Početna Blog Stranica 3122

FOTO: Draži Japana na izložbi u Mimari

na izložba u Minamari (Foto: Saša Zinaja /Medijska mreža)Sve što znamo o Japanu, priznat ćete, veoma je oskudno. Tek rijetki se izdvajaju od prosjeka pa su dani do 30. listopada u Muzeju Mimara prilika da svoja znanja barem malo proširimo u sklopu japanskog tjedna kulture.

Ovih dana susreli smo se s vrhunskim bubnjarima – taiko, japanskom kaligrafijom starom oko tri tisuće godina, igrom igo koja podsjeća na naš šah a u Japan je stigla iz Kine prije 1300 godina, tradicijom ispijanja čaja i s još puno toga.

Pažnju publike privukla je i izložba u Muzeju Mimara na kojoj je pokazano koji se sve oblici i efekti mogu postići isključivo savijanjem papira. Osim origamija, pokazane su i nama manje poznate Hina lutke koje simboliziraju zdravlje, blagostanje, mudrost i sretnu udaju. Naime Japanci 3. ožujka obilježavaju Dan djevojčica, značajan za svaku obitelj sa ženskom djecom. Taj praznik koji se zove Hina Matsuri obilježava se molitvom i s 15 porculanskih lutkica odjevenih u svilu. Na postolju su od sedam stepenica pokrivenih crvenom tkaninom, a prizor simbolizira spajanje princa i princeze. Vjeruje se da lutke mogu preuzeti i nadvladati ljudske grijehe i zle duhove.

Japanski tjedan kulture u Muzeju Mimari traje do subote 30. listopada. Bit će završen natjecanjem u govorništvu na japanskome jeziku u kojemu će sudjelovati hrvatski govornici.

FOTOGALERIJA: Draži Japana na izložbi u Mimari

Hina Matsuri (Foto: Saša Zinaja /Medijska mreža)

[nggallery id=222]

Grašo, Massimo i Belan: Sve za nju

Arsen Dedić napisao je riječi prekrasne pjesme koju uglazbio Petar Grašo. U izvedbi su mu se pridružili Massimo Savić i Neno Belan, a rezultat je vrlo emotivna skladba koja nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Prihod od prodaje namijenjen je Centru za psihološku pomoć ženama oboljelim od raka dojke.

[youtube 1sUHOXWSI2k nolink]

Još 8 godina odlaganje smeća na Jakuševcu

Autor:
Jasminka Kovačević
j[email protected]

Gradska skupština, arhiva (foto arhiva: Siniša Kosić)Zastupnici zagrebačke Gradske skupštine sinoć su prihvatili izmjene i dopune gradskoga prostornog plana po kojim bi se do kraja 2018. produžilo odlaganje smeća na odlagalištu u Prudincu u Jakuševcu.

Pročelnik gradskog ureda za prostorno uređenje, izgradnju grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet Davor Jelavić rekao je kako su ciljevi i programska polazišta cjelovita sustava gospodarenja otpadom određeni planom gospodarenja otpadom u gradu Zagrebu do 2015. godine, za koji je potrebno dovršiti postupak strateške procjene utjecaja na okoliš.

Naveo je kako predloženo produljenje roka odlagališta otpada na Jakuševcu osigurava osnovne tehničke uvjete za odlaganje otpada dok se ne donese i ne provede plan gospodarenja otpadom.

Tijekom rasprave Margareta Mađerić (HDZ) upozorila je kako ne postoji dugogodišnji plan gospodarenja otpadom niti Zagreb ima razvijenu strategiju odlaganja otpada. Smatra kako hitno treba izraditi studiju na koji će se način riješiti to pitanje. “Jakuševac je opasna bomba u Zagrebu”, rekla je.

Manje novca za komunalno održavanje

Zastupnici su prihvatili i program održavanja komunalne infrastrukture na području grada Zagreba za ovu godinu. Pročelnik Jelavić kazao je kako se planiran novac od 631,3 milijuna kuna umanjuju za pokriće manjka iz 2009. od 81,884 milijuna kuna. Stoga će se za financiranje komunalnih djelatnosti osigurati 539,4 milijuna kuna.

Dodijeljena Nagrada luka Ritz

Zastupnici su jednoglasno prihvatili da se Nagrada “Luka Ritz – Nasilje nije hrabrost” dodijeli Pavlu Škoki Gavranoviću, učeniku Osnovne škole “Lovre pl. Matačića”, te Kristijanu Vincetiću, učeniku zagrebačke Željezničke tehničke škole.

