Već i letimičan pogled na fotografski opus Sanje Baljkas (RedCat) otkriva njezinu kontinuiranu sklonost motivima snažnih, ali i tajanstvenih žena, arhetipu žene-heroine i ratnice, ali i svega onoga što je predstavljeno kroz simboliku drevnih ženskih božanstava. Bez obzira na njezine ranije cikluse fotografija, u kojima se lako prepoznaju suvremene interpretacije žena-boginja, od staroegipatskih, grčkih, rimskih, keltskih, nordijskih, hindu ili havajskih predložaka, fotografski pristup ženama u Sanjinoj perspektivi je tzv. osnažujući – empowering.


Kritika je zamijetila kako se u stilizaciji fotografskog kadra, položaju tijela, kostimografiji i scenografiji Sanja Baljkas često inspirira uzorima iz slikarstva simbolizma i nadrealizma pa i gothic kulture, a i sama je autorica isticala kako su joj među važnijim uzorima Salvador Dalí i Tim Burton.

U takvom stilsko-tematskom kontekstu i rasponu, ideja o izložbi posvećenoj ljudima / umjetnicima koji vole mačke, koji su – ruku na srce –u nekoj fazi života bili ili jesu mačji batleri, i koji komuniciraju s tim čarobnim i tajanstvenim četvernožnim bićima, nije nimalo bizarna ili artificijelna. Od pamtivijeka je poznata veza između umjetnika i mačaka, i zaista iznimno velik broj književnika, pjesnika, glazbenika svih žanrova, filmaša, plesača, glumaca – pa i kustosa – obožava mačke, otkrivajući bez imalo zadrške kako su im upravo mačke izvor posebne inspiracije i doticaja sa svijetom snova, intuicije, podsvijesti i kolektivnog nesvjesnog. Od egipatske boginje Bastet, pa čak i dirljivo lijepih mačjih mumija u egipatskom odjelu Louvrea, do filma „Catwoman“ / Žene-mačke, preko mačka Oriona iz filma „Men in Black 2“ koji na svojoj ogrlici čuva sićišnu galaksiju Arquilijanaca, uvijek je u nekoj važnoj fabuli prisutna neka mačka koja spašava svijet.

I u hrvatskom modernom i suvremenom slikarstvu mačke su važan dio brojnih slikarskih motiva, interijera i veduta podjednako, prikazane potpuno ravnopravne čovjeku; od glasovite „Žene s mačkom“ Marijana Trepšea do cijelog opusa Antuna Maslea ili Zlatana Vrkljana, Irene Podvorac i Koraljke Polaček.

Komunikacija koju je na fotografijama postigla Sanja Baljkas između mačaka i njihovih vlasnika (pitanje je zapravo tko je ovdje čiji vlasnik!) govori o neizmjernoj ljubavi između ove dvije vrste na planeti. Svaka mačka ima svoj osebujan karakter, kao i portretirani ljudi. Oni se idealno nadopunjuju, i dokidaju mit kako samo vlasnici pasa vremenom počinju sličiti na svoje ljubimce. A sve je počelo s dvije divne perzijske nemani iz iste mačje obitelji: mačkom Sienom Loredane Bahorić i mačkom Elfijem Sanje Baljkas (RedCat). Ovo je možda priča o tomu kako mačke spajaju ljude i kako ih moramo prestati percipirati kao samoživa, pomalo zlobna bića, bliža magijskim svjetovima. Izložba „Secret CATS People“ pokazuje da su mačke naši zemaljski i duhovni čuvari, trajni izvor velike ljubavi i empatije.

 Iva Körbler

“Princeze i Skitnice _  Ljepotice i Zvijeri _ Nevine i Zavodljive _  Maze i Ratnice _ Razigrane i Mirne _  Lutalice i Pokućarke _ Svojeglave i Pitome _ Vjerne i Nevjerne _ Društvene i Asocijalne _ Svetice i Grešnice _Majke i Coolerice _ Male i Velike _ Učitelji i Pratioci _Graciozne i Krupne _ Bijele i Crne _ Šarene i Tigraste _  Ruskinje i Francuskinje _Perzijke i Sijamke _  Bengalke i ……… Gotovo unedogled bi se mogli nabrajati atributi misleći pritom da se radi o nama; ljudima .. A zapravo sve su to one : MAČKE..

Svatko od nas ima Svoju Mačku; samo neki nisu imali tu sreću da ju upoznaju…

Loredana Bahorić

Šibenčanka Sanja Baljkas, fotografkinja i grafička dizajnerica sa stalnom adresom u Zagrebu, poznata pod umjetničkim imenom RedCat, već nekoliko godina plijeni pažnju javnosti svojim nekonvencionalnim i nadrealističkim fotografijama. Haptički je tip fotografa i voli se igrati sa svojim već snimljenim fotografijama,
mijenjati i izobličavati realnost fizičkog svijeta i dodavati im novu dimenziju.

Ova umjetnica koja je izlagala u Soho Digital Gallery u New Yorku te iza sebe ima tri samostalne izložbe i 30 skupnih, diljem svijeta. O svom radu kaže: “Volim raditi nešto neobično i pokazati da se stvarnost može gledati na drukčiji način te izazvati reakciju kod gledatelja – od iskonskog straha do senzualnih osjećaja.” Sanja je do sada ostvarila suradnju s brojnim domaćim i stranim dizajnerima, slavnima i ljudima iz svakodnevnog života te sudjelovala u projektima kao što je Fotosofia – Damira Hoyke.

Njene fotografije su prisutne u videospotovima, našim novinama i u časopisima u svijetu.
Kreativka kojoj su uzori Salvador Dali i Tim Burton – što se jasno i vidi iz njenih fotografija – otkrila nam je da ju je pogled na svijet kroz objektiv fotoaparata oduvijek privlačio jer je kroz njega vidjela svoj svijet mašte koji ju je inspirirao kroz život. “Inspiraciju nalazim u svojoj podsvijesti i neiscrpnoj mašti”, otkrila nam je Sanja koja je, priznaje, najviše naklonjena nadrealizmu jer joj je uzbudljivo mijenjati i izobličavati realnost fizičkog svijeta i dodavati mu novu dimenziju. “Većinom radim po intuiciji i puštam da me ona vodi’’.