Početna Blog Stranica 1041

Valentinovo s Josipom Lisac u Samoboru

photo Dunja Dopsaj

Josipa Lisac, koja je tradicionalno u prošlosti održavala koncerte na svoj rođendan i Valentinovo, ove godine u Samoboru će održati intiman koncert u novouređenom samoborskom kinu na Dan zaljubljenih, 14. veljače.

Originalnog kapaciteta od svega 242 mjesta, zbog aktualne epidemiološke situacije ulaznice će biti u prodaji na način da je između grupe ljudi tj. kupaca koji su zajedno ostavljeno po jedno prazno mjesto. Tako će kapacitet za ovu prigodu biti svega 200, što ovaj koncert čini još ekskluzivnijim.


Josipa Lisac – „Dok razmišljam o nama“ (live)

Bit će ovo prvi Josipin nastup nakon tradicionalnog koncerta za Karla Metikoša koji je održala 19. prosinca u rasprodanoj dvorani Lisinski u Zagrebu. Naša najveća glazbena umjetnica i ovoga puta dolazi u pratnji svog benda, a publiku će provesti kroz svoj golemi katalog pjesama koji obuhvaća više od 50 godina stvaralaštva. Riječ je o velikim klasicima kao što su “Boginja”, “O jednoj mladosti”, “Dok razmišljam o nama”, “1000 razloga”, “Živim po svome”, “Vjerujem ti sve”, “Gdje Dunav ljubi nebo”, “Danas sam luda”, “Magla” te novije “Tu”, “Tebi putujem” ili “Daleko”.

Josipa Lisac – “Daleko

Ulaznice po cijeni od 160 kn u prodaju idu već sutra, u utorak 1. veljače od 09:00, na svim prodajnim mjestima Eventima i online na www.eventim.hr.

Program je sufinanciran putem Natječaja “Jer svirati se mora 2“ provedenog u suradnji Ministarstva kulture i medija RH i Hrvatske glazbene unije.

Ulaz na koncert je moguć uz Covid potvrde ili negativan test ne stariji od 48 sati.

SoHo donosi boje, okuse i mirise Havaja

Jedan od najpopularnijih zagrebačkih street food restorana, SoHo sushi rolls & poké bowls, prepoznatljiv je po sushiju unikatne i vrhunske recepture, međutim unazad nekoliko mjeseci na meniju se nalazi još jedna zvijezda u usponu. Riječ je o havajskom specijalitetu, odnosno šarenim poké bowls koje svojim bojama, mirisima i ono najvažnije – okusima pružaju pravu sinesteziju. Iako je havajska kuhinja mnogima još uvijek daleka i nepoznata, ona je po mnogočemu pandan japanskoj kuhinji.

Temelji se na zdravim i svježim namirnicama, a poké zdjelice najpotpunije obuhvaćaju karakteristike havajske kuhinje. Zdrav, nutritivan i obrok bogat okusom – tako na najjednostavniji način možemo opisati čudesne poké zdjelice. Tako je i SoHo sushi rolls & poké bowls došao na ideju da svojim posjetiteljima uz japanski, pruži i dašak Havaja.

Poké bowls sastoje se od sushi riže kao baze, izvora proteina u obliku ribe, mesa ili vegetarijanskih alternativa, povrća i sočnih umaka. Time će vaše tijelo dobiti sve potrebne i u pravoj mjeri dozirane nutrijente: proteine, ugljikohidrate i vitamine. Ako ste jedni od onih koji vole raditi po svome, SoHo je mislio na vas pa tako možete složiti vlastitu, personaliziranu poké zdjelicu. Za početak izaberite bazu – kvinoju ili rižu. Drugi korak je izbor proteina, a opcije su tuna, losos, piletina ili tofu. Slijedi izbor raznolikih priloga i dodataka poput krastavca, manga, coleslaw, salate od alge, edamama, cikle, zelene jabuke ili mini rajčica. Nakon toga važna stavka je izbor umaka, koji će sve navedene sastojke povezati i dodatno naglasiti. Izaberite wasabi lime, creamy srirachu, fresh basil, ponzu lime ili tasty truffle – svaki od njih zaokružit će cijelu priču. Ponekad je više jednostavno više pa za kraj izaberite topping koji će vašoj zdjelici dati pravi hrskavi doživljaj. U ponudi su wasabi oraščići, šipak, guacamole, spicy nachos, đumbir, sezam, korijander, bademi i panko mrvice.

