Premijera predstave ”Hermafroditi duše” u koreografiji Žaka Valente održat će se u petak 13. rujna u Zagrebačkom plesnom centru s početkom u 20:00 h.
Reprizne izvedbe održat će se 14. i 15. rujna u isto vrijeme. Predstavu izvode Iva Nerina Sibila , Aleksandra Mišić i Tomas Kutinjač, a dramaturgiju potpisuju Žak Valenta i Andrej Mirčev.
Predstava performativno mapira problem homofobije u suvremenog društvu te je posvećena Dejanu Nebrigiću (1971-1999.), jednom od prvih LGBTQ aktivista na prostoru bivše Jugoslavije.
Hermafroditi duše
13. rujna u 20:00 h- PREMIJERA
14. rujna i 15. rujna u 20:00 h- reprize
Zagrebački plesni centar, Ilica 10
Ideja i koreografija : Žak Valenta
Koncept : Žak Valenta i Andrej Mirčev
Izvedba : Iva Nerina Sibila , Aleksandra Mišić , Tomas Kutinjača
Dramaturgija : Žak Valenta i Andrej Mirčev
Vizualni identitet : Tajči Čekada
Izbor glazbe : Žak Valenta
Produkcija : Žak Valenta Productions u suradnji s ZPC Zagreb i HKD Rijeka
Projekt potpomogli : Ministarstvo kulture RH, Grad Rijeka, Hrvatski istitut za pokret i ples (HIPP) kroz programsku platformu Zagrebačkog plesnog centra , Zagrebački plesni ansambl
Kao svojevrsni nastavak, tj. drugi dio trilogije koja problematizira konflikt između umjetnika i društvenih tabua, predstava Hermafroditi duše autora Žaka Valente performativno fokusira problem i diskurs homofobije u suvremenom društvu. Strukturirajući izvedbeni materijal na temelju biografije i djelovanja britanskog umjetnika Dereka Jarmana te gay aktivista Dejana Nebrigića, kreira se narativni okvir upisan i transformiran kroz afektivni fizikalitet izvođača. Biografsko-forenzički spisi sa suđenja ubojici Dejana Nebrigića dramaturški bivaju kontrapunktirani korpusu ideja Michela Foucaulta koji kruži oko relacije između seksualnosti, nasilja, moći i tjelesnosti. Različite politike tijela ovdje se, dakle, mogu promatrati kao ona točka u kojoj se lomi reprezentacija, odnosno kao onaj diskurzivni učinak koji pokazuje u kojoj mjeri rodni identitet ne predstavlja nešto fiksirano i stabilno već ga treba tretirati kao proizvod različitih tehnologija zasnovanih u ponavljanju društveno-ideoloških matrica /Virðine/. Projekt Hermafroditi duše zamišljen je kao pokušaj senzibiliziranja javnosti povodom onih subjekata koji su marginalizirani, odnosno diskriminirani/ugroženi zbog svoje ”drugačijosti” i različitosti.