, u utorak 19. prosinca u 20:45

Balet Orašar u izravnom prijenosu ispred HNK u Zagrebu kao blagdanski dar građanima

Baletnu bajku Orašar Petra Iljiča Čajkovskog u koreografiji Vladimira Malakhova moći će dan prije Badnjaka, 23. prosinca u 18 sati, pogledati svi zainteresirani građani i turisti koji se zateknu i dođu ispred Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu.
U suradnji s Turističkom zajednicom Grada Zagreba, zagrebački HNK će kao blagdanski dar građanima i publici osigurat izravni prijenos ovoga najizvođenijeg baleta na svijetu na velikom platnu, direktno s pozornice u adventskom ozračju ispred kazališta.

Namjera je omogućiti svima koji možda nisu uspjeli doći do karata za jednu od devetnaest ovosezonskih izvedbi, da ipak dožive atmosferu ove baletne bajke koja i dalje, čak 130 godina nakon praizvedbe nastavlja oduševljavati publiku.

Predstavu Orašar gledaju djeca  i odrasli s istim zanimanjem te je ona neizostavan dio adventske čarolije u svim dijelovima svijeta. Jedno od najljepših djela klasične baletne umjetnosti vodi publiku u svijet, prinčeva i vila, prateći pustolovine djevojčice Klare koja od svojeg ujaka na Badnjak dobiva neobičan dar, drobilicu za orahe u obliku drvenoga lutka.

Tatiana Tajči Cameron, Davor Bilman i Sanja Vejnović otkrili su koje životne radosti ih pokreću u životu

Sinoć se u poznatom Klubu hrvatskih glazbenika Sax!, održala četvrta epizoda Ženske priče. Hrvatska voditeljica i komičarka, Marijana Perinić sinoć je pred rasprodanim Sax!-om ugostila pjevačicu Tatianu Tajči Cameron, hrvatsku glumicu Sanju Vejnović i člana žirija Supertalenta Davora Bilmana. Tema ove epizode bila je „Životne radosti“, a uz to publika je imala prilike čuti još puno toga.

Sanja Vejnović publici je otkrila kako je za nju životna radost kuhanje, te kako uživa kuhati za druge i družiti se s prijateljima. „Sretna sam što mogu uživati u svojoj kuhinji“, izjavila je Sanja Vejnović, te rekla kako uživa u druženju i priređivanju ukusnih jela svojim bližnjima. S njom se složila i pjevačica Tatiana Tajči Cameron. Poznata pjevačica, koja već duži niz godina živi u Americi zajedno sa svojom obitelji, otkrila je kako uz druženje s prijateljima, u svoje slobodno vrijeme voli i plesati. „Volim pustiti glazbu iz filmova i zaplesati, to je neka vrsta kombinacije mog baleta i ekspresivnog plesa“, podijelila je Tajči s publikom i na svoj poznati hit „Hajde da ludujemo“ zaplesala s voditeljicom Marijanom Perinić i podigla atmosferu. Tajči je s publikom podijelila zanimljivost iz života, a to je da joj je u zadnje vrijeme u životu nedostajao osjećaj sreće, odnosno hormon dopamin, a rješenje je pronašla upravo u smijehu i druženju s prijateljima. Da su sreća i smijeh važni za svakodnevicu, složili su se svi gosti još jedne Ženske priče.

Davor Bilman, poznat po svojem ozbiljnom izrazu lica, na pitanje koliko se smije, izjavio je kako je svjestan da se malo smije, ali bi se volio više smijati. Također je dodao kako voli društvo i ne može bez ljudi, a isto tako da ne može bez čokolade ili nečega slatkog. „Sreća je izbor. Sami biramo hoćemo li biti sretni…vjerujem u intuiciju, treba slušat samog sebe.“ – izjavio je Davor Bilman te naglasio kako je to njegova jedina ozbiljna izjava tijekom večeri.

Za kraj ove rasplesane epizode Sanja i Tatiana su podijelile kako im je meditacija vrlo bitna. „To je iznimno važno, čovjek si napravi prostora i utiša misli“,  izjavila je Tajči. Sanja Vejnović je s druge strane istaknula kako uz meditaciju voli biti sama u svom društvu, te nadodala „Bila sam već i sama sa sobom u restoranu i u kinu.“ Bez obzira hoće li doći sami ili u društvu, u sljedećoj epizodi ženske priče publiku očekuje nova doza smijeha, radosti i životnih vrijednosti.

