Autor:
Hina /Online-Zagreb.hr


Ivan Zvonimir ČičakHrvatski helsinški odbora za ljudska prava (HHO) danas je izrazio prosvjed zbog naslovnice najnovijeg broja tjednika “Novosti”, kojeg izdaje Srpsko narodno vijeće, na kojoj je objavljena fotografija dvaju hrvatskih “Migova” s nacionalnim obilježjem i naslovom “Obadva, obadva su pala!” te činjenice da se taj tjednik financira iz državnog proračuna.

HHO u prosvjednom pismu upućenom Vladi i Hrvatskom saboru podsjeća kako je to usklik hrvatskog vojnika kod Šibenika 21. rujna 1991. prilikom obaranja dvaju jugoslavenskih “Migova”. Ističe da su “Novosti”, dok je većina hrvatskih građana bila šokirana padom dvaju MIG-ova nad Slunjom, to zabilježile na krajnje dubiozan način.

Poštujući slobodu izražavanja, pravo grafičkog i slikovnog uređivanja novina pa i lista “Novosti”, HHO prosvjeduje zbog činjenice da se taj tjednik financira iz državnog proračuna tj. naših džepova.

Smatra kako Vlada i Hrvatski sabor moraju biti svijesni implikacija takvih poruka, upravo zato što je državno financiranje tog lista posljedica koalicijskog sporazuma sa Samostalnom demokratskom srpskom strankom (SDSS).

HHO podsjeća da je, kada je jedan danski list objavio niz spornih karikatura na račun proroka Muhameda cijeli svijet ustao protiv vrijeđanja muslimanskih svetinja.

naslovnica najnovijeg broja Novosti“No, u Hrvatskoj je, izgleda, moguće vrijeđati neosporne vrijednosti većine hrvatskih građana-poreznih obveznika, uz potporu hrvatske Vlade i Hrvatskog sabora”, navodi HHO napominjući i da je tjednik “Novosti” u broju objavljenom 6. kolovoza 2010., u vrijeme obilježavanja Dana zahvalnosti, na naslovnici objavio crtež hrvatskog vojnika koji vampirski pije krv ženskoj osobi uz naslov “Olujom do mira”.

Navodeći kako tjednik “Novosti” izdaje Srpsko narodno vijeće, krovna institucija Srba u Hrvatskoj, HHO ističe da je toj nevladinoj udruzi na čelu potpredsjednik SDSS-a i saborski zastupnik Milorad Pupovac. “Sama činjenica da je Milorad Pupovac istovremeno zastupnik u Hrvatskom saboru, predsjednik političke stranke i istovremeno predsjednik jedne nevladine udruge predstavlja sukob interesa i nespojivo je s idejom civilnog društva”, ističe uz ostalo HHO u prosvjednom pismu Vladi i Hrvatskom saboru.

2 Komentari

  1. Nema u komentaru ovog Sr.lista ni malo asteizma,i u najmanju ruku je “degutantno”čitati o tragediji bilo sa koje strane ona došla.Pomalo liči ovaj osvrt,na;”oba su pala”egzorcistički pamflet.Pišem kao predstavnik Naroda koji zastupa ovaj list.I sjetih se Krleže:”Bože me oslobodi Hrvatske kulture i Spskoga junaštva”

  2. нисам знал да хрвати немају смисла за шалу. оба два су пала. зар намају превод са српског на хрватски. за мене је нормално и разумљиво оба два су пала ,зато што су били кршеви . хрвати нису светска сила .јер немају пара да плате радницима који не добивају плату и по три месеца.како знам гледам хрватски дневник на SBS TV Sydney Austrlia blaže Đ0rić