Gotovo četiri tisuće građana u proteklih je tjedan dana potpisalo peticiju Građanske inicijative izjednačavanja subvencije za djecu Grada Zagreba. Peticijom se od Grada traži da svako dijete upisano u dječji vrtić u Zagrebu ima pravo na istu subvenciju. Pokrenuli su je roditelji djece upisane u privatne vrtiće.


Naime, trenutačno svi roditelji s prebivalištem u Zagrebu porezom na dohodak prema istim uvjetima pune gradski proračun, no djeca upisana u privatne vrtiće nemaju pravo na istu subvenciju za vrtić kao njihovi vršnjaci koji pohađaju gradske vrtiće.

Grad Zagreb za dijete upisano u gradski dječji vrtić, prema podacima dostupnima iz Programa javnih potreba u predškolskom odgoju za 2025. godinu, mjesečno izdvaja 546,89 eura, a za ono koje pohađa privatni ili vjerski vrtić, gotovo upola manje (278,72 eura). Grad Zagreb tako za dijete koje pohađa privatni ili vjerski vrtić, izdvaja prosječno 268,17 eura manje nego za dijete upisano u gradski vrtić. Na taj su način roditelji djece upisane u privatne i vjerske vrtiće te njihova djeca diskriminirani. Još su više diskriminirani roditelji, odnosno djeca koja nisu dobila mjesto ni u gradskom ni u privatnom vrtiću, a takve je mnogo.

Pravobraniteljica za djecu je na temelju Zakona o pravobranitelju za djecu u travnju 2024. godine zatražila ujednačavanje prakse i iznalaženje načina za jednako subvencioniranje cijene iznosa vrtića za svu djecu, neovisno o tome je li osnivač vrtića privatna ili vjerska osoba ili jedinica lokalne samouprave budući da Grad Zagreb nije osigurao mogućnost upisa sve djece u gradske vrtiće. Isti zahtjev ponovila je nedavno – ranije ovoga mjeseca.

Grad Zagreb na čijem je čelu gradonačelnik Tomislav Tomašević, za sada ne reagira. 

Zbog toga su roditelji djece upisane u privatne i vjerske vrtiće pokrenuli peticiju kojom ističu da građani Zagreba imaju pravo na jednak tretman u svemu zbog čega zahtijevaju i jednaku subvenciju za vrtić za svoju djecu.

Pritom ističu da bi subvencija za smještaj djeteta u vrtić za cilj trebala imati priuštivost predškolskog odgoja kroz participaciju Grada u snošenju troškova za korištenje usluga predškolskih ustanova za svu djecu jednako neovisno o tome tko je tim ustanovama osnivač, pogotovo u situaciji kada su mnogi roditelji usmjereni prema privatnim predškolskim ustanovama jer Grad Zagreb nema mjesta za njihovu djecu u gradskim vrtićima. Kvalitetno rješenje je, primjerice, davanje vaučera po istim kriterijima  roditeljima za sufinanciranje programa u vrtiću, neovisno je li to javni ili privatni vrtić, a roditelji bi vaučer koristili za plaćanje vrtića. To je praksa u mnogim europskim zemljama.

Neki su hrvatski gradovi već izjednačili sufinanciranje za svu djecu, neovisno idu li u javni ili privatni vrtić.

Gradske vrtiće ove godine u Zagrebu pohađa 32.400, a privatne i vjerske 4.500 djece.

Peticija: https://forms.gle/bsT1V1Jy8vjYSGJUA