Uz mnoga imenovanja i razrješenja zastupnici su prihvatili i da se Zagreb proglasi područjem slobodnim od genetski modificiranih organizama.

Skupština je kasno sinoć završila rad.

Omogućena konkurencija taksista i niže cijene

taksisti ispred Gradske skupštine (Foto: Saša Zinaja /Medijska mreža)Zagrebačka Gradska skupština većinom je glasova večeras, nakon burne rasprave više puta prekidane stankama, donijela odluku o autotaksi prijevozu osoba, prema kojoj će se u Zagrebu liberalizirati usluga prijevoza uvođenjem jednog taksija na 600 stanovnika.

Za tu su odluku glasovala 28 zastupnika, četiri su bila protiv, a četiri suzdržana. Tijekom rasprave zastupnici HSS-a tražili su i da se ta točka skine s dnevnog reda i još jednom razmotri, a bilo je i amandmana, primjerice iz HSLS-a, za omjer 1:650, koji bi ublažio liberalizaciju usluga taxi prijevoza u Zagrebu.

“Predlažem vodstvu udruge Radio-taxi Zagreb da se prestanu baviti organiziranjem štrajkova i blokada i da se pripreme za provođenje odluke Gradske skupštine”, kazao je predsjednik Skupštine Boris Šprem, kojega je nekolicina taksista nakon toga, pred zgradom Skupštine, verbalno izvrijeđala, a neki su ga pokušali i fizički napasti prije nego što je dao izjavu za TV.

Burna rasprava o taksi prijevozu

taksisti ispred Gradske skupštine (Foto: Saša Zinaja /Medijska mreža)Šprem je u raspravi naglasio kako nitko od 1036 zagrebačkih taksista neće ostati bez posla, napominjući kako će po prijedlogu SDP-a odnosno skupštinske većine, biti stotinu više taksista nego po prijedlogu gradonačelnika Bandića. Kazao je i da taksisti u razgovoru s gradonačelnikom, nisu ispoštovali već dogovoreno u Skupštini vezano uz uvođenje kartičnog plaćanja i dječjih sjedalica u vozilo te bijelu boju taksi vozila.

Danira Bilić (HDZ) je naglasila da u HDZ-u jesu za niže cijene i bolju uslugu taksi prijevoza, ali imaju, kaže, ozbiljne dileme o načinu donošenja odluke na koju stižu brojni i različiti amandmani, pa rješenje vidi u prolongiranju odluke, odnosno postupnom uvođenju većeg broja taksista.

Upravo to, odnosno omjer taksi-vozila i građana 1:650, amandmanom je predložio Darinko Kosor u ime kluba HSLS-a i nezavisne liste Velimira Sriće.

“To sam predložio u dobroj vjeri kako bi građani imali jeftiniji taksi, i u interesu taksista koji danas ne mogu dovoljno zaraditi sa jednom ili dvije vožnje”, kazao je Kosor dodajući da je to kompromisno rješenje u situaciji kad je 95 posto stajališta već usuglašeno.

taksisti ispred Gradske skupštine (Foto: Saša Zinaja /Medijska mreža)SDP-ov zastupnik Jurica Meić odgovorio mu je da je bolje rješenje da novi model odmah ide na provjeru kako bi se u praksi, nakon tri mjeseca, pokazalo treba li ili ne nešto mijenjati.

Podržala ga je HNS-ova zastupnica Morana Paliković-Gruden ustvrdivši da je Gradska skupština odgovorna za niže cijene taksi-usluga i bolju kvalitetu što će, dodaje, građanima i omogućiti kroz “kontroliranu liberalizaciju” usluge taksi prijevoza.

“Ne prolongirati”, složio se i nezavisni zastupnik Zvonko Maković. SDP-ov zastupnik Dan Špicer ustvrdio je da taksisti ne mogu biti iznad zakona i držati građane kao taoce jer se, iako to nekome ne odgovara, konačno ukida monopol u taksi prijevozu.

Šprem izvrijeđan, fizički napad spriječen

Kada je predsjednik Skupštine Boris Šprem ispred vijećnice izravno davao izjavu za TV, te tako vrijeđanjem, zviždanjem i trubljenjem izrazili svoje negodovanje skupštinskom odlukom.