A svi oni koji žele probati Poké zdjelice ”na SoHo način”, mogu birati između četiri varijante. Tuna&Avokado zdjelicu sačinjavaju riža, tuna, mini rajčica, mango, baby špinat, edamame, šipak, đumbir, guacamole i ponzu umak. Još jedna riblja opcija krije se u Salmon in Green koja se sastoji od riže, lososa, manga, edamamea, krastavca, đumbira, wasabi kikirikija, wakame salate i wasabi lime umaka. Ljubitelji mesa odabrat će Spicy Chicken zdjelicu koja kao bazu koristi kvinoju, a kojoj društvo prave pileći file, mini rajčica, krastavac, coleslaw, guacamole, spicy nanchos, mladi luk i cream siracha. U ponudi je i vegetarijanska opcija, Tofu Trendy zdjelica koju čine kvinoja, tofu dimljeni, feta sir, baby špinat, jabuka, coleslaw, krutoni i fresh balsamico umak.

Fantastične poké zdjelice čekaju vas u Palmotićevoj 2 i na Wolt aplikaciji, a idealna su opcija u pauzi za ručak ili za druženje s najdražima.

Foto: Sanja Jagatić

HR Top 40: Meri Andraković osvojila najviši ulaz na listi

Na HR Top 40 listi i ovaj se tjedan na prvom mjestu nalazi Petar Grašo s pjesmom Jel’ Ti Reka ‘Ko (Tonika). Na drugo se mjesto, s prošlotjednog trećeg, popela  Noelle s pjesmom Mogu ja to (Menart). S čak 13 tjedana na listi, na trećem se mjestu nalazi pop rock grupa Silente s pjesmom Poljubi me za kraj (LAA).

Ovom prilikom članovi benda Silente komentirali su:

„Iznenađeni smo i oduševljeni. Hvala svima, sad se možemo naslađivati Tiboru koji je rekao da ova pjesma nikad neće biti dobar singl. Pozdrav od benda.“ 

Silente, Poljubi me za kraj, LAA

Na četvrtom se mjestu nalazi Saša Lozar s pjesmom Daleko od raja (Agapa). Na listi se ovoga tjedna nalaze sveukupno četiri nova ulaza. Najviši ulaz pripao je Meri Andraković na petom mjestu s pjesmom Do zadnjeg daha (Croatia Records). U ljubavnoj dance poslastici Do zadnjeg daha (Croatia Records), mlada Belišćanka Meri Andraković govori o beskonačnoj ljubavi između dvoje ljudi, ali i pobjedi same ljubavi nad svim izazovima na koje je naišla. U tome su joj pomogli producentsko-autorski tim Boris Valerija ĐurđevićValerija je pisala tekst, a Boris je radio glazbu, aranžman i produkciju.

„Jako me obradovala vijest da je moja nova pjesma „Do zadnjeg udaha“ zauzela 5. mjesto HR TOP40 ljestvice za ovaj tjedan. Drago mi je da su radijski urednici prepoznali zarazne note ove pjesme i pozitivnu energiju koju ona prenosi. Hvala im puno na tome što me podržavaju kroz svaku moju pjesmu. Neizmjerno hvala mojem autorskom timu Borisu i Valeriji Đurđević koji uvijek prepoznaju i pronađu mene u svojim pjesmama. Od trenutka kada sam je prvi puta čula zaljubila sam se u nju. Imala sam odmah pozitivan osjećaj i znala sam da glazbeni urednici neće ostati ravnodušni. Boris je malo eksperimentirao s ovom pjesmom upakiravši je u retro ambalažu te je tako nastala ova zanimljiva i zarazna melodija. Moderni pop koji pokušavamo prezentirati kroz moje pjesme našoj glazbenoj sceni dobio je prizvuk 80-tih. Ovo je pjesma koja nas krade iz sivila svakodnevice i na tri minute teleportira na neko bolje mjesto i u neko boje vrijeme koje sigurno svi imamo skriveno negdje duboko u sebi.“  prokomentirala je Meri Andraković.


