Početna Blog Stranica 544

Kandžija dovodi i Bvanu iz Lagune s bendom u Zagreb

Nakon punih godinu dana Kandžija se vraća Zagrebu, u četvrtak 29. veljače! Bend priprema novi album i prvi put će izvesti nove stvari pred publikom. A prije Kandžije, premijerno u Hrvatskoj, nastupit će Bvana Herbalajzer i Džezeri iz Lagune koji donose fuziju jazza, bluesa, funka i naravno hip hopa!!

KANDŽIJA

Jedan od najpoznatijih hrvatskih hip hop izvođača poznati po raznovrsnom stilu te energičnim nastupima sa instrumentima koje kombiniraju sa digitalnim zvukom. Dugo ih nije bilo jer nikada ne ponavljaju isti koncert, a povod ovome je otvaranje novog poglavlja budući da su trenutno u fazi rada na novom albumu i po prvi puta će izvesti i nove stvari stvari pred svojom publikom.

Za sve koji pitaju da li je s bendom? Uvijek. Bend se sada Kandžija i zajedno su jedna cjelina. Predvodi ih Stjepko Galović, a bend čine: Filip Mesarić, Matej Huljev, Goran Pavlović i Vjeko Ranogajec. Uz režiranje filmova, predstava i raznih projekata, Stjepko je odlučio da je vrijeme za novi album. Nećemo najavljivati kakav će biti album, to se uvjerite sami.

Osječki hip hop izvođač Kandžija je umjetnik za doba post-ironije. Njegove tekstove prate masni beatovi i živa energija pratećeg benda. Nakon petnaest godina karijere, jedno je sigurno: na Kandžiju se uvijek može računati da dostavi nešto svojstveno i sa najiskrenijom energijom. Stilovi se izmjenjuju iz pjesme u pjesmu i klize između hip hop beatova, jako puno svih žanrova, suvremene produkcije i odjeka aktualnih trendova pop glazbe. Kandžijina slikovita lirika obilježena je ozbiljnom duhovitošću i stavom koji je drukčiji od hip hop sterotipa te šalje univerzalnu poruku.

Nakon mixtapea “Jea…Mixhejt” (2006.), uslijedili su u prvi albumi “Narodnjaci” (2009.) te “Koktel od rakije” (2011.). Kandžija se zatim posvetio zajedničkim projektima s Toxarom (Zlatne Žbice, 2012.) i Bvanom (Bvandžija – “Dvojezična Ploča”, 2014.). U međuvremenu je započeo ozbiljniji rad s bendom Gole Žene pa je 2014. objavio live album “Folder sa Golim Ženama” kao uvertiru za studijsko izdanje naredne godine. Krajem 2015. Kandžija I Gole Žene izbacili su album “Nema Labavo” koji je zasluženo dobio hvalospjeve od kritičara i publike te doveo njihovu glazbu u vrhove top ljestvica. Ovaj album im je donio status nezaobilaznog koncertnog iskustva jer su u prepunim prostorima napucanim nastupima trgali domaću hip hop scenu.

Iduće dugometražno izdanje, mali izlet s eksperimentalnim albumom s b stranama “Beton” (2018.) je zabetoniralo Kandžijinu poziciju u vrhu regionalne hip hop scene. Izbačen za vlastitu etiketu “Zlatne žbice”.

Povrat studijskom radu s bendom 2019. je obilježio album “Plafon” koji je u 24 sata postao najslušaniji na streaming servisima u Hrvatskoj. Ovim energičnim, plesnim i najosobnijim izdanjem do sad srušio je vlastite rekorde i još jednom probio plafon svojeg stvaralaštva.

BVANA HERBALAJZER I DŽEZERI IZ LAGUNE

Bvana je publici poznat preko 20 godina kao lik koji fura taj “naj haj” komično sarkastični stil repovanja ali također i kao lik koji se ne libi da ga šukne sistemu kad to zatreba.

