Zanimljive ljude sretneš i u Konzumu! Tako smo mi Krešimira Golubića upoznali na prezentaciji koja ponajmanje ima veze s grafitima.

Za sebe kaže da je Graffiti Art aktivist i crtač, aktivan od 1992.godine.

Krešo, otkud ljubav prema grafitima? Kako si shvatio da si talentiran? Kada i kako si počeo?

Još sredinom 80-tih kada su se u američkim filmovima počeli pojavljivati graffiti, pa dolaskom sve raširenijeg HipHopa iBreakdancea u Zagrebu, nekako su mi graffiti zapeli za oko, a sprej kao medij mi je bio posebno interesantan…

012

Obilaziti pothodnik ispred Zagrebačkog Velesajma ili novozagrebačke zidove mi je bio posebni gušt… Iako nisam bio dio tog prvog vala zagrebačkih writera ( graffitera), 1987. sam prvi puta uhvatio sprej i krenuo oslikavati jedan zid… No, prave stvari su tek krenule 1991.na 1992. nakon mog posjeta Berlinu…

DSCF1179
Čujemo, radiš na zanimljivim projektima vezanim za zagrebačke škole. Možeš nam objasniti o čemu se radi?

Da, krenuo sam s predavanjem u OŠ Ivan Goran Kovačić na temu graffita kao umjetnosti, a ne vandalizma, a trenutno sam u razgovorima i s još par škola… Mislim da klincima treba objasniti da ima fora graffita, koje javnost neće percipirati kao vandalizam i da se mogu izražavati i na takav način, a ne samo besmislenim šaranjem po fasadi… Nastavno na predavanje, s kolegom sam oslikao jedan zid škole…


Što stvarno misliš o polupismenim natpisima koji vrebaju sa zagrebačkih fasada?

Upravo to… da su polupismeni… Zato trebamo djecu opismeniti…

Umjetnost ili vandalizam?

Umjetnost prije svega… Ne samo u graffitima, već i u životu općenito.

Razmišljaš li o edukaciji mlađih generacija?

Da, naravno, ne samo kroz predavanja. S vremena na vrijeme, osim što nacrtam poklon graffiti platno za klince svojih frendova, počeo sam držati i rođendanske graffiti radionice za tinejdžere za koje baš i nema nekih posebnih ponuda proslava rođendana… Ideja je opet bila u edukaciji klinaca, ali i ponuditi nešto što bi bilo bitno drugačije u ponudi organiziranja dječjih rođendana.