Više od tri i pol tisuće Zagrepčana na Terry Fox Run
Autor:
Hina /Online-Zagreb.hr
Humanitarna trka “Terry Fox Run” ove godine u svijetu bilježi okrugli jubilej, 30 godina, a u Zagrebu se održala 11. put.
Više od tri i pol tisuće građana te osobe iz javnoga života, među kojima i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić sudjelovali su trčanjem, hodanjem, rolanjem i vožnjom biciklom oko jarunskog jezera. Znak za početak trke dala je posebna gošća sestra Terryja Foxa, Judith Fox-Adler, međunarodna direktorica Zaklade Terry Fox.
U sklopu prigodnog zabavnog programa na Jarunu su se mogli kupiti kanadski specijaliteti, kao što su kanadske palačinke, majice s vizualom akcije i slično.
Također pozivom na humanitarni broj 060 800 400, do kraja ove godine građani mogu donirati četiri kune (iz mobilne mreže) ili tri kune (iz fiksne mreže) plus PDV.
Tijekom proteklih 10 godina, u akcijama “Terry Fox Run” u Hrvatskoj je prikupljeno više od četiri milijuna kuna za istraživanje raka, kazao je Edwin Loughlin, veleposlanik Kanade i sunarodnjak Terryja Foxa.
Trka se svake godine trči u čast mladića Terryja Foxa koji je oboljevši od raka, izgubio nogu. Kako bi prikupio novac za liječenje 1980. godine krenuo je u trku po Kanadi, koju je nazvao “Maraton nade”. Trčao je 143 dana po 42 kilometra dnevno, no trku nije dovršio, jer je umro u 22. godini. U njegovu čast, obitelj je odlučila nastaviti tradiciju, te je pokrenula akciju prikupljanja novca za borbu protiv raka, koja se održava svake godine u kanadskim gradovima.
U organizaciji kanadskih Veleposlanstava akcija se organizira i u 67 zemalja u svijetu, među kojima je i Hrvatska.
Donaciju će ove godine primiti Institut Ruđer Bošković iz Zagreba, za znanstveno istraživanje raka, a dio novca namijenjen je i Odjelu za dječju onkologiju Klinike za pedijatriju KBC-a Zagreb.
Vreće pisama otpremljene su danas tramvajem iz Tehničkog muzeja do pošte u Branimirovoj. Nije to bio prijevoz bilo kakvim tramvajem, već najstarijim električnim, pravim muzejskim izloškom iz 1924. godine, ali još uvijek u voznom stanju.
Kada je obavio svoju zadaću i isporučio vreće s pismima najstariji zagrebački tramvaj M24 se vratio do Tratinske Mihanovićevom i Savskom. Njegov konstruktor, Zagrepčanin Dragutin Mandl zasigurno bi bio ponosan na svoje postignuće, ali i sretan jer je tramvaj poslužio baš filateliji koja je bila i njegov hobi.

