Autor:
Muzej grada Zagreba /Online-Zagreb.hr
Ako se želite odmoriti od trgovačkih centara i blagdanske groznice odlazak u Muzej grada Zagreba (MGZ) sigurno će biti dobrodošla promjena. Ondje upravo traje izložba najboljih fotografija učenika zagrebačkih osnovnih škola, koji su sudjelovali na natječaju Muzeja i Centra za kulturu i informacije Maksimir, a na temu “Zagrebački trgovi”.
Svi koji su vidjeli učeničke radove, imaju za njih samo riječi pohvale. Na natječaj se odazvalo 55 učenika iz deset osnovnih škola s oko 160 fotografija od kojih će većina postati dio fototeke MGZ.
Nastanak i razvoj zagrebačkih trgova
Trgovi su se pokazali kao veoma zahvalna tema i u gradu poput Zagreba o njima se ima što reći. Iz Muzeja podsjećaju da je još u staroj Grčkoj, u 8. st. pr. Kr., trg tj. agora bilo središte društveno-političkog, kulturnog i trgovačkog života grada (polisa).
U srednjem vijeku, poglavito u vremenu iz kojeg datira i zagrebačka gradska jezgra, uz trg su se naseljavali obrtnici i trgovci. Zagreb je tada imao dva trga – u dva naselja – na Kaptolu i na Gradecu. Kaptolski trg datira iz vremena osnutka zagrebačke biskupije 1094. godine. Među privilegijama koje 1242. godine hrvatsko-ugarski kralj Bela IV. dodjeljuje građanima Gradeca (Zlatna bula), jedna od najznačajnijih je pravo održavanja sajma na gradskom trgu ispred crkve Sv. Marka. Na njemu se odvijao javni život grada: održavane su procesije, crkvene i svjetovne scenske predstave, suđenja, čitali su se proglasi, održavali sajmovi, dočekivali vladari, organizirale zabave i drugo.
Današnji glavni i najpoznatiji zagrebački trg – Trg bana Josipa Jelačića – svoju ulogu dobiva davne 1631. godine, kada je na njemu održan prvi sajam. U to je vrijeme nazivan Harmica.
U 19. st. razvoj industrije u Europi uzrokuje migraciju seoskog stanovništva u gradove pa gradovi bilježe ubrzan tempo izgradnje. U Zagrebu se javni i gospodarski život s Gradeca seli u podgrađe, a bogati trgovci započinju izgradnju velebnih kuća u Ilici i oko trgovišta. Tada se Harmica od sajmišta preoblikuje u pravi gradski trg koji 1866. god. dobiva ime Trg bana Josipa Jelačića. Svoju današnju ulogu u društvenom životu grada preuzima 1850. godine sjedinjenjem svih naselja u jedinstvenu upravnu cjelinu Slobodnoga i kraljevskoga grada Zagreba.
U tom razdoblju nastaju i trgovi koje danas znamo pod imenom Britanski trg, Ilirski trg, Trg Nikole Šubića Zrinskog, Trg Josipa Jurja Strossmayera, Trg kralja Tomislava, Trg maršala Tita, Trg Petra Preradovića i dr. Svojom pozicijom i izgledom oni daju prepoznatljiv okvir današnjem Zagrebu.
Širenjem u 20. stoljeću i nastajanjem novih četvrti grad je dobio brojne trgove na kojima se nalaze ustanove značajne za život tih četvrti: škole, općine, zdravstvene ustanove, kulturno-umjetnička društva, tržnice i dr. I danas su ti trgovi zadržali svoju osnovnu ulogu okupljanja građana, samo što su ta okupljanja prilagođena suvremenom načinu života pa se i danas na njima odvijaju javna događanja kao što su koncerti, promidžbeni sajmovi, politički skupovi i dr.
Dobro napravljena zadaća
Ovogodišnja zadaća učenika u okviru natječaja bila je istražiti trgove u središtu grada i u kvartu u kojemu žive, a svoja otkrića i dojmove zabilježiti fotoaparatom. Učenici su na trgovima snimali zgrade, fasade, detalje, spomenike, ljude i događanja te motive iz svakodnevice, gradsku vrevu, užurbanost, prometnu gužvu, parkove i dr.
Prvu je nagradu dobio Trisan Šiprak iz O.Š. “Dr. Ivana Merza”, drugu Tin Grgić Alkalović iz O.Š. “Jure Kaštelana”, treću Ivan Ujčić iz O.Š. “Poliklinike Suvag”, četvrtu Kristijan Kozina iz O.Š. “Stenjevec”, a petu Tea Mardešić O.Š. “Dr. Ivana Merza”.
Izložba ostaje otvorena do 9. siječnja. Sutra na badnjak i na Staru godinu, u petak 31. prosinca Muzej grada Zagreba bit će otvoren za posjetitelje od 10-15 sati. U ostale dane, osim blagdana radno vrijeme je od utorka do petka od 10 do 18 sati.