Prvi album pod nazivom “Ko je krao jogurt?” je izbacio 2007. zatim 2009. izbacuje solo album “Na nivou prosečne cigle” kao i dva duet albuma “Fujznem Džigili” sa Ajs Nigrutinom (Bad Copy) i “Povratak Korovima” sa Tajžu-sanom (Sick Touch). 2012. radi solo EP “Kolko para tolko repa” kao i čuveni album “50 evra mić (nije loše nego povoljno)” sa Mikri Mausom (PrtiBeeGee). 2014. izbacuje svoj 3. solo album pod nazivom “Neznani Ludaci” kao i internacionalni hit EP “Dvojezična Ploča” sa Kanđžijom, 2016. izbacuje 4. solo album “Čelično Mudo”, 2018. “Ko me to tamo peva?!” sa Mikrijem i na kraju 2022. izbacuje svoj 5. Solo album “Zelena glava i magični kamičak” kao i dugo očekivani duet album “Strejt Hedovizam” sa Liderom(Ltdfm).

Bend Džezeri iz Lagune je sastavljen mahom od mladih džezera sa Akademije i iako bend postoji skoro 2 godine uspeo je da pokupi simpatije ljubitelja raznih žanrova kao i da ostavi iza sebe gomilu zabavnih nastupa i nekoliko vrhunskih sessiona.

Bend čine(uglavnom): Ljubiša Milošević (bubanj), Nikola Marković (bas), Luka Malko (gitara), Petar Pitarević (klavijature), Ivan Klačar (sax), Pavle61 (truba) i Mihajlo Bogosavljević (trombon).

Glazbeni duo Vanillaz objavio remix pjesme „One day“ koju će misteriozni glazbenik Misha izvesti na Dori

Glazbeni duo Vanillaz već godinama nastupaju diljem svijeta po nekim od najvećih glazbenih festivala. Ovu godinu započeli su objavom novog remixa pjesme „One day“ koju će misteriozni glazbenik Misha izvesti na Dori i pokušati izboriti odlazak na Euroviziju.

Tajanstveni izvođač Misha, svojim izgledom i novom pjesmom, do sada je već prikupio obožavatelje u nekoliko država, a o tome govori i njegova statistika na Spotify-u prema kojoj „One day“ najviše slušatelja ima u Švedskoj i Hrvatskoj.

Pjesma je energična i odmah nakon slušanja komentirali smo kako možemo zamisliti da se upravo ta pjesma pušta na glazbenim festivalima jer je već sama po sebi imala elemente house glazbe“, izjavili su Vanillazi te dodali kako su zadovoljni remixom pjesme i da se nadaju kako će se i u budućnosti raditi još ovakvih pjesama. Misha je također podijelio uzbuđenje oko suradnje te izjavio kako mu je drago da su dva svjetski poznata DJ-a, koje i sam često sluša, prepoznala „One day“ kao pjesmu koja bi se mogla puštati publici diljem svijeta jer se svatko može povezati s njom. „Kada smo stvarali ovu pjesmu željeli smo doprijeti do što većeg broja slušatelja. To je značilo da pjesma mora biti radiofonična, a ne nešto što bi nakon trećeg slušanja ljudima počelo ići na živce. Željeli smo napraviti pjesmu koja se može slušati dok se vozite u autu, trenirate ili dok ste negdje u izlasku. Sama činjenica da su to prepoznali i Vanillazi, čiji sam veliki fan, govori da smo uspjeli u našoj namjeri“, zaključio je Misha.

Uz zanimljivu pjesmu, koja ima elemente house zvuka, Misha je svojoj publici predstavio i posebnu republiku u kojoj je „biti čudan“ pozitivna stvar. „Misha republika stvorena je za sve osobe koje su nekada imali osjećaj da drugačiji ili da ih drugi ljudi ne razumiju. Želimo da to bude mjesto u kojem svatko može biti kreativan na svoj način, bez da ih itko sputava“ rekao je Misha i naglasio kako će se uvijek biti mjesta za sve osobe koje se ne boje različitosti drugih ljudi.

Mishin nastup na Dori, uz pjesmu „One day“, možete pratiti 22. veljače u prvoj polufinalnoj večeri, a novi remix pjesme „One day“ s potpisom Vanillaza možete poslušati na platformi SoundCloud putem linka https://soundcloud.com/vanillazmusic/misha_one_day_vanillaz_remix

Kazalište Moruzgva najavljuje svečanu 50. izvedbu predstave „Ništa im neće bit’“ 24. veljače u sceni Vidra

Kazalište Moruzgva s veseljem najavljuje svečanu 50. izvedbu predstave „Ništa im neće bit’“ – romantične komedije koja je osvojila srca publike diljem Hrvatske. Ova neodoljiva predstava, koja ovoga mjesece obilježava 50. izvedbu, svojim je emotivnim nabojem postala pravi hit u svega 5 mjeseci izvođenja. Osim rasprodanih predstava diljem Hrvatske i šire, ovu predstavu prate i izvrsne kritike, a gledateljima donosi niz situacija iz svakodnevnog života u kojima će se mnogi moći pronaći.

