Autor:
Jasminka Kovačević
[email protected]
Nagrađeni radovi na natječaju za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja za znanstveno-učilišni kampus Borongaj Sveučilišta u Zagrebu do 10. veljače mogu se pogledati u No galeriji Muzeja suvremene umjetnosti. Rok za razgledanje je veoma kratak pa treba požuriti želi li se vidjeti kako će izgledati Borongaj.
Prvu nagradu i 126.000 kuna na anonimnom natječaju osvojio je rad Park B autora “njiric+ arhitekti d.o.o.”, drugu i 96.000 kuna 3LHD, a treću nagradu od 64.000 kuna autorski tim na čelu s prof. dr. Marijanom Hržićem.
Da bismo uopće dobili predodžbu o kolikoj je površini riječ možda je najbolja usporedba 93 hektara (ha) s veličinom Mirogoja i gaja urni na Krematoriju zajedno.
Za sveučilišni program na kampusu, tzv. akademski kampus namijenjeno je 60 ha. Na 17 ha izgradit će se u prvoj fazi pet studentskih domova. Unutar te površine koju će koristiti Studentski centar bit će i restoran, tehnički objekti, sportski i rekreacijski i drugi prateći sadržaji.
U prvoj fazi projekta na Borongaju je predviđeno 7 fakulteta (Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Fakultet prometnih znanosti, Hrvatski studiji, Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Tekstilno-tehnološki fakultet, Grafički fakultet).
Na 16 ha koliko obuhvaća znanstveni kampus bit će 10 tehnoloških centara te razni istraživački i drugi sadržaji u nadležnosti Ministarstva znanosti.
Svim tim zahtjevima prema mišljenju ocjenjivačkog suda najviše odgovara prvonagrađeni Park B.
Autor Parka B prof. Hrvoje Njirić, dipl. ing. arh. iz ureda “njiric+ arhitekti” nije imao potrebu o projektu govoriti na otvorenju izložbe u MSU. Na otvorenje nije došao “zbog principijelnosti”, kako je rekao Hrvoje Hrabak, predsjednik Društva arhitekata Zagreba. A umjesto žive riječi i pojašnjenja publici je preostalo snalaženje po kopijama debelih stručnih studija.
[nggallery id=367]
Nadam se da će kampus napokon oživiti. Trenutno stanje je katastrofalno!