ZagrebDox Pro, petodnevni program koji objedinjuje analizu prijavljenih projekata, preporuke i prijedloge za njihov daljnji razvoj, uključuje studije slučajeva, grupne i pojedinačne razgovore sa stručnjacima iz industrije, majstorska predavanja, posebne filmske projekcije i okrugle stolove. Predavači, stručnjaci i gosti programa ZagrebDox Pro neki su od najznačajnijih europskih autora, producenata i prikazivača. Najboljem će projektu, odlukom žirija, biti omogućeno jednogodišnje online mentorstvo, dok će dva projekta, također odlukom žirija, dobiti mogućnost sudjelovanja u rezidencijalnom modulu ZagrebDox Proa, u suradnji s Rab Film Festivalom u kolovozu 2025. Poseban segment programa ZagrebDox Pro posvećen je umjetnoj inteligenciji, mogućnostima koje nam pruža i nezanemarivim etičkim aspektima koje otvara upotreba ovih alata u proizvodnji dokumentarnog sadržaja. U diskusijama i radionicama otvorenima za javnost promišljat će se pitanja relevantna za stvaratelje tog sadržaja, ali i za one koji ga – gledaju.   


Na ZagrebDoxu nas očekuju i tri masterclassa. Dokumentaristički opus ovogodišnjeg dobitnika Velikog pečata za životno djelo, švicarsko-kanadskog filmskog redatelja Petera Mettlera, jedinstven je zbog inovativnosti i kreiranja novih umjetničkih formi. U masterclassu, koji će biti popraćen filmskim isječcima i snimateljskim planovima, govorit će o metodama i strategijama spontanoga i improviziranoga filmskog stvaralaštva rekonstruirajući putanju svojih dokumentarističkih pothvata – od trilogije koju tvore Picture of Light (1994), Gambling, Gods and LSD (2002) i The End of Time (2012) do nedavnoga sedmodijelnog dnevničkog filma Tamo gdje raste trava (2023). Margje de Koning, umjetnička direktorica vodećeg svjetskog ljudskopravaškog festivala Movies that Matter s dugogodišnjim iskustvom režiranja i produciranja kreativnih i angažiranih dokumentaraca za nizozemsku javnu televiziju, na svojem predavanju govorit će o tome kako film može pridonijeti promjeni perspektiva na svim razinama, od lokalne zajednice do donositelja odluka. Tomasz Wolski jedan je od najistaknutijih poljskih dokumentarista, čiji su filmovi osvajali nagrade na brojnim svjetskim festivalima, a poznat je i po svojoj suradnji sa Sergejem Loznicom. Wolski će u masterclassu analizirati svoju radnu metodu i proces tijekom kojeg iznalazi kreativan način da obradi priču kada ima premalo ili pak previše arhivskih materijala – od uprizorenja, preko stop-animacije, do montiranja tematskih sekvenci.   

Očekuju nas i dva panela DOXXL. Na panelu Studenti u blokadi – drukčiji svijet je moguć?, koji će se održati u Dokukinu KIC u srijedu, 2. travnja u 15 sati, razgovarat će se o studentskim prosvjedima u Srbiji. Što možemo naučiti od srpskih studenata i njihove spontane kolektivne kreativnosti, samoorganizacije i medijske artikuliranosti? Zašto su upravo oni poveli pobunu? Na koji će se način razriješiti proturječje između silne energije koju je prosvjed generirao i nedostatka prave političke opozicije? U razgovoru će sudjelovati Aleksandar Reljić, redatelj Najglasnije tišine, prvoga filmskog dokumenta o studentskim prosvjedima u Srbiji, i protagonisti filma, te studenti u blokadi, a pridružit će im se i sudionici blokade Filozofskog fakulteta u Zagrebu i članice inicijative Studentice za Palestinu.

U petak 4. travnja s početkom u 15 sati u Dokukinu KIC očekuje nas i drugi panel DOXXL, Audio Dox – Slušanjem do razumijevanja. Dokumentarna radiodrama specifična je radijska i umjetnička forma koja nastoji bilježiti vrijeme i stvarnost u kojoj živimo obraćajući pritom naročitu pozornost na zvuk i strukturu donošenja priče. Pet vrsnih europskih audiodokumentarista iz ovogodišnje sekcije Audio Dox razgovarat će s Ljubicom Letinić, nagrađivanom radijskom novinarkom koja stoji iza sve popularnijeg projekta audioknjiga book&zvook, o svojim soničnim uradcima koji pokrivaju raznolike, ali podjednako aktualne teme – od generacijskih stereotipa, preko kulture laži i mehanike moći, do migrantskih prošlosti i sadašnjosti onkraj graničnog režima „tvrđave Europe“. Uz Ljubicu Letinić sudjeluju i Agnieszka Czyżewska JacquemtDaniel KupšovskýBarbara MatejčićLiam O’Brien i Nicole Terborg.

Predavanje pod imenom PUBLIKUM – Povezivanje vašeg audiovizualnog projekta s publikom uz pomoć antropologije potpomognute umjetnom inteligencijom održat će se u srijedu 2. travnja u 16:30 u Dokukinu KIC. Uz Nielsa Alberga, suosnivača Will & Agency i PUBLIKUMA, otkrijte kako antropologija potpomognuta umjetnom inteligencijom može preobraziti pripovijedanje. Saznajte kako filmski autori i djelatnici u kulturi mogu postići duboke emocije kod publike – neovisno o tržišnim predviđanjima – te tako potaknuti kreativne odluke od razvoja do distribucije. Ovo predavanje donosi svježu perspektivu o angažiranju publike, stvarajući ravnotežu između umjetničke vizije i stvarnoga emocionalnog učinka; savršeno za one koji se žele spojiti s publikom na dublji način.

Zanimljiva će zasigurno biti i panel-diskusija o umjetnoj inteligenciji i dokumentarnoj kinematografiji, Okvir budućnosti: AI, istina i etika dokumentarizma, koja nas očekuje u četvrtak 3. travnja u 17 sati u Dokukinu KIC. Kako očuvati umjetnički integritet u doba strojno proizvedenog sadržaja? Ova rasprava donijet će uvide korisne filmskim autorima, istraživačima i profesionalcima iz filmske industrije. Sudjeluju Nadežda ČačinovićMarko ZelenovićMarko Porobija i Tomislav Fiket, uz uvodnu riječ Nenada Puhovskog i moderiranje Roberta Tomić Zubera. Propitivanje pitanja o AI-ju u svjetskom dokumentarizmu ZagrebDox je pripremio u suradnji s MEDIA Deskom Hrvatske i s još osam različitih deskova Europe.

Međunarodni festival dokumentarnog filma ZagrebDox očekuje nas u kinima Kaptol Boutiquea do 6. travnja 2025. godine.

ZagrebDox se održava uz potporu Grada Zagreba, Hrvatskog audiovizualnog centra, Zaklade Kultura nova, Društva hrvatskih filmskih autora i Turističke zajednice Grada Zagreba.

Sve novosti i informacije o ZagrebDoxu dostupne su na službenoj mrežnoj stranici http://zagrebdox.net/ te na društvenim mrežama Festivala.