Meri Andraković, Do zadnjeg daha, Croatia Records
Foto: Ana Alšić

Ostali novi ulazi na listi su: Boris Novković s pjesmom Srebro (Croatia Records) koji je ušao na listu na 13. mjesto, Iva Ćurić s pjesmom Drago mi je (Croatia Records) koja je na 14. mjestu i  Kuzma & Shaka Zulu s pjesmom Zima (Party je unutra) – Croatia Records, a koji su na 39. mjestu liste.

Đakovčanka Iva Ćurić već je privukla pozornost kod publike i glazbene struke, kako sudjelovanjem u showu X Factor, tako i singlovima kojima je započela svoju glazbenu karijeru. Tekst i glazbu njezine nove balade napisala je Marina Hojsak, dok su Daniel Hojsak i Tomislav Jelić Kameny odradili aranžman i produkciju. Inače, Marina HojsakDaniel Hojsak i Tomislav Jelić Kameny potpisuju sve Ivine pjesme


Iva Ćurić. Drago mi je, Croatia Records

Što se tiče regionalne slušanosti, Slavonija, Zagorska, Središnja Hrvatska i grad Zagreb opuštaju se uz pjesmu Saše Lozara Daleko od raja (Agapa), dok Dalmacija, Istra i primorje slušaju Petra Grašu i njegovu Jel’ ti reka ‘ko (Tonika).

Lista HR Top 40 donosi službene i sveobuhvatne rezultate mjerenja radijskog emitiranja na preko 130 radijskih stanica u Hrvatskoj. Podaci servisa 1Played odnose se na tjedan od 17. do 23. siječnja 2022. godine, od ponedjeljka ujutro do nedjelje navečer.

Život u doba „flurone“- kako očuvati zdravlje dok prijete gripa i korona?

U Hrvatskoj je u sezoni gripe 2019/2020. bilo registrirano više od 60.000 slučajeva. U prošloj sezoni gripa praktički nije registrirana, no to ne znači da je nestala ili da je nije uopće bilo. Pandemija COVID-19 utjecala je na nekoliko razina; testiranja su bila usmjerena na COVID-19, mjere suzbijanja pandemije COVID-19 uz iznimno visoku procijepljenost protiv gripe, pomogle su osim u otežavanju širenja COVID-19 tako i gripe jer se u oba slučaja, radi o respiratornim bolestima. No baš zato što je lani skoro nismo ni imali, epidemiolozi smatraju da bi se ove godine svakako trebalo cijepiti protiv gripe te prim. mr. sc. Miroslav Venus, dr. med. specijalist epidemiolog i predsjednik Hrvatskog epidemiološkog društva Hrvatskog liječničkog zbora, iznosi dobre razloge zašto ove godine cijepljenje protiv gripe ne bismo trebali „preskočiti“.

Ove godine čak pomalo strahujemo da će ova ili sezone gripe koje su pred nama možda biti i žešće jer je će nam faliti prokuženost u općoj populaciji koju lani nismo imali. Cijepljenjem protiv gripe razvija se relativno kvalitetna zaštitna i vrlo je važno to učiniti čim prije kako bismo dali vremena svom imunološkom sustavu da razvije antitijela protiv gripe i time nas zaštiti od teških oblika gripe i njenih komplikacija. Prvi ozbiljni slučajevi gripe obično se pojavljuju potkraj godine, a vrhunac gripe tipično dolazi tijekom siječnja i veljače, no nije neobično da se sezona produži i u kasnije proljeće. Zato je važno „preduhitriti“ gripu prije nego ona prokola populacijom“, kaže dr. Venus.

Ove je godine za Hrvatsku naručeno 600.000 doza cjepiva protiv gripe, od kojih je znatan dio već utrošen. Cijepljenje protiv gripe biti će dostupno dok se ne potroše sve doze, pa dr. Venus preporučuje da ljudi čim prije odluče na cijepljenje, a napomenuo je i tko su osobe kojima se posebno preporuča cijepljenje:

„To su prvenstveno ljudi stariji od 65 godina, naročito oni koji borave u zatvorenim kolektivima kao što su domovi umirovljenika. To se odnosi onda i na zaposlenike u takvim kolektivima. Cijepiti bi se trebala i djeca, posebno mala djeca u dobi >6 mjeseci do 3 godine kod kojih gripa može imati teže kliničke slike. Trebali bi se svakako cijepiti svi bolesnici bez obzira na dob s kroničnim bolestima i komorbiditetima, naročito oni koji imaju bolesti srca i pluća, potom bolesti metabolizma, dijabetes, cirozu jetra, svi s oštećenim imunološkim sustavom te onkološki bolesnici i oboljeli od virusa HIV-a. U rizičnoj su skupini i pretili“.