Šprem je pred zastupnicima ponovio kako se ni službeno niti neslužbeno nije sastao ili telefonski razgovarao ni sa jednim aspirantom na taksi prijevoz u Zagrebu, pa ne zna otkuda napadi da želi pojedine ‘tajkune’ ugurati u taj biznis.

SDP-ovi zastupnici stali su uz Šprema rekavši kako se neće dati zaplašiti od nekolicine nasilnih taksista čiji su postupci “prelili čašu”. “Jesu li radnice Kamenskog tijekom štrajka blokirale promet, vrijeđale ili nekoga ugrožavale?”, upitao je Dan Špicer.

Verbalne i pokušaj fizičkog napada na Šprema i blokadu prometa osudili su i ostali gradski zastupnici.

[nggallery id=221]

Zagrebačka Gradska skupština većinom je glasova večeras, nakon burne rasprave više puta prekidane stankama, donijela odluku o autotaksi prijevozu osoba, prema kojoj će se u Zagrebu liberalizirati usluga prijevoza uvođenjem jednog taksija na 600 stanovnika.

Darujemo knjigu “Život i alkemija kristala”

naslovnica knjige Život i alkemija kristalaŠto to kristalima daje svojstva koja su stoljećima fascinirala civilizacije i kulture? Vesna Ivanović je u knjizi “Život i alkemija kristala” sakupila fizička, kemijska, ali i „čudotvorna“ svojstva kristala i dragulja, nastojeći „pomiriti“ ezoteričko i znanstveno. Vodila ju je činjenica da su neke pradavne recepture o uporabi kristala vrlo slične današnjim metodama liječenja te da se mnoge ezoteričke spoznaje mogu znanstveno dokazati.

Iako strastveno zaljubljena u kristale, kao povjesničarka umjetnosti autorica je nastojala zadržati objektivnost, svjesna da su upravo izostanak racionalnog pristupa djelovanju kristala i aureola „čuda” marginalizirali ovu temu i učinili je odbojnom znanstvenicima.

Znanstveni dio knjige, posvećen svojstvima kristala prema DANA sistematizaciji, autorica je ispreplela s maštovitim pričama koje dopunjuju razumijevanje kristala i dopuštaju nova tumačenja njihovih moći i djelovanja. Iako ova bogato ilustrirana knjiga multidisciplinarno predstavlja dosad poznate činjenice o kristalima, autorica napominje kako je ona tek zagrebla u bit njihove enigme.

Predgovor knjizi Život i alkemija kristala napisao je Krešimir Mišak, dugogodišnji autor tv- emisije Na rubu znanosti, koji pretpostavlja da je čovječanstvo na pragu otkrića i razjašnjavanja svjetlosne komunikacije jedinstvenog kristala života, DNK.

REGISTRIRAJ SE I OSVOJI!

Online-Zagreb.hr i Profil poklanjaju vam primjerak knjige Vesne Ivanović “Život i alkemija kristala”.

Kako biste osvojili knjigu, potrebno je na adresu [email protected] poslati email s naslovom kristal_online te točno odgovoriti na nagradno pitanje: Jesu li se kristali koristili u liječenju? Nemojte zaboraviti upisati sljedeće podatke – ime i prezime, korisničko ime na Online-Zagreb.hr-u i broj mobitela.

Vaše prijave primamo do 2. studeni kada ćemo na ovoj istoj stranici objaviti dobitnika.

Sretno! :-)

DOBITNICA

Knjigu “Život i alkemija kristala” osvojila je Željka Baćan. Čestitamo!

Odgovor na nagradno pitanje glasi: DA.

Taksisti blokirali središte Zagreba i usporili promet

“Ostali smo bez benzina. I bez posla”, jedino je što su zagrebački taksisti htjeli komentirati nakon što su saznali da se u Skupštini neće raspravljati o prijedlogu gradske uprave koji je za njih bio povoljniji od prijedloga klubova zastupnika u skupštini.

Taksisti su blokirali promet na više lokacija zbog čega je otežan javni prijevoz tramvajem kroz središte grada i autobusnim linijama 150 (Garaža Tuškanac – Gornji grad) i 105 (Britanski trg – Kaptol) koja nije prometovala preko Ilirskog trga.

[infopunkt 2352&video=01 nolink]