Autor:
Restart

Pod nazivom “Tri dokumentarca” u kinu Europa održat će se revija trenutno najtraženijih ne-igranih filmova. Od 7. lipnja moći ćemo vidjeti dva su dobitnika Oskara – “Zaljev” (2010.) i “Čovjek na žici” (2009.), a bit će prikazan i novi film Michaela Moorea “Kapitalizam – ljubavna priča”

Najsvježiji je film “Zaljev” Louiea Psihoyosa, upravo nagrađen Oskarom za najbolji dugometražni dokumentarac, dok je “Čovjek na žici” Jamesa Marsha zanimljiv kao prošlogodišnji dobitnik Zlatnog kipića. Oba filma su u distribuciji Restart labela, a društvo će im praviti ni manje ni više nego najnoviji uradak Michaela Moorea “Kapitalizam – ljubavna priča”.

iz filma Zaljev“Zaljev” je u proteklih godinu dana jedan od najnagrađivanijih filmova. Osim prestižnog Oscara, odnio je više od 50 nagrada na važnim svjetskim festivalima, među ostalima na festivalu nezavisnog filma u Sundanceu, na kanadskom Hot Docsu te IDFA-i. Zanimljivo je da se podjednako sviđa publici, žiriju i kritičarima. Kamera američkog vrhunskog podvodnog fotografa Louiea Psihoyosa prati bivšeg dresera delfina (između ostalih i onih koji su glumili popularnog Flipera), a sada zakletog aktiviste Richarda O’Barryja, koji je s ekipom aktivista, filmaša i ronioca odlučio razotkriti tajne koje se kriju iza zabavne industrije, pokušavajući prodrijeti u “zabranjeni” zaljev japanskog otočića Taiji. Snažan i emotivan film se gleda poput trilera i poziva na momentalnu akciju. Film u hrvatskoj distribuiraju Restart label i Lush, a u kinu Europa vidjet ćete hrvatsku premijeru.

iz filma Čovjek na žici“Čovjek na žici” britanskog redatelja Jamesa Marsha osvojio je nagradu Oscar samo godinu dana prije. Još jedan dokumentarac u maniri trilera bavi se “umjetničkim zločinom stoljeća”. Naime, Francuz Philippe Petit, 1974. godine učinio je suludu stvar, između tornjeva-blizanaca Svjetskog trgovačkog centra razapeo je žicu i na njoj balansirao i plesao punih sat vremena, sve dok nije uhićen… Kako mu je to pošlo za rukom, pokazuje ovaj dinamični i na momente nevjerojatan film, snimljen kamerom Igora Martinovića našeg čovjeka s njujorškom adresom. Distributer filma je Restart label.

Ljudsko lice Michaela Moorea

Michaela Moorea, vjerujemo, ne treba posebno predstavljati. Nakon serije izvrsnih filmova, kao što su “Ludi za oružjem”, “Fahrenheit 9/11” i “Sicko” snimio je još jedan provokativan i iznimno kritičan film, koji se ovoga puta bavi – kapitalizmom. U filmu “Kapitalizam kao ljubavna priča” govori koliko je skupo plaćena “ljubav prema američkom načinu života”. Recesija potpomognuta kreditima Amerikancima je za tren im progutala poslove, aute i svu ušteđevinu. Nevjerojatnim statistikama Moore je dao ljudsko lice – odveo nas je u domove onih direktno pogođenih “slijepim vjerovanjem” u ovakav sustav vrijednosti, ali i odlučio predstaviti kako bi ipak mogla izgledati nešto bolja budućnost. Ponovno duhovit i ponovno kontroverzan kao i uvijek. “Voljeli ga ili mrzili kao redatelja, poštovati ga morate”, rekao je jedan od kritičara. Distributer je PaDora.

Sva tri dokumentarca na programu su kina Europa do 22. lipnja, a od 17. lipnja počinju igrati i u Dokukinu Croatia.

