Početna Blog Stranica 580

„Božić na PLACu“ je „it“ događanje ovog tjedna u Zagrebu

Nakon vrlo uspješne ljetne i jesenske sezone projekta PLACe Market koji se održavao svakog petka na Dolcu, a koji je okupljao neke od najboljih domaćih restorana i chefova, PLACe Market se vraća u petak, 22.12. na zagrebački Dolac u zimskom pop-up izdanju.

Projekt je pokrenut ove godine u predsezonskim mjesecima na splitskom Pazaru, nakon čega je stigao i na najpoznatiji hrvatski plac – Dolac, gdje je u samo nekoliko tjedana stekao ogromnu posjećenost i obožavanost domaće publike, ali i mnogih turista.

PLACe Market zamišljen je kao streetfood događanje koje za cilj ima revitalizirati gradske tržnice i pretvoriti ih u glavno mjesto okupljanja i druženja. Nakon što kumice isprazne svoje klupe na tržnicama, svaki petak od 18h preuzimaju ih poznati, nagrađivani domaći chefovi i uvaženi restorani koji na njima pripremaju brojne specijalitete u streetfood varijantama po pristupačnim cijenama.

U prijašnjim izdanjima tako smo na Dolcu imali prilike probati specijalitete koje su pripremali Al Dente, Broom44, Sopal, RougeMarin, Gastronomadi, ResTač, Al Dente, Poke Poke, Sopal, Nautic club Pojoda by Christian Misirača, Bistro Apetit by Marin Rendić, chef Mario Mihelj i mnogi drugi koji su među prvima prepoznali ovaj projekt kao revolucionaran te imali hrabrosti suprotstaviti se trendovima i pokazati kako i kod nas streetfood može biti mnogo više od samo burgera i kobasica.

Popis izlagača na blagdanskom izdanju PLACe Marketa napokon je poznat, a sastoji se od 20 chefova i ugostitelja, od kojih se mnogi vraćaju na Dolac u i blagdanskom izdanju. Tako ćemo na u petak uživati u raznim blagdanskim specijalitetima koje su pripremili chef Marin Rendić ispred bistroa Apetit, ResTač, chef Mario Mihelj, Sopal i chefica Katarina Vrenc, Beštija, Poh, Bistro Točkica, Gastronomadi, Al Dente i chef Branko Kusovac, Meat the King, Vinkl, Ferdinand Knedle, Cunami, Amelie, OUI Chef by Vedran Stojanac, Takoyaki by chef Martino Zanelli Kovačić, Fritula by Krivi ljudi te Begs plant based kitchen. Osim izvrsne hrane i zanimljivih pića, organizatori nam pripremaju i brojna iznenađenja koja će Dolac pretvoriti u najljepšu i najfiniju božićnu idilu.

PLACe Market će nakon pop-up izdanja uzeti zasluženu zimsku pauzu, ali ga možete ponovno očekivati već u proljetnim mjesecima u idućoj godini. Svakog sunčanog petka i u narednoj godini Tržnica Dolac bit će „place to be“, a organizatori najavljuju, osim u Splitu, pojavljivanje događanja u još nekim većim gradovima diljem Hrvatske.

Christmas pop-up PLACe market realiziran je uz podršku Hrvatske Turističke zajednice, Grada Zagreba, Turističke zajednice Grada Zagreba te partnera projekta Cockte, Metroa, Jamnice, Vise Premium PBZ Carda i NEXI-a, Kotanyia i G3-a.

Notes of Zagreb otvorio vrata novog mirisnog butika u samom središtu grada Zagreba

Notes of Zagreb, renomirani hrvatski brend mirisa za dom, otvorio je svoj drugi butik u samom srcu Zagreba, smješten u Teslinoj ulici 9. Ovaj novopreuređeni prostor pridružuje se već postojećem butiku u Skalinskoj ulici 2, proširujući pristup jedinstvenim mirisnim iskustvima koja su postala prepoznatljiva po svojoj originalnosti i kvaliteti.

U skladu s prepoznatljivim identitetom brenda, novi dućan u Teslinoj ulici prostire se na 22 m2 ističe se svojim minimalističkim dizajnom i paletom neutralnih tonova bijele i crne, obogaćenih zlatnim naglascima. Ova estetska harmonija stvara ugodan ambijent koji odražava eleganciju i suptilnost, ističući mirisne kreacije brenda Notes of Zagreb.