Foto: Marina Ribar

Baš Naš advent: Nezaobilazni okusi

Blagdanska atmosfera na Trgu bana Josipa Jelačića u punom je jeku. Baš Naš advent  iz sezone u sezonu uspijeva oduševiti svoje posjetitelje te je tako i ovog adventa postao jedna od omiljenih lokacija za druženje i uživanje u glazbenim i gastronomskim trenucima.

Mirisi i okusi koji se šire jasno daju do znanja zašto je ovaj festival nezaobilazna točka svih gurmana i ljubitelja dobre hrane. Bogata gastro ponuda sa širokom paletom okusa pruža užitak za svakog posjetitelja jer na Baš Naš adventu imaju priliku isprobati razne slane, ali i slatke kombinacije. Buncek i kobasice i dalje su omiljeni svakog prosinca, ali pripremljeni na poseban i drugačiji način izlaze iz klasičnih okvira. Brutalni buncek i domaća kobasica sa slaninom i mladim lukom dio su ponude na kućici, prigodnog naziva Božićna, koja nudi klasična, ali jako ukusna jela.

Pajcek kod Melkiora još jedna je od omiljenih kućica svih ljubitelja mesnih delicija koji ovdje mogu pronaći porchettu, dimljeni buncek i trganu svinjetinu.  Ni obožavatelji slatkoga neće ostati razočarani jer Kralj Melkior u svojoj ponudi ima fritule s raznim kremama, od pistacije, slane karamele i kikirikija, do kombinacije vanilije i umaka od crnog vina. Prženice su već postale hit na društvenim mrežama, a uz omiljenu vruću čokoladu, idealne su za zasladiti ove hladne zimske dane.

Igomat u svojoj ponudi ima razne sočne hot dogove i kobasice, uz savršeni dodatak, topljeni Raclette sir. Jedna od najdražih kućica svih mališana je La Fiesta Bar i nezaobilazni kids Hot Dog, dok oni nešto stariji uživaju u pikantnim okusima i različitim kombinacijama, kao što je La Chica Wild, kobasica od divljači. Uz kobasice i adventske klasike, Winter House nudi i omiljene street food poslastice. Vrhunski burgeri, mozzarella sticks i krumpirići samo su dio bogate ponude.

Osim puncha i vrućih koktela po kojima je Monkey Coctail Bar poznat, u svoju ponudu uključili su i raznovrsne kobasice, od Češnjovke Classic do ljute Barba Slaw. Još jedna od omiljenih kućica svih ljubitelja slatkih zalogaja je i Moose. Ovdje posjetitelji uživaju u tradicionalnim zagorskim štruklima, ali i u neodoljivom čokoladnom lava cakeu. Šećer za kraj posjetiteljima je definitivno Čarobna fritula i fritule s raznim dodacima, kao i nezaobilazne germknedle.

Sve do 7. siječnja, osim bogate gastronomske ponude, posjetitelje očekuju i prave glazbene poslastice. Svakoga je dana odlična atmosfera uz DJ nastupe, a željno se iščekuje 22. prosinca kada na pozornicu dolazi Vesna Pisarović i 29. prosinca Hiljson Mandela. Sve informacije o programu i radnom vremenu dostupne su na Facebook i Instagram stranici Baš Naš festivala.

Drugi rođendan Radio Tvornice uz KOIKOI, Kliniku Denisa Kataneca, Smrdljive Martine i Dža ili Bu

Radio Tvornica zaokružuje svoju drugu godinu postojanja velikom koncertnom večeri. Na slavlju drugog rođendana u petak, 26. siječnja u Tvornici kulture nastupit će čak četiri sjajna benda: KOIKOI, Klinika Denisa Kataneca, Smrdljivi Martini i Dža ili Bu.

Radio Tvornica obilježava već dvije godine svog uspješnog djelovanja. Uvijek inovativni i drugačiji, svakodnevno uveseljavaju i informiraju slušatelje, predstavljaju novu, urbanu glazbu i kulturne sadržaje, obavještavaju o novim događanjima, promiču zelene teme te aktivan i zdrav život – uvijek na kreativan i zabavan način, drugu godinu za redom. Radio je dostupan 24/7 na https://www.radiotvornica.hr/ te kao prvi privatni digitalni radio na DAB+ platformi.

Nakon eksplozivne proslave prvog rođendana, ekipa Radio Tvornice ove je godine za svoj rođendanski tulum izabrala četiri moćna benda.

