Početna Blog Stranica 1052

Pretvorimo „Plavi ponedjeljak“ u „Pravi ponedjeljak“

Udruga Životna linija organizira akciju širenja svijesti o problemu depresije u uvjetima pandemije COVID-19 na ovogodišnji „Plavi ponedjeljak“ (engl. Blue Monday), kao navodni „najdepresivniji dan u godini“. Akcija se održava na Trgu bana Jelačića u Zagrebu, u blizini sata, u ponedjeljak 17. siječnja od 12 do 14 sati. Građani će moći dobiti savjete o tome što učiniti u slučaju pojave depresije.

Građanima će volonteri udruge dijeliti poklone koje je za ovu prigodu donirala Cedevita. Poklon paketi sastoje se od cijelog pakiranja Cedevite od 200 grama, pakiranja bombona i ostalih dodataka. Ukupno će biti podijeljeno 500 poklon paketa. Pozivamo sve građane da nam se obrate bez zadrške, podijele s nama svoja iskustva s depresijom pa čak i daju vlastite savjete o tome kako je prevladati.

Depresija je vrlo ozbiljna i česta bolest, koja je predstavljala problem u Hrvatskoj već prije pandemije i potresa. Dugotrajna izolacija i smanjeno kretanje u uvjetima pandemije COVID-19 ostavljaju duboke psihološke posljedice, što najčešće dovodi do pogoršanja postojeće depresije ili stvaranja novih slučajeva. To je pokazalo i istraživanje čije je rezultate Udruga Životna linija predstavila zajedno s Hrvatskim psihijatrijskim društvom.

Najgora posljedica depresije svakako je samoubojstvo jer su depresivne osobe uvelike izložene riziku od suicida. Dapače, depresija je jedan od vodećih uzroka suicida. Brojne posttraumatske stresne reakcije izazvane pandemijom i potresima mogle bi dodatno povećati stopu suicida u Hrvatskoj ukoliko se ne osigura pomoć. Svim suicidalnim osobama preporučamo broj Centar za krizna stanja i prevenciju suicida: 01/2376470 (radi od 0 do 24 sata), gdje pomoć mogu dobiti anonimno.

Građani mogu prepoznati depresiju kao stanje karakterizirano tugom, gubitkom zanimanja za život i zadovoljstvo, osjećajem krivnje i bezvrijednosti, poremećajima spavanja, apetita, koncentracije i osjećajem umora. Kako bi se postavila dijagnoza depresije ti simptomi trebaju trajati najmanje 2 tjedna. Udruga Životna linija svakako savjetuje građanima traženje pomoći, o čemu će biti više riječi na spomenutoj akciji.

Impresivan grafički niz Hame Čavrka

Suvremeni hrvatski likovni umjetnik Hamo Čavrk, akademski kipar i donedavni profesor na APURI, autor je složenog slikarskog, grafičkog i skulptorskog opusa, izlagao je na brojnim samostalnim izložbama, autor specifičnog rukopisa i vrlo osobenog izraza.

No,svakako, mnogima je Čavrk najprije poznat kao vrsni grafičar, kreator niza ciklusa grafika u dubokom tisku.

Iako se u posljednje vrijeme više okreće skulpturi, ne zaboravlja ni grafiku,pa je nedavno pokazao novi ciklus grafika izvedenih u aquatinti u boji na velikom formatu papira, 108 x 78 cm.

Novi impresivni niz grafičkih listova u aquatinti svjedoči o nastavku autorovog putovanju kroz prostor i vrijeme, novi likovni zapisi u ciklusu Terra incognita, nastalih u posljednje četiri godine.

Doživljaji beskrajnog svemira, promišljanje čovjeka o dosizanju njegovih nevidljivih granica,protok bezbrojnih energetskih silnica, njihovi tragovi, začudni oblici koji plutaju, tama u podlozi iznad koje prolijeću raznolika tijela.

Doista, grafike odaju dojam svemirskih karata, svaka pojedinačno za određeni kvadrant, sa zabilježenim pravcima kretanja.

Izraziti energetski naboj vrije na ovim grafika i često se u gledatelja pojavljuje dojam, kako će poneka od tih nebeskih putanja izbaciti izvan omeđenih granica grafike ubrzani svemirski projektil.