Bogata ponuda mirisa koja, između ostalog obuhvaća difuzore za prostor, sprejeve, mirisne svijeće, mirisne sprejeve za tijelo te inovativne parfeme za kućne ljubimce, od sad je dostupna i na novoj lokaciji. Svi proizvodi odražavaju visok standard kvalitete i pažljivo odabrane mirisne note koje dodatno obogaćuju životni prostor korisnika. Iz široke ponude mirisa, tako je moguće odabrati cvjetne, voćne, začinske i drvene note i pronaći savršeni miris za dom, javne prostore, urede, hotele, barove i restorane.

Alma Pavetić i Nino Ivković, osnivači brenda Notes of Zagreb, izrazili su oduševljenje otvaranjem novog dućana, ističući: „Otvorenje ovog prostora u Teslinoj ulici predstavlja važan korak u širenju naše prisutnosti i omogućava nam da još više ljudi doživi ljepotu naših mirisa. Ponosni smo na minimalistički dizajn koji odražava suštinsku eleganciju našeg brenda. Naša strast prema stvaranju jedinstvenih mirisnih iskustava nadahnjuje nas da neprestano istražujemo nove ideje i kvalitetne sastojke. Novi dućana prilika je da zajedno s našim kupcima proširimo ljubav prema mirisima.”

Notes of Zagreb poziva sve ljubitelje sofisticiranih mirisa i estetskih doživljaja da posjete novi dućan u Teslinoj ulici 9 te dožive čaroliju mirisnih svjetova koje brend nudi.

Ciklus sakralnih motiva Damira Medvešeka

Istaknuti suvremeni hrvatski likovni umjetnik, akademski slikar Damir Medvešek, autor impozantnog opusa, poznatiji i cjenjeniji vani nego doma, nedavno je realizirao ciklus sakralnih motiva, s prizorima Kristove muke ,lice Isusa Krista i kruna od trnja , izvedeno u kombiniranoj tehnici na A3 formatu.

Prikaz Kristove muke bio je čest motiv kod mnogih slikara, u različitim tehnikama i dosegnutim umjetničkim razinama.

Medvešek se odlučio za pristup ovom složenom motivu temeljen na snažnom koloru i isticanju pojedinih elemenata, kruna i čavli , uz varijacije Isusova lica prekriveno patnjom i boli.

Medvešekov ciklus djeluje vrlo moderno, suvremeno, blisko današnjem čovjeku i njegovom promatranju i doživljavanju svijeta, povijesti, vremena, koristeći vješto i nadahnuto atraktivne kolorističke mogućnosti.

Vrlo sugestivan sakralni ciklus Damira Medvešeka, kontemplativan i emotivan autorski pristup i vrsna likovna realizacija.

Miroslav Pelikan

„Hrabre njuške“ pokreću neobičnu blagdansku kampanju

Dok je vrijeme darivanja iza ugla, Udruga “Hrabre njuške” iz Zagreba lansira svoju novu kampanju “1.000 kavopija za njuške”, koja spaja dvije velike strasti Hrvata – ljubav prema kavi i želju za pomaganjem. Cilj kampanje je prikupiti 1.000 ljudi koji će postaviti trajni nalog od 2 € mjesečno, stvarajući stalan prihod donacija za 2024. godinu.

Kampanja nudi šansu za povezivanje zajednice s udrugom na jedinstven i šaljiv način. “Svaki mjesec, umjesto jedne kave u kafiću, ti i naše njuške na virtualnoj kavi. Za samo 2 € mjesečno postaješ dio naše priče – šaljemo ti najsvježije tračeve i novosti iz mačkarskog svijeta” – objašnjava Ivana, potpredsjednica udruge.

A tu je i slatko iznenađenje – Cat Caffe Zagreb nudi poseban popust na glitter cappuccino za sve sudionike kampanje. Pa možeš svratiti i na pravu kavicu s mačkama!

Kampanju podržavaju poznate osobe koje redovito pružaju podršku udruzi, uključujući Katarinu Baban, glumicu i pobjednicu epizode “Tvoje lice zvuči poznato”, koja je svoju nagradu donirala udruzi. Također, akciju su se pridružili Davor Grgin, Mirta Miler, Maja Jalšovec, Marina Orsag i brojni drugi.

