Autor:
Sanja Knjaz
[email protected]
– Danas je niski tlak i vrijeme se promijenilo, bit će među radnicima nervoze i nećemo tako puno napraviti – govori nam Kata Klisurić, voditeljica proizvodnje u URIHO-vu pogonu kožne galanterije, obilazeći šivaće strojeve na kojima radnici izrađuju zaštitne kožne rukavice. – Kad nema nervoze među ljudima, dnevno napravimo 450 pari rukavica. No, ne radimo na normu. Ma znate, ljudi znaju dobaciti nešto jedan drugome pa, ako je netko razdražljiv, to prelazi i na kolegu za susjednom strojem.
Ima i slučajeva da se radnik toliko iživcira da jednostavno ode s radnog mjesta.
Rehabilitacijske radionice u pothodniku u Sigetu U pothodniku Siget u Novom Zagrebu počele su raditi rehabilitacijsko-kreativne radionice za osobe s invaliditetom. Nositelj aktivnosti tih radionica je URIHO, u suradnji s udrugama osoba s invaliditetom te uz podršku Grada Zagreba, koji je te prostore prethodno namjenski adaptirao, a zatim ih ustupio Urihu na korištenje. U okviru rehabilitacijsko-kreativnih radionica u nekim su terminima kreativne radionice, šah, domino, pikado i radionice komunikacijskih vještina. |
– Ma nije to težak posao, nego specifičan, jer kožne rukavica izrađuju 53 osobe, od kojih je čak 31 osoba s invaliditetom – objašnjava Josip Držaić, ravnatelj Ustanove za rehabilitaciju hendikepiranih osoba profesionalnom rehabilitacijom i zapošljavanjem. – Kod nas radnici ne rade kao na ostalim proizvodnim trakama u tvornicama, gdje nema prekida proizvodnje, ali bez obzira na sve, mi se na tržištu dobro snalazimo. Naime, od 504 zaposlenih, više je od 300 osoba s invaliditetom, i to s raznim vrstama invaliditeta. Kod nas radi čak 140 osoba s mentalnom retardacijom. A pitali ste me kako radimo. Evo vam primjer: pri utovaru nekih stvari na tom poslu rade osobe s metalnom retardacijom, jer one s fizičkom ne mogu premještati robu. Dakle, osoba je nosila jedan paket, pa drugi, ali kod trećeg je stala i nije željela više nositi. Ja je pitam – Zašto? Pa moraš raditi! A osoba s mentalnom retardacijom kaže: Ravnatelju, ako mi paket padne na nogu, više neću moći hodati pa neću moći doći u URIHO. I paket je ostao nasred pogona. Bili su potrebni sati uvjeravanja da taj radnik opet prihvati paket i počne raditi. Ali, sve je to dio našeg radnog dana i naše radne terapije – objašnjava ravnatelj Držaić.
URIHO ima dva cilja. Jedan je proizvodnja, a drugi rehabilitacija i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Na poslovima rehabilitacije radi stručni tim od 15 stručnjaka, i to psiholozi, defektolozi, socijalni radnici, liječnik i radni terapeut. Oni poznaju svaku zaposlenu osobu i njene specifične probleme, pa je prilagođavaju određenom proizvodnom procesu. Dio radnika na mjestima voditelja proizvodnje ili kontrole nisu osobe s invaliditetom. One najčešće rade na poslovima u kojima ima ručnog rada, a to su konfekcija, grafička industrija, keramička, obućarska, kožna i drvna galanterija. Proizvode keramiku, zaštitna odijela, ortopedska pomagala te tiskaju knjige, kalendare, rade na umjetničkom kovanju i slično.
[poll id=”17″]