Festival Design District Zagreb započinje u utorak, 13. lipnja i trajat će do nedjelje 18. lipnja na nizu mikrolokacija u kvartu čije je središte Martićeva ulica. Prvi dan festivala donosi vam pregršt zanimljivog programa – dan započinje Kreativnim jutrom Deska Kreativna Europa u sklopu kojeg će biti predstavljeni kreativni hubovi iz Europe; u prijepodnevnim satima niz kreativaca i poduzetnika koji djeluju u polju arhitekture, dizajna, izdavaštva otvorit će za sve zainteresirane svoja vrata, a na isti će se način posjetiteljima predstaviti i impozantna građevina u kojoj djeluje Hrvatska narodna banka. Vrhunac prvog festivalskog dana očekuje sve posjetitelje u poslijepodnevnim satima kada se otvara Zeleni Ratkaj u kojem će biti smješteni mobilni urbani povrtnjak, set strojeva za reciklažu plastike, zelena pop-up šumu te niz uzbudljivog, edukativnog i zabavnog sadržaja. Početak Festivala u 20 sati najavit će ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO, dok će nakon toga uslijediti otvorenje izložbe Komadić Zagreba/Piece of Zagreb – kolekcije autentičnih zagrebačkih suvenira.

Design District Zagreb uključuje raznovrsan sadržaj – započeti svoje jutro tijekom svakog festivalskog dana možete na aktivan način – jutarnji jogging uz Trke oko Grge započinje već u 9 sati.
Desk Kreativne Europe pri Ministarstvu kulture na Festivalu sudjeluje putem već spomenutog programa u sklopu kojeg će biti predstavljeni kreativni hubovi iz Europe. Događanje je otvoreno za sve zainteresirane za pokretanje ili suradnju s kreativnim hubovima: u 10 sati održat će se Kreativno jutro koje donosi predstavljanja europskih kreativnih hubova: berlinskog Betahusa, madridskog Factoria Culturala, stockholmskog Knackerieta, ljubljanskog Poligona te kopenhaškog Republikkena. U okviru teme novih poslovnih modela u Europi, Desk Kreativne Europe predstavit će projekt Creative Lenses koji je dobio sufinanciranje iz programa Kreativna Europa. Na događanju pod nazivom Kreativno umrežavanje, osim predstavnika navedenih europskih hubova, sudjeluju i dr. sc. Kai Huotari, direktor najvećeg kulturnog centra u Finskoj, Kaapelija; Mateja Lazar, voditeljica Deska Kreativne Europe u Sloveniji; Barbara Stacher, predstavnica Opće uprave za obrazovanje i kulturu Europske komisije.

Od 10 do 20 sati vrata svojih tvrtki i ureda za sve zainteresirane otvorit će Atelier Ane Barbić Katičić, Atelier Ostrman, Bibliofil, Dva arhitekta 2A, Fobia d.o.o., Galerija Canvas, Knjigovežnica 1924, MVA, OPA Arhitektura, Penezić i Rogina, RRiF, Senor, Studio Haramina, B!ro, Deseto selo, Impact HUB, Mikrofon Star, škola pjevanja.
Hrvatska narodna banka tijekom tri dana festivala (13., 14. i 16. lipnja, termini 11 i 15 sati) otvara svoja vrata za razgledavanje Okrugle dvorane, glavne prostorije nekadašnje Zagrebačke burze za robu i vrednote. Palača Burze otvorena je prije točno devedeset godina, 18. lipnja 1927., u zgradi koja je danas sjedište HNB-a, a s arhitekturom i poviješću zgrade posjetitelje će upoznati povjesničarka umjetnosti i antropologinja Ines Merkl.