Cilj kampanje je osigurati osnovne mjesečne potrebe za više od 80 mačaka na skrbi udruge, uključujući hranu, pijesak, antiparazitike i cjepiva. Savršen način da se za ove blagdane uključiš na malo drugačiji način i osiguraš udruzi poseban poklon.

Zainteresirani se mogu pridružiti kampanji postavljanjem trajnog naloga od 2 € mjesečno i slanjem svoje e-mail adrese na koju će primati mjesečne novosti iz udruge. Čak i najmanje mjesečne donacije mogu napraviti veliku razliku u životima ovih životinja.

Podaci za postavljanje trajnog naloga:

  • Udruga Hrabre njuške
  • IBAN: HR4223400091110951628
  • Opis: za kavu s njuškama

Udruga “Hrabre njuške” posvećena je skrbi o napuštenim i zanemarenim mačkama. Bez azila, sve njuške su smještene u domovima volontera, a udruga se oslanja isključivo na donacije kako bi osigurala sve potrebno za brigu o njuškama.

Pridružite se kampanji i pomozite “Hrabrim njuškama” da uđu u 2024. godinu malo opuštenije i bezbrižnije. Pozovite prijatelje, obitelj, kolege – sigurno znate puno kavopija koji uživaju u smiješnim mačjim videima i žele pomoći.

Za više informacija o kampanji ili kako se možete uključiti, posjetite Instagram ili Facebook udruge ili pošaljite mail na [email protected].

HR Top 40: Četiri noviteta na listi, “Sad kad znaš” i dalje broj jedan

Parni valjak i Igor Drvenkar ponovno imaju najemitiraniju snimku u hrvatskom radijskom eteru. Njihova balada Sad kad znaš (Croatia Records) četvrti tjedan zaredom drži vrh HR Top 40.

Duet Marka Škugora i Danijele Martinović Ono nešto (Zvuci Mediterana) vratila se na broj dva, dok je na trećem mjestu suradnja koju su snimili Miach i Grše (Ledyem). Luka Nižetić s baladom Različito isti (Dallas Records) boravi na četvrtoj poziciji, dok petu najemitiraniju pjesmu ima Damir Kedžo (Sreća to je kada te imamCroatia Records).

HR Top 40 donosi službene i sveobuhvatne rezultate mjerenja radijskog emitiranja na preko 130 radijskih stanica u Hrvatskoj prema podacima servisa 1Played. Podaci se odnose na tjedan od 4. do 10. prosinca 2023. godine, od ponedjeljka ujutro do nedjelje navečer.

 
Singl Sad kad znaš šesti je ovogodišnji naslov s četiri ili više tjedana na vodećem mjestu HR Top 40 u 2023. godini. Ovim rezultatom, Parni valjak i Igor Drvenkar ponovili su rezultat kojeg su postigli ranije ove godine s pjesmom Moja glava, moja pravila (Croatia Records). Od ukupno sedam tjedana na broju jedan, niz od četiri tjedna ostvaren je od 10. travnja do 1. svibnja.

Osim singlova Sad kad znaš Moja glava, moja pravila, minimalno četiri tjedna na vrhu ostvarile su i snimke Bye Bye (Noelle, Menart, pet tjedana), Mama ŠČ! (Let 3, Dallas Records, sedam tjedana), Laganini (Igor Delač feat. Anonimo, Croatia Records, pet tjedana) i Nemoj (Nina Badrić & Petar Grašo, Tonika/Aquarius Records, trinaest tjedana).

Isto tako, Parni valjak i Igor Drvenkar su prvi izvođači nakon četiri godine s dva singla koja su bila najemitiranija u Hrvatskoj barem četiri tjedna. Godine 2019., Mia Dimšić je boravila ukupno 15 tjedana na vrhu (Cesta do sna – 10 tjedana i Sva blaga ovog svijeta feat. Marko Tolja, pet tjedana).

Ovoga tjedna lista bilježi devet promjena. Među četiri noviteta, dva su prigodna singla objavljena povodom Božića.

Najviši novi ulaz ostvarili su Goran Karan i Jazz orkestar HRT-a s božićnim naslovom Za ovaj Božić (IDM Music/Goran Karan, broj 6). Time Goran Karan bilježi svoj prvi ulaz na listu nakon pet mjeseci (Fali cvićeIDM Music), dok je Jazz orkestar HRT-a među najemitiranijima poslije tri godine i osam mjeseci (Lijepa si danas feat. Cubismo i NolaAquarius Records/Hrvatska radiotelevizija).