Niz velikih grafika u tehnici aquatinte u boji Hame Čavrka još jednom, više nego uspješno potvrđuje majstorsku vještinu umjetnika ali i iznimne mogućnosti grafike dubokog tiska, koja je u današnjim vremenima potisnuta na margine.

Miroslav Pelikan

Noć muzeja 2022.: Muzeji između stvarnog i digitalnog

Sedamnaesta po redu NOĆ MUZEJA, održat će se 28. siječnja 2022. godine u uvjetima koji su više-manje slični onima od prošle godine. To znači u okolnostima u kojima su se kulturne institucije silom prilika “adaptirale” na novu stvarnost, kada se veliki dio programa odvija u kontroliranim uvjetima i okolnostima uz obvezne Covid potvrde, kada je bitno smanjen broj posjetitelja na kulturnim događajima, a grupni organizirani, turistički posjeti muzejskim izložbama, gotovo su potpuno izostali u statistikama muzejskih posjetitelja.

Najveći dio događanja preselio se u digitalne kanale komuniciranja i prijenosa sadržaja, što je po svim analizama doprinijelo širokoj dostupnosti muzejskih sadržaja. Međutim, s druge strane, analize govore da je neposredni doživljaj muzejskog prostora, sadržaja, atmosfere i ljudi, nezamjenjiv kada je u pitanju onaj istinski doživljaj. Posjetitelj traži način na koji može najadekvatnije ostvariti svoje potrebe, a to je istinski i stvarni doživljaj kulturnog događaja.

Stoga, u neizvjesnim okolnostima kada je gotovo postalo nemoguće dugoročnije planirati muzejske programe, a pogotovu je nepoznanica kojoj ciljanoj publici su pojedini programi namijenjeni, u uvjetima kada muzeji i druge institucije ekvilibriraju između stvarnog i mogućeg, između stvarnog i digitalnog, a mnogi su u dodatno otežanim uvjetima zbog velikih šteta koje su zadobili u potresu, važno je nastaviti, sada već lijepu tradiciju ove manifestacije. Onaj postojeći elan, zanos i odlične programe i atmosfere Noći muzeja, nastojat ćemo i u sedamnaestoj Noći muzeja omogućiti našoj vjernoj publici diljem Hrvatske. Nakon konzultacija s brojnom hrvatskom muzejskom zajednicom, nastavljamo s organizacijom 17. NOĆI MUZEJA u uvjetima kada će dio programa koji za to imaju uvjete biti organiziran u stvarnom vremenu i prostoru i stvarnim posjetiteljima, uz poštivanje propisanih epidemioloških mjera, a svi programi bit će dostupni putem digitalnih kanala.

Datum održavanja 28/01/2022

 

Označen početak radova na dogradnji OŠ Ante Kovačić

U društvu suradnika, djelatnika i polaznika Osnovne škole Ante Kovačić, zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević položio je jutros kamen temeljac za izgradnju sportske dvorane s pratećim sadržajima OŠ Ante Kovačić.

Gradonačelnik Tomašević je istaknuo da je ponosan na to da današnjim činom započinje novo razdoblje te da će se realizacijom ovoga projekta uvelike podići kvaliteta života građana ovoga dijela grada. „Osim što ćemo učenicima olakšati školovanje u naselju, njihovim ćemo roditeljima pomoći u organizaciji svakodnevnog života i usklađivanju s ostalim obiteljskim i društvenim obvezama“, poručio je.

„Ovo je zadnja škola u Zagrebu koja zapravo radi u tri smjene, ima više od tisuću učenika, a konačno s nadogradnjom novih učinioca i sportskog sadržaja ona će raditi u dvije smjene. Izgradnjom novih škola i proširenjem kapaciteta postojećih, cilj je da sve škole u Zagrebu u konačnici rade u samo jednoj smjeni. Ukupna investicija iznosi oko 35 milijuna kuna, a nadamo se prijaviti ovaj projekt na Nacionalni program oporavka i otpornost kako bismo vratili dio uloženog novca u proračun i takao financirati dogradnju drugih škola“, rekao je gradonačelnik.