Odgovorio je i na nedoumicu može li se istovremeno, u jednoj posjeti liječniku cijepiti protiv COVID-19 i gripe:

„Može, i to tako da se jedno cjepivo primi u nadlakticu jedne ruke, drugo cjepivo u nadlakticu druge ruke ili u dogovoru s liječnikom napraviti razmak od 14 dana između cijepljenja protiv gripe i protiv COVID-19“.

Obiteljski liječnik Hrvoje Tiljak i magistra farmacije Paula Bakalović

Protiv gripe se može cijepiti u Zavodima za javno zdravstvo i u ambulantama liječnika obiteljske medicine te pedijatrije. Također, cjepivo se može i kupiti u ljekarnama. Dr. Venus napominje da bi bilo dobro cijepiti sve protiv gripe svake godine, bez preskakanja, jer se tako razvija kvalitetniji imunološki odgovor.

U posljednje vrijeme su diljem svijeta učestalije, a onda i detaljnije opisani bolesnici s istovremenom zarazom virusom SARS-CoV-2 i virusom gripe. Naziv ‘flurona’ opisuje istovremenu zarazu (ko-infekciju) s virusom gripe (“flu” na engleskom) i virusom SARS-CoV-2 (popularno zvanim “korona”). Pojavom i širenjem varijanti SARS-CoV-2 virusa navedena pojava će biti sve učestalija, s potencijalno težim kliničkim tijekom bolesti COVID-19, stoga je prevencija u vidu cijepljenja protiv oba virusa izuzetno važna“, nedavno je u jednom stručnom tekstu istaknula  doc. dr. sc. Mateja Janković Makek, dr. med., specijalist internist, subspecijalist pulmolog.

Ovaj pomalo dramatično “skovani” naziv opisuje istovremenu zarazu (ko-infekciju) virusom i SARS-CoV-2 virusom. Istovremena zaraza s dva ili više patogena nije novi koncept i sve je češće otkrivamo zadnjih desetljeća u čemu nam pomaže i napredak u tehnologiji (poglavito molekularnoj) za detekciju uzročnika. Hoće li flurona postati učestalija pojava ove godine? Gotovo sigurno hoće, osobito s pojavom i širenjem izuzetno zarazne varijante SARS-CoV-2 – omikron. Dobro je poznato da se oba virusa dominantno šire kapljično, kašljanjem, kihanjem ili tijekom razgovora s drugom osobom (osobito ako je udaljenost manja od 2 metra i ako se radi o zatvorenom prostoru). Ako spadate u populaciju s većim rizikom od razbolijevanja od težih oblika bilo gripe bilo COVID-19, od iznimne je važnosti cijepljenje i sustavno provođenje mjera zaštite“, ističe doc. dr. sc. Janković Makek.

Za mnoge ne treba nagovaranje da bi se odazvali cijepljenju protiv gripe, a među njima je i Šibenčanin Davor Lambaša (68) koji već 30-ak godina ima dijabetes te je na inzulinskoj terapiji. Svjestan je da je on u rizičnoj skupini općenito za sve infekcije te se uvijek cijepi među prvima.

Podijelio je s nama svoje razloge:

Cijepljenje je među najvećim civilizacijskim dostignućima te najbolja preventiva. Možemo se samo sjetiti pandemija kao što su boginje i dječja paraliza te zato uvijek govorim: ‘Ono što je dobro za zdravog čovjeka, za bolesnog je obaveza. Ako se zdravim ljudima preporučuje da se cijepe protiv gripe, za mene kao dijabetičara to je obaveza bez pogovora“. Zato je on svoju dozu već primio i kaže da cijepljenje protiv gripe nikada ne propušta.