U poslijepodnevnim satima, od 13 do 19.30 sati održat će se radionice brušenja noževa u organizaciji tvrtke Sol i papar uz gosta Luku Grmovšeka, distributera vrhunskih japanskih noževa.
Svakog dana trajanja festivala, od 14 do 18 sati održavat će se radionica Susjedstvo: dokufikcijski storyboard pod vodstvom Antigentrifikacijske redakcije – Dafne Berc, Dina Belamarića, Bojana Muckoa & Ivana Zaninovića koja za cilj ima produciranje dokufikcijskog storyboarda u obliku fanzina adresiranog stanovnicima kvarta. Radionica Arhitektonska kritika u doba Twittera održat će se od 13. do 16. lipnja od 16 do 18 sati u Ratkajevom prolazu 8 pod vodstvom Mira Stanić i Divna Antičević.

U 18 sati za sve će se posjetitelje otvoriti centralni dio festivala – Ratkajev prolaz – koji se privremeno preobražava u Zeleni Ratkaj; obogaćivanjem sa zelenim sadržajem za cilj imamo potaknuti građane na promišljanje, uključivanje i sudjelovanje u donošenju odluka o poboljšanju gradske urbanizacije i zelenih površina. Zeleni Ratkaj zamišljen je kao simulacija prikaza idealnog, održivog grada po mjeri čovjeka, koji zadovoljava sve potrebe za kvalitetnim životom — u socijalnom, ekološkom i ekonomskom smislu. Ključni dio Zelenog Ratkaja čini instalacija mobilnog, urbanog povrtnjaka u kojem je moguće proizvoditi ekološki verificirane namirnice, čime se želi ukazati da javni prostor grada može biti mjestom edukacije i produkcije, a ne samo konzumacije. Pored povrtnjaka, tu je i pop-up šuma koja ukazuje na značaj zelenih površina u gradu (apsorbira emisije štetnih plinova, smanjuje utjecaj buke i otjecanje oborinskih voda, štiti od prašine, regulira vlažnost zraka) i potrebe ljudi za boravkom u prirodi. Održivost kao važan čimbenik zdravog grada prikazano je putem programa DIY strojeva za reciklažu plastike (stroj za usitnjavanje, izradu konopa, topljenje i prešu) nizozemskog dizajnera Dave Hakkensa i njegovog projekta Precious Plastic. Od 19 sati Darijan Kosić održat će edukativno predavanje o hibridnim vozilima pod nazivom Put u zelenu budućnost. Autorice koncepta Zelenog Ratkaja su Maja Subotić Šušak i Iva Peručić.

U predvečernjim satima u sklopu festivala bit će otvorenje čak četiri izložbe: u 18 sati, bit će održano otvaranje izložbe Paste-Up Dunje Janković u Showroomu Prostoria; u 18.30 sati u Galeriji 3,14 bit će upriličeno otvaranje izložbe istaknutih mladih slikara Pavla Pavlovića i Maka Melchera, dobitnika Nagrade Iva Vraneković 2016. godine u sklopu zagrebačkog Salona mladih. U 19 sati u Kreativnom centru Ledana uslijedit će otvorenje izložbe Slavijapromet: Izložba inventara dizajna koja predstavlja izbor iz, po mnogima jedinstvene, zbirke dizajnerko-aranžerskog ateljea Slavijaprometa koji je djelovao u zagrebačkoj Ledani od vremena nakon Drugog svjetskog rata do tranzicije početkom 1990-ih godina. U isto vrijeme u Galeriji Prsten u Domu hrvatskih likovnih umjetnika održat će se otvaranje retrospektivne izložbe Sunčanice Tuk, koja predstavlja četrdeset i šest godina slikarskog rada ove autorice.

Od 18 do 19 sati održat će se prvo od tri posljednja izdanja Dizajn dijaloga – Dizajn dijalozi #26: Uglazbljeni dizajn pod vodstvom Bojana Krištofića progovorit će o primjerima ‘glazbenog’ dizajna, i to s troje prominentnih dizajnera i dizajnerskih grupa – Marijom Franićem, Androm Giuniom i grupom NJI3 (Tessa Bachrach Krištofić, Dina Milovčić i Franka Tretinjak).

Od 19 do 20 sati u concept storeu Garderoba međunarodno priznata zagrebačka dizajnerica Ivana Omazić, predstavit će aktualnu kolekciju za proljeće i ljeto, te nadolazeću jesensko- zimsku.

