Izložba “Jagoda Buić – Retrospektiva” bit će produžena do 5. rujna, javili su iz Muzeja za umjetnost i obrt. Osim velikom posjećenošću zadovoljni su također publicitetom koji je izložba stalno dobiva u medijima.
Na retrospektivi Jagode Buić može se vidjeti više od 200 njezinih radova. Po prvi put pokazano je 26 reprezentativnih tapiserija od kojih je većina posuđena iz uglednih kulturnih ustanova u Francuskoj, iz UNESCO-a u Parizu, Muzeja likovnih umjetnosti u Bordeauxu i FNAC-a (Centra za suvremenu umjetnost i skulpturu) u Parizu. Također, izloženi su radovi iz Moderne galerije u Zagrebu i Galerije umjetnina Split.
Predstavljen je također odabir skica za kostime, kostimi, makete kostima i scenografija iz desetak predstava. Po prvi puta izloženi su i kolaži te radovi u i na papiru nastali posljednjih godina.
Retrospektivu čini izbor najreprezentativnijih djela. Koliko je u svijetu cijenjeno stvaralaštvo Jagode Buić govori i činjenica da je u gotovo svim velikim svjetskim muzejima suvremene umjetnosti. Tako je ova izložba prilika da se hrvatska javnost, osobito mlađa publika upozna s bogatstvom Jagode Buić koja proteklih četrdesetak godina najvećim dijelom stvara u Parizu.
Zavidna karijera
Jagoda Buić rođena je u Splitu, studirala je u Zagrebu, Beču, Rimu, Veneciji. Realizirala je više od 120 projekata kao kostimograf i scenograf za opere, balete, drame i filmove u različitim zemljama. Njezin umjetnički pristup kazalištu sastoji se u insistiranju na velikim prostornim ostvarenjima avangardnog duha te zanimanju za mit i klasični svijet. Napisala je balet “Apokalipsa prema Sv. Ivanu” i adaptirala “Malog princa” Antoine de Saint-Exuperyja.
Prvu tekstilnu formu u prostoru iz 1965. godine otkupio Muzej Stedelijk u Amsterdamu. Od tada Jagoda Buić izlaže monumentalne tekstilne instalacije na svjetskim bijenalima (Venecija, Sao Paolo, Lausanne) i u najvažnijim svjetskim muzejima (Paris, Düsseldorf, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Bruxelles, Zürich, Tokio, Rim, Milano, Amsterdam, Oslo, Barcelona, Montreal, Chicago, New York, Madrid, Vim, Sao Paolo, Washington D.C., San Francisco itd. ). Djela su joj u mnogim javnim i privatnim umjetničkim zbirkama (Metropolitan Museum u New Yorku, Muzej moderne umjetnosti u Parizu itd.).
Jagoda Buić jedina je hrvatska umjetnica nagrađena „Grand Prix-om“ na svjetskom bijenalu suvremen umjetnosti u Sao Paolu.