Radi se o jednom od dijelova solo-mjuzikla Gorana Karana Ljubav je fer. Prema riječima Gorana Karana, Ljubav je fer je scensko-glazbeno događanje u kojem 16 novih pjesama i životnih priča pjevaju i kazuju ovu, kako je Goran naziva, “pivanu ispovid”. Kroz njih, Goran Karan je htio pokazati svoje manje poznato lice i još više se približiti publici.

Snimanje pjesme ‘Za ovaj Božić’ bilo je zaista jedinstveno iskustvo suradnje s vrhunskim glazbenicima i pravi primjer radosti sviranja, jer je sve što se na snimku čuje svirano “uživo”. Maestro Hauser je ovoj pjevanoj badnjačkoj prošnji svojim aranžmanom dao plesni korak i zvuk koji jednostavno tjera osmijeh na usne“, poručio je Goran Karan povodom prezentacije ove pjesme.

U krugu deset najemitiranijih ušla je i božićna suradnja Davora Radolfija i Elvisa Stanića Božić je pred vratima (Croatia Records, broj 10). I dok se Elvis Stanić našao na HR Top 40 nakon 21 mjeseca (Moja Emilija feat. Davor Radolfi & Ritmo loco, Croatia Records), Davor Radolfi je boravio na listi sredinom godine u duetu sa Sašom Antićem/Alejuandrom Buendijom (Moram’ pivatCroatia Records).

U pitanju je prva diskografska objava Davora Radolfija poslije izlaska albuma Novi čovjek sam sutra (Croatia Records).

U društvu najemitiranijih ponovno se našao Rišpet. U pitanju je balada Ako sutra odeš (Hit Records), koja je debitirala na 17. mjestu. Ovim rezultat, Rišpet bilježi svoj treći ulaz na HR Top 40 u 2023. godini, poslije Takni me nogon ispod lancuna Pitali me anđeli.

Pjesma je emotivna snažna balada koja priča zapravo o trenucima sreće i ljubavi koje proživljavaš sa voljenom osobom, i zato poruka svima da uživaju u svakom trenutku svoje ljubavi dok god ona traje“, izjavili su predstavnici sastava Rišpet, zahvalivši se radijskim urednicima.

Prvi puta na HR Top 40 našla se grupa kids from the sky, čiji je singl Znamo malo (Aquarius Records) ušao na 31. poziciju. Ovim rezultatom, članovi dua kids from the sky su prvi izvođači-debitanti na listi poslije tri tjedna (Marko Rucner, Dario Terglav i Matej Mudrovčić Mudri).

Ovo je naš prvi upad na Top 40 što nas definitivno potiče na daljnji glazbeni rad. Također, moramo se zahvaliti svim radio stanicama koje su smatrale da je naša pjesma vrijedna emitiranja i prezentiranja velikom broju slušatelja“, poručili su dečki iz sastava kids from the sky.

S približavanjem božićno-novogodišnjih praznika, na listu su se vratili i prigodni naslovi objavljeni protekle godine. U  pitanju su singlovi koje izvode Detour (Snijeg (Denis Goldin remix)Aquarius Records, broj 22) i Kim Verson (Božićno čudoDallas Records, broj 32).

Cambi. peti puta ove godine ima najveći skok. U pitanju je balada Dok te sanjam (Dallas Records), koja se pomaknula 15 mjesta (s broja 36 na broj 21). Time je sastav Cambi. jedini koji je ostvario skokove s tri različite snimke. Prije singla Dok te sanjam, članovi sastava su ostvarili velike pomake s pjesmama Moja duša (13. veljače) i Kad bi (31. srpnja, 11. rujna i 2. listopada).

Povratkom na listu nakon dva tjedna, status najizdržljivijeg singla drži balada Fala Bogu, sritna zvizdo (Dancing Bear, broj 40) dua Dalmatino, koja broji svoj 26. tjedan mjerenja emitiranja.