[youtube 4KRD8e20fBo nolink]

[youtube EIawNRm9NWM nolink]

‘Tri dokumentarca’, revija trenutno najtraženijih ne-igranih filmova u kinu Europa od 7. lipnja / Dva su dobitnici Oskara, ‘Zaljev’ 2010. i ‘Čovjek na žici’ 2009. / Novi film Michaela Moorea ‘Kapitalizam – ljubavna priča’ /

Kino Europa od 7. lipnja 2010. počinje s prikazivanjem tri vrhunska nova dokumentarna filma, u programu jednostavno nazanom – ‘Tri dokumentarca’. Najsvježiji je ‘Zaljev’ Louiea Psihoyosa distribucije, upravo nagrađen Oskarom za najbolji dugometražni dokumentarac, dok je ‘Čovjek na žici’ Jamesa Marsha, odnio Zlatni kipić prošle godine. Ova dva filma su u distribuciji Restrt labela, a društvo će im praviti ni manje ni više nego najnoviji uradak Michaela Moorea ‘Kapitalizam – ljubavna priča’.

Zaljev’ je u proteklih godinu dana jedan od najnagrađivanijih filmova. Osim prestižnog Oscara, odnio je više od 50 nagrada na važnim svjetskim festivalima, među ostalima na prestižnom festivalu nezavisnog filma u Sundanceu, na kanadskom Hot Docsu te IDFA-i. Zanimljivo je da se podjednako sviđa publici, žiriju i kritičarima. Kamera američkog vrhunskog podvodnog fotografa Louia Psihoyosa prati bivšeg dresera delfina (između ostalih i onih koji su glumili popularnog Flipera), a sada zakletog aktiviste Richarda O’Barryja, koji je s ekipom aktivista, filmaša i ronioca odlučio razotkriti tajne koje se kriju iza zabavne industrije, pokušavajući prodrijeti u ‘zabranjeni’ zaljev japanskog otočića Taiji. Snažan i emotivan film gleda se poput trilera i poziva na momentalnu akciju. Film u hrvatskoj distribuiraju RESTART label i LUSH, a u kinu Europa vidjet ćete hrvatsku premijeru.

Čovjek na žici’ britanskog redatelja Jamesa Marsha osvojio je nagradu Oscar samo godinu dana prije. Još jedan dokumentarac u maniri trilera bavi se ‘umjetničkim zločinom stoljeća’. Naime, Francuz Philippe Petit, 1974. godine učinio je suludu stvar, između tornjeva-blizanaca Svjetskog trgovačkog centra razapeo je žicu i na njoj balansirao i plesao punih sat vremena, sve dok nije uhićen… Kako mu je to pošlo za rukom, pokazuje ovaj dinamičani i na momente nevjerojatan film, snimljen kamerom Igora Martinovića našeg čovjeka s njujorškom adresom. Distributer filma je: RESTART label.

Michaela Moorea, vjerujemo, ne treba posebno predstavljati. Nakon serije izvrsnih filmova, kao što su ‘Ludi za oružjem’, ‘Farenheit 9/11’ i ‘Sicko’, snimio je još jedan provokativan i iznimno kritičan film, koji se ovoga puta bavi – kapitalizmom. Amerikanci su skupo platili svoju ‘ljubav prema američkom načinu života’, recesija potpomognuta kreditima za tren im je progutala poslove, aute i svu ušteđevinu. Nevjerojatnim statistikama Moore je dao ljudsko lice – odveo nas je u domove onih direktno pogođenih ‘slijepim vjerovanjem’ u ovakav sustav vrijednosti, ali i odlučio predstaviti kako bi ipak mogla izgledati nešto bolja budućnost. Ponovno duhovit i ponovno kontroverzan kao i uvijek. ‘Voljeli ga ili mrzili kao redatelja, poštovati ga morate’, rekao je jedan od kritičara. Distributer je PaDora.

Sva tri dokumentarca na programu su kina Europa do 22. lipnja, a od 17. lipnja počinju igrati i u Dokukinu Croatia.


— —

ZALJEV / THE COVE, Louie Psihoyos, SAD, 2009., 91’
www.thecovemovie.com

Distributer: RESTART label i LUSH

Šezdesetih godina, Richard O’Barry, vodeći svjetski dreser delfina, radio je na popularnom filmu ‘Fliper’. Kada mu je jedan od delfina uginuo na rukama, shvatio je da je dresura bila greška i da te životinje imaju pravo na slobodu. Odlučio je da neće odustati dok i posljednjeg delfina ne vrati u prirodno stanište. U režiji vrhunskog podvodnog fotografa, predstavlja nevjerojatnu priču u kojoj se zajedno s ekipom aktivista, filmaša i ronioca zaputio u misiju prodiranja u skriveni zaljev u Japanu i otkrivanje istine o zabavnoj industriji. Misterije koje otkrivaju, predstavljaju samo vrh ledenogbrijega.