„Ljudi s dijabetesom imaju oštećeni krvožilni sustav, probleme s očima, bubrezima, krvnim tlakom… Zar to nije dobar razlog da se zaštitimo“, pita Davor koji se osobno cijepio i dva puta protiv COVID-19 i dodaje kako se sprema i po booster dozu. A ima i dobar razlog za cijepljenje, a to je njegova obitelj i unuci. Kao ponosni djed, osjeća slobodu da može iz Šibenika potegnuti u Zagreb do svojih unuka te mu je važno da procjepljivanjem protiv respiratornih bolesti dostupnim cjepivima kao kronični bolesnik zaštiti i sebe ali i svoju obitelj.

Predstavnici udruženja pacijenata Sandra Karabatić (Jedra), Ivica Belina (KUZ) i Zrinka Mach (Savez dijabetičara Hrvatske)

„Ne možemo zabiti glavu u pijesak i reći da nam se ništa neće dogoditi. Supruga i ja preboljeli smo koronu i šest mjeseci osjećali posljedice, malaksalost. Zato sam se nakon toga cijepio i protiv COVID-a, a sada i protiv gripe. Želim zaštititi sebe i svoju obitelj“, govori Davor. „Svijest ljudi je na visokoj razini i svakodnevno vidim kako se ljudi sreću u parkovima i druže, ali uvijek na pristojnoj udaljenosti, drže dobru distancu. To je odgovornost prema sebi i drugima te je lijepo susresti nekoga, a pritom paziti na svoje i njegovo zdravlje. To isto vrijedi za cijepljenje, ono je najbolja preventiva i protiv gripe i protiv COVID-19 te je moja poruka jednostavna: ‘Cijepite se!’.

Pozivu su se pridružili predstavnici udruženja pacijenata: prof. Ivica Belina, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu kao krovne organizacije mnogih udruga, mag. Zrinka Mach, predsjednica Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga te mag. Sandra Karabatić, predsjednica udruge Jedra za dišne bolesnike (astma, KOPB, itd.) i oboljele od raka pluća.

U razgovoru s Vašim liječnikom obiteljske medicine ili magistrom farmacije, saznajte sve o pravu na besplatno cijepljenje protiv gripe za određene skupine pacijenata, a također je u ljekarnama diljem Hrvatske moguće nabaviti cjepivo protiv gripe za sve one koji na vrijeme žele zaštititi svoje zdravlje, istaknuli su prof. dr. sc. Hrvoje Tiljak, obiteljski liječnik i mag. pharm. Paula Bakalović, javni ljekarnik.

Ambasadori edukativno-javnozdravstvene kampanje „Ove sezone nosi se- zdravlje!“ ističu kako je pandemija koronavirusa ukazala na važnost cijepljenja u sprječavanju širenja zaraznih bolesti, njihovih komplikacija i nepotrebnih smrti. Među njima su Branko Uvodić (televizijski voditelj, urednik i spiker, ambasador zdravlja), Jura Gašparac (poznati kolekcionar i TV lice, ambasador zdravlja), Joško Ševo (prvak hrvatskog glumišta, ambasador zdravlja) te prof. dr. sc. Damir Eljuga (predsjednik Hrvatske lige protiv raka, ambasador zdravlja).

Stoga pozivamo sve građane da U OVOJ SEZONI NOSIMO ZDRAVLJE!  CIJEPI SE I OVE GODINE PROTIV GRIPE!

Ljekarne su i ove godine osigurale određene količine cjepiva protiv gripe i za pacijente koji nemaju pravo na besplatno cijepljenje prema programu imunizacije. Svi pacijenti koji se žele na vrijeme zaštititi mogu se obratiti svome ljekarniku i osigurati dozu cjepiva“, istaknula je predsjednica Hrvatske ljekarničke komore Ana Soldo, mag. pharm..

U najbližoj ljekarni i u razgovoru s obiteljskim liječnikom saznajte više informacija kako se cijepiti protiv gripe!

 

Gorbačov. Raj, novi film Vitalija Manskog u kinima

Novi film jednog od najvažnijih svjetskih dokumentarista, ruskog redatelja Vitalija Manskog, Gorbačov. Raj, posljednje je svjedočanstvo arhitekta Glasnosti i Perestrojke, politika koje su građanima SSSR-a dale kratku priliku za slobodom.