Jezgru priče čine supružnici Nada i Dragan čiji se brak našao pred krizom nakon što djeca napuste obiteljski dom. Ecija Ojdanić i Frano Mašković u glavnim ulogama kroz svakodnevne obiteljske situacije iznose na svjetlo sve čari i izazove stvaranja novih veza nakon godina tišine, donoseći nevjerojatnu kemiju i vješto izvedene komične trenutke. Osim što će vas zasigurno nasmijati, ova predstavlja postavlja i univerzalna pitanja o ljubavi, odnosima i novim počecima. Ovo je idealna prilika svima da se zajedno nasmiju, osvijeste i zapitaju kako očuvati svoje odnose, bez obzira na sve prepreke koje život svima stavlja na put.

Upravo je veljača kao mjesec ljubavi idealan trenutak za uživanje u ovoj romantičnoj komediji, hvaljenoj od strane kritike. Proslavite s Kazalištem Moruzgva jubilarnu 50. izvedbu u Sceni Vidra 24. veljače s početkom u 20 sati.

Ulaznice su dostupne online i na blagajni Scene Vidra.

 Zagrebački kvartet saksofona koncertom AMERICANA otvara ciklus svojih komornih koncerata u HNK-u u Zagrebu

U subotu, 24. veljače u 11 sati u Foajeu HNK u Zagrebu nastupa Zagrebački kvartet saksofona s Davidom Gazarovom kao solistom na klaviru. Na programu su djela Georgea Gershwina – Tri preludija (u obradi Wolfganga Schleia) i Rapsodija u plavom (u obradi Dragana Sremeca, a o stotoj obljetnici praizvedbe) te Opus Pocus za kvartet saksofona Davida DeBoora Canfielda i Tri improvizacije za kvartet saksofona Phila Woodsa.

Diplomanti zagrebačke Muzičke akademije u klasi Josipa Nochte osnovali su 1989. godine Zagrebački kvartet saksofona. Od samoga početka kvartet čine Dragan Sremec, profesor i bivši prodekan na Muzičkoj akademiji u Zagrebu – sopran-saksofon, Goran Merčep, profesor komorne glazbe na Muzičkoj akademiji – alt-saksofon, Saša Nestorović, profesor komorne glazbe i jazza na Muzičkoj akademiji i dirigent HRT-ova Big Banda – tenor-saksofon i Matjaž Drevenšek, profesor saksofona i prodekan na Akademiji za glasbo Sveučilišta u Ljubljani – bariton-saksofon.

Gost koncerta je David Gazarov, svestrani pijanist aktivan u klasičnoj, jazz i crossover glazbi. Gazarov je rođen 1965. u Bakuu u Azerbajdžanu gdje je započeo svoje glazbeno obrazovanje već s četiri godine. Visoko obrazovanje započeo je u Bakuu, a 1989. godine preselio se u Moskvu gdje je diplomirao na Glazbenoj akademiji Gnessin. Tijekom studija nagrađen je na brojnim međunarodnim natjecanjima u klasičnim i jazz kategorijama. Početkom devedesetih preselio se u München gdje je nagrađen posebnom nagradom Bavarskoga državnog ministarstva kulture. Nastupa diljem Europe, na festivalima i u velikim koncertnim dvoranama, a iza sebe ima suradnje s vrhunskim umjetnicima te niz samostalnih nosača zvuka. Često nastupa s miješanim koncertnim programom u kojem prvi dio koncerta posveti klasičnim skladbama, a drugi jazzu i crossoveru.

Gipsy Kings ft. Tonino Baliardo u Lisinskom

Nakon što je prošlo ljeto proslavljeni gitarist Tonino Baliardo sa svojim bendom nastupio u Opatiji, Vrsaru i Splitu, odlučio je da se ponovno vrati u Hrvatsku, ovaj put u metropolu. Naime, kraljevi salse i flamenka, legendarni Gypsy Kings ft. Tonino Baliardo 20. studenoga stižu u Koncertnu dvoranu Vatroslav Lisinski u sklopu turneje Generation Tour u sklopu koje predstavljaju novi album.

