Panel diskusija Mađarski i hrvatski dokumentarci – danas i sutra, Dokukino Croatia, 16 sati
Dokukino Croatia, Katančićeva 3, tel. 4813 711, http://www.dokukino.net
Gosti: Sára László, Gergő Samogváry, Nenad Puhovski i Siniša Juričić
Moderator: Nebojša Slijepčević
Kakva je situacija s dokumentarcima u dvije susjedne zemlje, koje teme nas zaokupljaju, ima li tabu-tema, neka su od pitanja koja će biti dotaknuta u diskusiji. Razgovarat će se i o modelima financiranja, koprodukcijskim potencijalima i mogućnostima buduće partnerske suradnje mađarskih i hrvatskih dokumentarista.
Panel će pratiti projekcija kratkog filma “Ottavio” mađarskih redatelja Diane Groo i Attile Kekesija nastalog 1999. godine na Imaginarnoj akademiji u Grožnjanu u produkciji Factuma. Ottavio je graditelj instrumenata iz malenog istarskog sela, a ovo je priča o njemu, njegovim prijateljima, psu i neobičnom načinu života. Nagrađen je za najbolji dokumentarac Motovun Film Festivala.
O sudionicima panela
Sára László jedna je od najaktivnijih producentica u Mađarskoj. Radila je i kao asistentica redatelja kao što su Patricio Guzman i Rachel Zetland. Osnivačica je produkcijske kuće Campfilm za koju je nepravila nekoliko kratkih igranih i dokumentarnih filmova, a trenutno producira četiri dugometražna projekta koji su u različitim fazama produkcije.
Gergő Somogyvári mladi je redatelj i direktor fotografije. Između ostalih snimio je i režirao film “Lanterna”, sniman na hrvatskom Jadranu. Njegov eksperimentalni dokumentarac “Tile Mail” prikazan je na brojnim festivalima, a prošle godine osvojio je nagradu za najbolji dokumentarac i najbolju fotografiju na Hungarian Film Award.
Nenad Puhovski najveći je nezavisni producent dokumentarnog filma u Hrvatskoj. Osnivač je i direktor produkcijske kuće Factum gdje je producirao više od 40 dokumentaraca. Režirao je nekoliko politički kontroverznih filmova. Profesor je na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu i osnivač MA katedre za dokumentarni film. Osnivač je i direktor međunarodnog festivala dokumentarnog filma ZagrebDox.
Siniša Juričić producent je najuspješnijih hrvatskih dokumentaraca u posljednjih nekoliko godina, kao što su “Povratak mrtvog čovjeka” i “Plati i ženi”. “Plati i ženi” nastao je u koprodukciji Makedonije, Hrvatske, Austrije i SAD-a, prikazan na velikim festivalima gdje je do sad osvojio 7 nagrada. Osnivač je produkcijske kuće Nukleus za koju producira dokumentarne, kratke igrane i eksperimentalne filmove. Trenutno u različitim produkcijskim fazama ima 6 projekata.