Najavivši nova ulaganja u školsku infrastrukturu, zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet je rekao da su spremni projekti za izgradnju novih i zamjenskih te rekonstrukciju i dogradnju postojećih vrtića i škola u vrijednosti od 2,7 milijardi kuna. „Ove projekte planiramo prijaviti na EU fondove. Tijekom ove godine izgradit će se četiri nova vrtića; Kašina, Odranski Obrež, Žitnjak i Ivanja Reka, a tijekom 2023. godine su u planu njih još osam“.

Zamjenik je također napomenuo kako su u tijeku radovi na izgradnji ili rekonstrukciji i dogradnji pet osnovnih škola, a ove godine se očekuje početak radova na još tri osnovne škole kao i dogradnja OŠ Brezovica, područne škole Kupinečki Kraljevec te izgradnja OŠ Jakuševec i područni objekt OŠ Dugave.

Informirao je i da je Grad Zagreb dobio iz EU fondova 5,5 milijuna vrijedan projekt produženog boravka u vrtićima u kojem, uz Grad Zagreb, sudjeluju pet gradskih vrtića. „Tijekom 20 mjeseci provodit će se usluga produženog boravka, prema iskazanoj potrebi roditelja, a kako bi se uspješno planirale obiteljske i poslovne obveze obitelji. Uvest će se pet novih posebnih programa kao obogaćivanje redovnog obrazovanja i odgoja.“

Dogradnja Osnovne škole Ante Kovačića sastoji se od dvije cjeline. Prva je dvodijelna sportska dvorana s pripadajućim sadržajima te četiri učionice s pripadajućim sadržajima na katu.

Druga cjelina su igrališta, parkirališta i drugi vanjski prostori školske parcele. Vanjska igrališta sastoje se od malonogometnog igrališta koje se koristi i za rukomet, dva košarkaška igrališta, igrališta za tenis, zid za tenis, stolovi za stolni tenis, bacalište kugle, zaletište s jamom za skok u dalj, traka za trčanje i staza za trčanje.

Petero hrvatskih predstavnika na SP u Lillehammeru

Od 12. do 23. siječnja u norveškom Lillehammeru održat će se svjetsko prvenstvo u para alpskom skijanju, para nordijskom skijanju, parasnowboardu i parabiatlonu na kojem će sudjelovati više od 850 natjecatelja iz 42 zemlje među kojima i pet hrvatskih predstavnika.

 

Hrvatske boje u Norveškoj branit će brončani s posljednjih POI u snowboardu Bruno Bošnjak, paraskijaši Lucija Smetiško i Damir Mizdrak, te paranordijci Josip Zima i Zvonko Bjelokapić.

 

Bit će to prvo svjetsko prvenstvo u povijesti u zimskom sportovima koje će se održati u jednom gradu. Svjetska prvenstva u četiri para zimska sporta i prethodno su se održavala u istoj godini, ali na različitim mjestima i na različite datume.

 

SP se prvotno trebalo održati prošle godine, no zbog pandemije koronavirusa prebačeno je na ovu godinu premda sportaše s invaliditetom u ožujku očekuju i parolimpijske igre u Pekingu. 

 

Ukupno će biti podijeljeno 87 kompleta medalja tijekom 12-dnevnog natjecanja pri čemu 36 u para alpskom skijanju, 18 u parabiatlonu, 20 u paratrčanju i 13 kompleta u parasnowboardu.

 

“Bit će to prvo SP na kojem ćemo svi nastupiti zajedno, do sada su prvenstva bila odvojena. SP se trebalo održati lani, ali je prebačeno na ovu godinu u kojoj su i paraolimpijske igre, a tu su i Svjetski kupovi, pa je kalendar prenapregnut,” kazao je Luka Dobrinić, skijaški trener i izbornik.

 

Najviše se očekuje od Brune Bošnjaka koji je Hrvatskoj donio prvu medalju u povijesti na Zimskim paraolimpijskim igrama u Pjongčangu 2018. godine, broncu u snowboardu u disciplini banked slalom. Bruno u Norvešku odlazi u usponu formu nakon što je na Svjetskom kupu u austrijskom Hochfuegenu osvojio dva treća mjesta.