U 20 sati ispred Meštrovićevog paviljona povodom početka festivala vokalno-instrumentalni nastup će održati Ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO. Njegovih 36 vrhunskih plesača, koji su istovremeno i izvanredni pjevači, s lakoćom se transformiraju iz plesnog ansambla u reprezentativan folklorni zbor, a 15 odličnih glazbenika svira na pedesetak različitih tradicijskih i klasičnih instrumenata. Ansambl LADO također posjeduje jedinstvenu kolekciju izvornih narodnih nošnji iznimne vrijednosti i ljepote (preko 1200 kompleta), pa je svaki koncert Ansambla, uz pjesmu i ples, ujedno i svojevrsna revija originalnog hrvatskog tradicijskog ruha. Repertoar pjesama najavili su kao iznenađenje!

Jedan od naznačajnjih programa prvog festivalskog dana je svakako otvaranje izložba Komadić Zagreba koja je realizirana u suradnji s Turističkom zajednicom grada Zagreba, a donosi autentične zagrebačke suvenire u Privremenoj galeriji festivala (Bauerova 9). Otvaranje izložbe održat će se u 20.30 sati uz nazočnost Martine Bienenfeld, direktorice Turističke zajednice grada Zagreba. Piece of Zagreb / Komadić Zagreba projekt je posvećen potrazi za novim načinima mišljenja i stvaranja autentičnih zagrebačkih suvenira, u kojem sudjeluju dizajneri, primijenjeni umjetnici, obrtnici i drugi proizvođač i materijalne kulture. Također, projekt stremi stvaranju prve sustavne kolekcije dizajniranih suvenira Zagreba, koja će kontinuirano rasti i periodično se obnavljati tijekom budućih natječaja.

Prvi festivalski dan završit će uz pomoć partnera CFSN i Hiperprodukcije – riječ je o Videoskopu (21 – 22 sata) video-događanju koje predstavlja VJ-e i njihov rad izvan klupskog okruženja. U posljednjih nekoliko godina, program se u sklopu Illectricity Festivala preselio na ulice i trgove, stoga i slučajni prolaznici mogu uživati u kratkim i apstraktnim video uratcima projiciranima na pročelja zgrada na odabranoj lokaciji. Slično će biti i sada, a za večernje druženje i doživljaj videa nekih od najboljih domaćih VJ-a poslužit će fasada popularnog Malog Vatikana.

U sklopu festivala tijekom cijelog tjedna nemojte zaobići Ghetaldus Sunny Corner, State of Style Pop-up store i izložbu grafika na keramičkim pločicama Van ravnoteže autorice Vanje Jović u prostoru Stare vojne bolnice u Vlaškoj, Iggy Showroom u Vlaškoj 78 ili pak posebnu ponudu restorana Cantina (Iblerov trg 10) pod nazivom Vrijeme je za aperitiv . Također, u dizajn distriktu primjetit ćete projekt Vergissmeinnicht / Ne zaboravi me autorice Tene Letice Tkalčević koji uključuje papirnate instalacije biljaka koje ukazuju na bolne točke zapuštenih zgrada. Hortiart je pak za vrijeme festivala napušteni prostor Dione na uglu Bauerove i Brešćenskog preobrazio u Zelenu sobu te ga ispunio zelenim elementima za uređenje interijera i eksterijera, video-projekcijama na temu hortikulture i vertikalnih vrtova. Također, za vrijeme trajanja festivala moći ćete se upoznati s rezultatima radionice vezenja koncem na tekstilu za grupu azilanta i azilantkinja u okviru projekta Rehabilitacijskog centra za stres i traumu Kreacija, afirmacija, integracija u Hrvatskoj pod vodstvom CIMO-a – Centra za istraživanje mode i odijevanja u prostoru Stare vojne bolnice.

Festival Design District Zagreb realiziran je u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Zagreba i uz podršku Grada Zagreba, Zaklade Adris i Ministarstva kulture RH te uz podršku partnera Hrvatske elektroprivrede, Toyote i Somersbyja.
Kompletan program Festivala pratite na službenoj web stranici OVDJE, a raspored po danima pronađite OVDJE.