U distribuciji Restart Labela, film kreće na kinoturneju diljem Hrvatske u četvrtak3. veljače kada nas očekuje premijera u zagrebačkom Dokukinu.

Kratka vladavina Mihaila Gorbačova obilježena je padom komunističkog carstva, ali i rušenjem Berlinskog zida. Istodobno, pod njegovom vlašću eksplodirao je nuklearni pogon u Černobilu, a njegovo se uništenje zataškalo. Vojnici su lopatama okrutno ugušili prosvjede u Tbilisiju, s sovjetski su tenkovi prijetili te na kraju usmrtili mirne prosvjednike u Bakuu. Sovjetsko se carstvo pod njegovom vlašću urušilo – a vlastiti ga je narod osudio. Anketa povodom 30. godišnjice pada SSSR-a otkrila je da Rusi bivšeg predsjednika Mihaila Gorbačova smatraju najomraženijom osobom iz sovjetske ere pa čak i da je po omraženosti ispred samog Staljina.

S ovim teretom prošlosti ovaj starac živi posljednje dane svog života u praznoj kući u predgrađu Moskve, a film doziva osamljenost i pad čovjeka koji je nekoć imao iznimnu moć, ali je nepovratno odlučio otići van pogleda. O Gorbačovu će suditi povijest, no ovdje on iznosi vlastito, posljednje svjedočanstvo.

„Proći će puno godina dok ne spoznamo što je ovaj čovjek učinio za povijest. No želio sam da iza hladnoće bronce ili mramora stoji vidljiv čovjek koji je sam odlučio poboljšati svijet. S tom smo se motivacijom prihvatili napornog posla uvjeravanja ovog iscrpljenog devedesetogodišnjaka da nas pusti u svoj svijet samoće, frustracije i radosti slobode!“ (Vitalij Manski)

***
POPIS KINA: Dokukino KIC, Kulturni centar Mesnička (Zagreb), Zelena dvorana (Zabok), Art kino Croatia (Rijeka), POU M.A.Reljković (Nova Gradiška), Kino Valli (Pula), Kinoteka Zlatna Vrata (Split), Kino A. Gandusio (Rovinj), Kuća umjetnosti Arsen (Šibenik), Urania – Dvorana Kinoklub (Osijek).

Novi ciklus cvijeća Anite Kunić

Slikarica Anita Kunić, suvremena je zagrebačka umjetnica, autorica fino profiliranog opusa, koga čini nekoliko ciklusa.

U proteklom je razdoblju više puta samostalno i uspješno izlagala, riječ je ponajprije o motivima posvećenih Nikoli Tesli.

Slikarica kontinuirano i predano radi na vrlo emotivno iskazanom nizu ulja na platnu različitih formata, s nepotrošivim motivima mrtvih priroda, nekoliko cvjetova u vazi na stolu, posve izdvojeni, usamljeni, u središtu svijeta, raznobojni, raznoliko oblikovani, još uvijek zanosno lijepi, izvedeni najčešće špahtlom, “što zna biti dinamično“ kaže.

Taj prigušeni,primireni ambijent s nekoliko privlačnih cvjetova, odrezanih i posloženih u jednostavne vaze, još uvijek uspravnih stabljika, gotovo da odaje dojam o trajnosti, o nepromjenljivosti, o vječnosti,mada svi znamo koliko ljepota i cvijeća traje.

Ponekad se čovjek zanese i povjeruje u nemoguće, u čudesno, u neshvatljivo,u neracionalno, sve zbog zavodljivosti ,zbog magičnog lica cvijeta, da bi često kasnije razmišljao o neminovnosti odlažući osušeno i požutjelo cvijeće, uvelih stabljika, pomalo i razočaran kratkoćom života lijepoga.

Tu dvojnost,od koje se ne može pobjeći, sjajno je definirala svojim slikama Anita Kunić, ostavljajući promatračima njezinih slika donošenje vlastitih prosudbi.

Istaknimo i odmjereni,uravnoteženi kolor, koji ponegdje djeluje prozračno, kao da motive okružuje fina, teško vidljiva, ali opipljiva izmaglica.

Miroslav Pelikan