Gipsy Kings specifičan je sastav koji u svom izričaju kombinira rumbu, flamenco, salsu i tradicionalnu romsku glazbu s pop zvukom. Osnovani su 1978. godine u Francuskoj.

Tonino Baliardo jedan je od osnivača i vođa Gipsy Kingsa, ali prije svega virtuoz na gitari i svjetski priznat skladatelj. Skladao je i producirao najveće hitove grupe kao što su Bamboleo i Djobi Djoba, a bavi se i skladanjem filmske glazbe.

Ovi neosporni majstori romske glazbe, koje čini deset talentiranih glazbenika, prodali su više od 20 milijuna albuma diljem svijeta. Iza sebe imaju objavljenih 15 studijskih albuma. Tri albuma nominirana su za Grammy nagradu, od kojih je album Savor Flamenco dobio ovo prestižno priznanje 2014. godine u kategoriji najbolje svjetske glazbe. U 45 godina karijere nagrađeni su i brojnim zlatnim, platinastim i dijamantnim diskovima. Nedavno je i sam Tonino Baliardo nagrađen platinastom pločom za duet s Takagijem Ketrom i trostruko platinastom pločom s Ingobernableom u duetu s Tanganom.

Nastupali su u najprestižnijim koncertnim dvoranama diljem svijeta. Njihovi koncerti, koji su primljeni s nevjerojatnim izvrsnim kritikama, uključuju sve velike hitove  poput Bamboleo, Djobi, Djobi, Volare, i dr., a uz pjesme s novog albuma Renaissance njihov nastup je remek-djelo čiste zabave.

‘Tlo’ Domagoja Rogine u Galeriji Forum

U petak, 16. veljače 2024. u 19 sati u Galeriji Forum, Teslina 16, otvorit će se izložba Domagoja Rogine pod naslovom Tlo.

Novi radovi Domagoja Rogine materične su i ekspresivne slike s temama iz prirodnog svijeta, kojima umjetnik progovara o svome iskustvu, kao i općenito ljudskom iskustvu i mogućnosti samospoznaje. Njegovi motivi su prazne pučine, procjepi u hridinama, morski psi i pusti proplanci, naizgled neprijateljski nastrojena priroda u kojoj se može naslutiti romantički, gotovo patetičan osjećaj usamljenosti čovjeka u svijetu. Ta je ekspresija opravdana vještim, dramatičnim kompozicijama, igrama monokromijom, naglašavanjem materije.

U predgovoru izložbe kustos Feđa Gavrilović, voditelj Galerije Forum, navodi: „Iza svakog djela koje je dovršeno, protumačeno, kategorizirano i klasificirano, postoji ono deformirano, nedovršeno, kvazimodovsko, nakazno. Nešto u stalnom formiranju. To je neodgovorivo pitanje, nesigurnost, sumnja, stalno rastvaranje i brojne neprimjetne mutacije, sedimentacije i transformacije (što nas, opet, povezuje s Rogininom čestom prirodoslovnom i geološkom tematikom).

Strah od neočekivanog u korijenu je svakog ljudskog iskustva, pa i onog estetskog. Baš zato ga, mazohistički, volimo nadraživati, poticati, zavirivati preko ruba nelagode. Roginine slike dobar su pokazatelj upravo toga, jer ostavljaju otvorenima rasklimana vrata prema čudovišnom, nespoznatljivom naličju stvarnosti.“

Domagoj Rogina rođen je 1989. u Varaždinu. Diplomirao je slikarstvo u klasi Damira Sokića na Nastavničkom odsjeku na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu 2017. godine. Dobitnik je godišnje nagrade HDLU-a za najboljeg mladog umjetnika 2022. godine. Dosad je izlagao na tridesetak skupnih izložbi od kojih izdvaja Bijenale slikarstva, 13. i 15. Erste Fragmente te 32. i 35. Salon mladih. Samostalno je izlagao osam puta. Od 2018. godine radi kao profesor likovne kulture u Centru za odgoj i obrazovanje Slava Raškaj u Zagrebu.

Izložba se može pogledati do 16.3.2024.