Beogradski KOIKOI protresao je zagrebačku publiku u studenom svojim nastupom u Močvari, a u siječnju se zasluženo penju i na veliku pozornicu Tvornice. Svojim posebnim zvukom koji sačinjava fuzija žanrova, od indie rocka, preko tradicionalne glazbe i elektronike, ova četvorka lako začara slušatelje i baca ih u glazbeni trans koji se često gotovo pretvara u rave party. Njihov je debitantski album ”Pozivi u stranu” na krilima sjajnih singlova „Misisipi“, „Hrast“ i „Krinolina“ oduševio čitavu regiju. Pjesmom ”Putem mimoze” koju su zasad izvodili samo na live nastupima, a koja će se naći na drugoj Hali Gali kompilaciji, nagovijestili su novi materijal.

KOIKOI – „Hrast“

Klinika Denisa Kataneca početkom listopada održala je svoju uspješnu velebnu promociju hvaljenog drugog studijskog albuma ”Kao Zao Kor” i potvrdila da se nalazi među miljenicima zagrebačke publike. Emotivan je koncert u Velikom pogonu bio praćen zborskim pjevanjem, plesom i kolektivnom srećom, a to će ponoviti i u siječnju. Klinika se žanrovski opisuje kao mješavina avant-folka, shoegazea, psihodelije i eksperimentalne glazbe, a ističe se svojim jedinstvenim zvukom i dirljivim, iskrenim stihovima. Bend iza sebe ima EP ”Rode”, debitantski album ”Jada Jada” te aktualno izdanje ”Kao Zao Kor”. Denis, Karlo, Brane i Vinko posebno se ističu svojim koncertima, za koje su se pobrinuli da budu posebno mjesto ljubavi, topline i zajedništva, a s kojih svi odu malo bolji i sretniji.

Klinika Denisa Kataneca – „Konj“

Bend Smrdljivi Martini osnovao je trio srednjoškolaca 2021. godine s ciljem prijave na Superval, festival školskih bendova. Iako su se na festival prijavili iz šale, svojim su si nastupom priskrbili brojne obožavatelje. Osim u Tvornici kulture, svirali su u mnogim zagrebačkim klubovima te u Rijeci, Sisku, Sarajevu i na Krku, a dobili su priliku predstaviti se i na SHIP-u, prvom punokrvnom hrvatskom showcase festivalu u Šibeniku. Bend čine Lovro Urlić na vokalu i električnoj gitari, Noa Klemenčić na pratećem vokalu i bas gitari te Nikola Andrašić na bubnjevima. Smrdljivi Martini od početka sviraju autorske pjesme koje najčešće tematiziraju generacijske probleme, fore, najbolje kombinacije hrane, ljubav i grad. Uz žestoki punk rock u svoju glazbu često unose elemente funka i alternative. Njihove pjesme tjeraju publiku na moshpit i konstantno headbanganje.

Klinika Denisa Kataneca, photo Marina Uzelac

Smrdljivi Martini – „Dani moje mladosti“

Dža ili Bu jedan je od najistaknutijih punk rock bendova 90-ih i 2000-ih, a nakon nastupa u sklopu Burn Out četvrtka, vraćaju se u Zagreb po repete. Svojim su koncertom ove jeseni obilježili 36 godina karijere, a publika će ponovno dobiti priliku za putovanje njihovom bogatom diskografijom. Dža ili Bu iza sebe imaju čak 8 studijskih albuma i preko 700 odsviranih koncerata, a tijekom godina svoj su zvuk mijenjali pod utjecajem različitih žanrova – od sirovog punka do mekšeg rokenrola. Bend je ipak uvijek ostao vjeran svom beskompromisnom stavu te politički angažiranom i društveno provokativnom lirskom stilu zbog kojeg su često bili cenzurirani, a nastupi često zabranjivani. Svoje su posljednje izdanje ”Jasno i glasno” objavili 2022. godine, a presjek glazbenog kataloga odsvirat će i na rođendanu Radio Tvornice.

Dža ili Bu – „Ustani i kreni“

Ifka, Šaman, Renči, Tibor i Mićo poznata su ekipa Radio Tvornice koja priprema tulum za pamćenje i poziva vas da uz vrhunske koncerte s njima proslavite drugi rođendan.

Ulaznice po early bird cijeni od 12 eura potražite u Tvornici kulture, na svim prodajnim mjestima ili online na Entrio.hr. Nakon što se ograničeni kontingent rasproda, cijena ulaznice iznosit će 14 eura.