Vrlo je nezahvalno i hrabro govoriti o krafnama. Sad smo zašli u sferu pravog „našeg“ deserta. Ali, prava istina je da smo zašli u sferu pravog svjetskog deserta! Postoji pozamašan broj vrsta i oblika. Međutim, kad se spomenu krafne ili pokladnice, vrlo je jasna slika onoga o čemu govorimo…
Krafna je slastica pripremljena od vrlo laganog dizanog tijesta, okruglog oblika, s ili bez šupljine u sredini. Prži se u dubokoj zagrijanoj masnoći. Naknadno se puni najdražom marmeladom ili pekmezom te posipa šećerom u prahu.
Otvaranjem prema drugim kulturama i običajima, danas je normalno naći krafne punjene slastičarskom kremom (kremom od vanilije kao kod Princes krafni) ili čokoladom.
Pokladnice su ime dobile po pokladama, svečanom razdoblju prije korizme, tijekom kojeg se priređuju povorke maškara, kostimirani i maskirani plesovi. Međutim, u narodu se ipak popularno zadržao prilagođeni njemački prijevod krafna ili krofna (njem. Krapfen) – ovisno u kojem dijelu zemlje se nalazimo. Naime, ova „naša“ slastica pripada dijelu gastronomske kulture od Austro-Ugarske.
Svako toliko u tekstovima se dotaknem moje none. Nije ona bila nikakav genijalac, samo žena s iskustvom i puno prakse! Tako sam od nje naučila i to da je dobro da brašno bude mlako prije ovakvih „dizanih“ slastica.
Recepata je dosta, ja ih radim ovako, a sve sam pažljivo fotografirala…
Recept
Sastojci:
- 750g brašna
- 265ml mlijeka
- 130g maslaca
- 130g šećera
- 14g suhog kvasca
- 4 jaja
- 2-3 žlice ruma
- 2-3 vanilijin šećera
- korica limuna
Postupak:
U zdjelicu staviti kvasac, pomiješati ga s malo šećera i toplog mlijeka i ostaviti na toplom mjestu da se diže.
U drugu posudu staviti mlijeko i maslac. Zagrijavati dok se maslac ne rastopi. Maknuti s vatre i ostaviti da se prohladi. Jaja razmutiti.
Brašno i šećer pomiješati u posebnoj zdjeli. Dodati jaja, kvasac i maslac s mlijekom te arome. Mijesiti dok se ne umijesi mekano i dobro izrađeno tijesto. Pokriti ga i ostaviti na toplom mjestu da se diže dok se ne udvostruči.
NAPOMENA: možete tijesto miješati i električnom miješalicom jer je poželjno da čim više zraka uđe u tijesto.
Nakon što se tijesto digne, izbaciti zrak iz njega, premijesiti ga te na pobrašnjenoj površini razvaljati na cca 0,5 – 1cm debljine. Krafne izrezivati okruglim izrezivačem promjera 5-8cm (koji imate). Izrezane krafne poslagati na papir za pečenje, pokriti prozirnom kuhinjskom folijom i kuhinjskom krpom te na toplom ostaviti da se opet dignu.
Masnoću za prženje zagrijati na 160-180°C. Krafne pržiti donjom stranom okrenutom prema gore i stavljati ih samo toliko da se ne dodiruju. Kad je donja strana pržena okrenu se, a znak dobre kvalitete krafni je bijeli rub po sredini.
Pržene krafne staviti kratko na rešetku da se ocijede, a potom ih, još tople uvaljati u šećer i vaniliju. U svaku krafnu, po želji, štrcaljkom se može dodati omiljena marmelada (najčešća je od marelica) ili čokoladni namaz.
Također se mogu raditi tzv. doughnuts – šuplje krafne prelivene čokoladom.
NAPOMENA: Ako kuhate na struju, vodite računa da ako masnoća postane prevruća maknete krafne s ploče, jer treba neko vrijeme da se temperatura ulja snizi. Ako je previsoka temperatura krafne će se prepeći izvana, a iznutra će ostati ne pečene. Pokrijete li masnoću tijekom prženja, poboljšat ćete dizanje i povećati obujam krafni. Vodite računa, krafnama je potrebno 40-60 sekundi da se prže sa svake strane.
Recept za She.hr donosi Slatka Radionica by Vesna Nakić