Autor:
Jozo Renić
[email protected]


Uskoro bi trebalo odzvoniti nošenju uputnica i recepata u papirnatom obliku – sve se rješava novim, pametnim zdravstvenim iskaznicama. Riječ je o informatizaciji primarne zdravstvene zaštite, koja bi trebala proraditi do početka srpnja. Nove iskaznice imaju čip te magnetni zapis s prethodnih iskaznica, na njima su otisnuti ime i prezime, datum rođenja te matični broj osigurane osobe. Zdravstveni djelatnici u informatički sustav upisuju i mijenjaju podatke o pacijentu, na primjer o terapiji i pretragama. Stoga će se u ljekarnu ići samo s iskaznicom, gdje će se u sustavu vidjeti koji se lijek traži. Isto će tako biti i s uputnicama, nalazima i slično, dakle sve će se vidjeti kroz sustav. Ipak, kad je riječ o zagrebačkim ambulantama, donekle vlada skepsa.

– Mislim da se time ništa neće olakšati, jedino će možda biti koristi za one koji kontroliraju slijed dokumenata. Mislim da se zdravstvo pokušava unaprijediti na pogrešan način, bolje bi bilo ulagati u ljude, u više opreme, bolje medicinske aparate, a elektronske uputnice i recepti neće nam riješiti gužve i dugotrajna čekanja – upozorava dr. Mlikotić.

No, vrijeme će reći svoje. Inače, u budućnosti se na čip iskaznice planira pohranjivati i druge podatke o osiguraniku, kao što su krvna grupa, alergija na lijekove, obavljene operacije itd. Očekuje se da bi cijena nove iskaznice bila 25 kuna.