Nagrade:
Pobjednik više od 50 prestižnih međunarodnih filmskih festivala, među njima: Academy Awards, Oscar – najbolji dugometražni dokumentarac / Sundance FF – nagrada publike / Hot Docs – nagrada publike / Silver Docs – nagrada publike / Sydney FF – nagrada publike / IDFA – nagrada publike / Los Angeles, Film Critics Association – najbolji film / Toronto, Film Critics Association – najbolji dokumentarac…

Recenzije:
’Ovo je vrlo vjerojatno jedan od najsnažnijih, najemotivnijih i najvažnijih dokumentraca ‘o prirodi’ koji sam ikada pogledao. Brutalno iskren i jednostavno fascinantan’ Scott Weinberg

‘Izvanredan, odlično režiran dokumentarac koji se razotkriva kao špijunski triler, sa svime što se od tog žanra očekuje – od prisluškivanja hotelske sobe do skrivanja i misterioznog muškarca u sivom flanel kaputu’ Jeannete Catsoulis, NY Times

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=4KRD8e20fBo

— —

ČOVJEK NA ŽICI / MAN ON ON WIRE, James Marsh, UK/SAD, 2008., 90’

www.manonwire.com

OSCAR 2009.

Distributer: RESTART label

Kako snimiti dinamičan dokumentarac o događaju starom više od trideset godina? Redatelj James Marsh snimio je čak i cjelovečernji film o ishrani Elvisa Presleya, pa mu nije bilo nimalo teško povezati intervjue, arhivske materijale i dramske rekonstrukcije, u film koji se prati poput najnapetijeg trilera. O čemu se radi? O ‘umjetničkom zločinu stoljeća’ iz 1974., kada je izvjesni Philippe Petit između tornjeva-blizanaca Svjetskog trgovačkog centra razapeo žicu i na njoj balansirao i plesao punih sat vremena, sve dok nije uhićen… U dokumentarcu kojeg su na Sundanceu nagradili i publika i žiri, ikonoklast koji je nadživio ikonu, nakon 34 godine objašnjava kako mu je to uopće pošlo za rukom.


Nagrade:
Academy Awards – Oscar – najbolji dugometražni dokumentarac / Sundance FF – glavna nagrada i nagrada publike / Los Angeles, Critics Association – najbolji dokumentarac / Outstanding British Films – Bafta Award / National Board of Review – najbolji dokumentarac…


Recenzije

‘Izvrstan film koji djeluje na vas kao triler’ Rodger Ebert

’Oduševljavajuć i mudar film koji doseže neslućene visine’ Time out, New York

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=EIawNRm9NWM

— —

KAPITALIZAM – LJUBAVNA PRIČA, Michael Moore, SAD, 127’

www.michaelmoore.com

Distributer: PaDora

127’

Michael Moore u svojem je loncu skuhao još jedan kontroverzni ekstremno kritičan film. Ovaj put, okomio se na kapitalizam i cijenu koju Amerikanci plaćaju za svoj način života. Ovoga puta krivac je mnogo veći od General Motorsa, a Moore nas uvodi u još neistraženi teritorij. Danas, američki san više sliči na noćnu moru: obitelji cijenu plaćaju svojim poslom, domom i ušteđevinom. Moore nas odvodi u domove običnih ljudi čiji su se životi zbog povjerenja u taj sustav vrijednosti potpuno preokrenuli. Ono što pronalazi dobro su poznati simptomi ljubavne afere koja je otišla u krivom smjeru: laži, zlostavljanja, izdaja…i 14,000 radnih mjesta koja se svakodnevno gube. ‘Kapitalizam – ljubavna priča’ kulminacija je Moorevih ranijih uradaka o tome kako bi mogla izgledati nešto bolja budućnost.

Nagrade:
Venecija IFF – Leoncino d’Oro Award, The OPEN Prize / Phoenix Film Critics Society Awards – najbolji dokumentarac


Recenzije: Voljeli ga ili mrzili, morate ga poštovati. Moore usmjerava našu pažnju bolje nego ijedan drugi dokumentarist ikad. Roger Ebert, Chicago Sun

Smijao sam se do suza Peter Travers, Rollingstone

75 % Rotten Tomatoes, 7,3 imdb

2 Komentari