 

“Forma mi je u usponu, dobro sam trenirao, a konkurencija na SP-u će biti vrlo jaka. Neće biti lako doći do medalje, pokušat ću voziti najbolje što mogu i nadati se da će to biti dovoljno,” kazao je Bošnjak.

 

“Raduje nas uzlazna forma, a u Norveškoj će sve biti otvoreno. Međutim, bit će to drugačiji format natjecanja nego na POI. Na rasporedu je Dual bank slalom, zrcalni poligon s dvije staze, s dva sportaša na izbacivanje. To je format koji je samo na svjetskim prvenstvima,” kazao je njegov trener Stipe Tomljanović.

 

Prvi u akciju kreću paranordijci, 13. siječnja na rasporedu su discipline “middle” i “middle klasika”.

 

“Nemamo nekih velikih očekivanja, što se tiče medalja. Nama je najbitnije da budemo u što manjem zaostatku, jer lovimo normu za POI. Najviše nade polažemo u sprint, jer zbog naših uvjeta ne možemo se najbolje pripremati za duže discipline. Pripreme smo odradili u nordijskom centru na Planici, to je bilo najbliže i najisplativije, a uvjeti su bili savršeni,” istaknuo je trener paranordijaca Josip Štefanac. (HPO)

Elektro-pop entuzijast Iv/An u Močvari

Iv/An neumorno stvara od kasnih devedesetih naovamo – vječito na relaciji muzika-samizdat-grafički dizajn, njegov rad danas (ni njemu) nije zahvalno, ni lako zaokružiti. Započevši svoju muzičku priču 1998. u kućnom “tape-experimental” duetu Narrow s njegovim prijateljem Robertom Sorićem, Iv/An se nastavio autorski razvijati kroz njegova dva bazična pseudonima “1/2” i manifest “Umrijeti za strojem” (uz prigodan dodatak sporadičnih varijacija nastalih na tom putu) da bi 2015. godine sve doveo pod zajednički nazivnik njegovog osobnog, prigodno stiliziranog imena i nastavio sa svojim kreativnim aktivnostima.

PETAK 14.01 • VRATA 19:00 • POČETAK 20:00 • UPAD 20/30 KN
Pretprodaja ulaznica: entrio.hr i prodajna mjesta Entria

U razdoblju 2009. – 2019., vodio je i skromnu ali svjetski zapaženu diy-etiketu “0.5“, na kojoj je uz vlastite radove objavljivao i radove eminentnih domaćih i svjetskih imena iz svijeta underground muzike, dok su njegovi vlastiti radovi u tom razdoblju doživjeli izdanja za domaće i inozemne underground izdavače, među kojima s pojedinima surađuje i danas. Izdanja njegove etikete 0.5 pronašla su tako svoje skromno mjesto i u arhivu zaklade Gerd Arntz kao i u privatnim zbirkama nekih od Iv/Anovih uzora, a osim njegovih vlastitih dizajnerskih uradaka, pojedine omote izdanja 0.5 krase i djela dizajnera Andrewa Holdera, video-umjetnice Michelle Williams Gamaker, akademskog slikara Zlatana Vehabovića, muzičara Marka Whitea (Vice Versa / ABC) i dizajnerice odjeće Natasche Plum.

Tijekom 2021., Iv/An je pokrenuo svoj novi diy-label Tonal Shifts dok njegova aktualnija studijska izdanja možete pronaći u katalogu izdavača TONN Recordings, Fettkakao, Wrong Revolution, Vinylograph, Créme Organization i Transformer Music.

Osim samostalnog autorskog rada, Iv/An kontinuirano ostvaruje i suradnje s drugim autorima; uz aktualniji virtualni kolektiv Tral Neu u sklopu kojeg djeluje, tu svakako valja istaknuti i njegovu suradnju s Popsimonovom, Peterom Hopeom (The Box / The Bone Orchestra / Exploding Mind / Hoodoo), Markom Crumbyjem (Konstruktivists / Mitra Mitra / Codex Empire) i Aishom Eisa. Paralelno je angažiran i kao remikser, uradivši remikseve za autore s domaće i svjetske underground scene dok su zauzvrat i njegove pjesme prošle kroz umješne prste tih istih autora.

Iv/An trenutno radi na novom materijalu čiji će dio predstaviti 14. siječnja u Močvari!