Autor:
Hina /Online-Zagreb.hr

Zagrebački mališani (foto:Saša Zinaja)Zagrebački mališani najstariji su hrvatski dječji zbor kroz koji je u 30 godina prošlo više od 5000 malih pjevača, a veselje njihova muziciranja nastavlja se i dalje iako i danas djeluju u iznajmljenim prostorijama, rečeno je na današnjem predstavljanju Monografije u povodu 30. obljetnice zbora.

Tridesetu obljetnicu Zagrebački mališani proslavili su lani velikim koncertom, kad im je uručena i Nagrada grada Zagreba, a isto će učiniti i u povodu izlaska monografije na koncertu u nedjelju u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog.

Glavno obilježje zbora jest masovnost koja proistječe iz pristupa dugogodišnjeg voditelja zbora Zlatka Kubika, po kojemu svako dijete ima sluha i može pjevati, pa u nj danas dolaze i djeca nekadašnjih članova, među kojima su mnogi postali poznati, rekao je na konferenciji za novinare glumac i redatelj te dugogodišnji prijatelj zbora Richard Simonelli.

Otvoreni za svu djecu
Članom zbora Zagrebački mališani može postati svako dijete u dobi iznad četiri godine ako želi pjevati i plesati jer nema audicije. Iako djeca često nemaju razvijen sluh, voditelj zbora smatra da se on može razviti vježbom pa mnogi u zboru postaju i solo-pjevači.

Autorica monografije Silvana Oruč-Ivoš naglasila je da je djelovanje zbora u 30 godina obilježila spona između jednostavnosti rada i spektakularnih rezultata. Oni se mogu sažeti u više od tisuću održanih koncerata i 25 snimljenih nosača zvuka te na suradnju s poznatim skladateljima, tekstopiscima i aranžerima, poput Arsena Dedića, Alfija Kabilja, Drage Britvića, Miroslava Berte, Luke Paljetka i drugih.

Voditelj zbora Zlatko Kubik smatra da je u 30 godina najveća vrijednost zbora upravo 5000 malih pjevača koji su u njemu pjevali. Naime, ideju o dječjem zboru dobio je kada je kao profesor prilikom upisa djece u osnovnu školu zapazio da djeca koja dolaze na prijamni ispit ne znaju otpjevati nijednu dječju pjesmicu.

Monografija je zato, kako je istaknuto, dragocjen dokument sjećanja na prvi takav dječji zbor u Zagrebu, nakon kojega su osnovani mnogi drugi, te može poslužiti za izučavanje povijesti dječjih zborova u Hrvatskoj.