Prema podacima slušanosti po regijama, singl Sad kad znaš (Parni valjak i Igor Drvenkar) predvodi četiri regije – Dalmacija, Grad Zagreb, Istra i Primorje i Zagorje. U regiji Slavonija najviše se emitirala pjesma Led (Miach i Grše), dok su radijske postaje u regiji Središnja Hrvatska najviše puštale baladu Različito isti (Luka Nižetić).

Pjesme s liste možete poslušati putem poveznica s portala top-lista.hr i pronaći u obliku playliste HRtop 40 na profilima Hrvatske diskografske udruge na servisima Apple MusicDeezer i Spotify.

Tony Cetinski dvostruki je dobitnik Music Pub nagrada

Tony Cetinski u 2023. godini snimio je tri odlične pjesme, sve redom prepoznate od strane pubilke te je time osigurao čak dvije nagrade “Music Pub”, i to za pjesmu godine i za najbolje izvođača u 2023. Uz pjesmu „Vojnik pod zvijezdama“ Toni je snimio još dvije odlične pjesme, „Orao nikad ne leti u jatu“, sjajna kombinacija s ITD bendom i „Ima nešto“ koja postoji i u remix varijanti Kamenog.

Najstarije hrvatske glazbene nagrade “Music Pub”, koje se dodjeljuju još od 1992. u istoimenoj emisiji utjecajnog urednika i voditelja, Zlatka Turkalja Turkija, na Drugome programu Hrvatskoga radija. Pri odabiru najboljih u svakoj kategoriji najvažniji su kriteriji nastupi i predstavljanje na Drugom programu Hrvatskoga radija, zatim koncertni i festivalski nastupi, te diskografska aktivnost.

Tony Cetinski, svoju je prvu nagradu dobio 1995. godine i to za pjevača godine. Bila je to baš nagrada Music Pub koja mu je uručena u dvorani Vatroslava Lisinskog. Tonija rado gledamo na koncertnim pozornicama, a ove godine radilo se puno, pa su se pjesme snimale između koncerata.

“Za Novu godinu smo u Budvi, tako da stvarno nas ima posvuda. Sloveniju radimo tradicionalno Križanke, uvijek na kraju ljeta. To smo održali u rujnu i bilo je jako dobro. Imamo snimku. Snimili smo samo audio i to ćemo objaviti na Youtubeu kao live snimku. Samo audio znači, nema uopće videa i to moram još sad smiksati i završiti. To je bio odličan koncert.” – ističe Tony kojeg su nagrade iznimno razveselile i iznenadile, a kao razlog tome pojašnjava: “Znaš i sam moje mišljenje o nagradama. Najveća je nagrada publika, ali tvoje su nagrade posebne zato što dolaze uvijek u trenutku kad trebaju dati jedan poticaj. Kad treba potpora o kojoj smo razgovarali. Znači, moj je zaključak ovog razgovora da bi ti trebao biti predsjednik udruge koja brani prava glazbenika. Jer ti znaš braniti naša prava i ti u trenutku kad najviše treba, glazbeniku daješ potporu. Evo, sad si mi dao podršku i stvarno mi to treba. Ne treba meni ovaj komad – fizička nagrada, meni treba ta gesta koju si ti napravio. Zato ti zahvaljujem.”

Toni se u razgovoru sa kolegom Zlatkom Turkaljom Turkijem osvrnuo i na današnju glazbeno-umjetičku scenu te zaključio kako mu je istinski žao da se današnji izvođači međusobno ne podupiru i ne pružaju si veću međusobnu potporu i podršku.

“Mislim da bi scena bolje izgledala ukoliko bismo se mi izvođači međusobno podržavali. Tako se bar potvrdilo u mojem iskustvu dok je bio dance. Dok su bile razne faze u stvaranju i koncertima, više smo se podupirali prijašnjih godina. Sad je nekako sve to podijeljeno po klanovima i isključivo izvođači koji su iz istog klana jedni druge podupiru i hvale. Ovi drugi valjda imaju zabranu od svojih šefova poduprijeti nekog kolegu. I mi u našem mentalitetu smo slabi s tom potporom. Da jedan drugog podupiremo. Jako smo slabi. Često se i ja isto osjećam usamljen. Da ja moram sada početi, odustao bih u startu zato što ne bih, kao što nisam htio nikad pripadati nekome tko će mi diktirati što bih trebao raditi i kako bih trebao izgledati. – zaključio je Tony, a mi se veselimo novim nagradama talentiranog pjevača.