Tigar komarac, azijski stršljen, signalni rak, gambuzija, ambrozija, pajasen, riba lav, kaulerpa…
Navedeno nisu bića iz nekog filma strave i užasa, već iz naše svakodnevice. Stvaraju nam problem baš kao da su pobjegle iz takvog filma. Radi se o vrstama koje potječu iz drugih područja, a u Hrvatsku su neke stigle slučajno, dok su neke unesene i namjerno. Zajedničko im je da su uspostavile svoje populacije i potiskuju naše zavičajne vrste, ugrožavajući prirodnu ravnotežu a nekada i ljudsko zdravlje.
S problemima koje uzrokuje ambrozija smo svi vrlo dobro upoznati, kao i s nepodnošljivošću tigar komaraca, no mukama tu nije kraj. Nove strane invazivne vrste i dalje pristižu i uzrokuju nove probleme. Radi što uspješnije borbe s njima i njihovog suzbijanja, neophodno je pratiti najnovije spoznaje i razmjenjivati iskustva i znanja.
Upravo stoga se danas, 21. studenog, i 22. studenog u Hotelu Dubrovnik u Zagrebu, okuplja 130 stručnjaka iz 10 Europskih zemalja na „2. Hrvatskom simpoziju o invazivnim vrstama – s međunarodnim sudjelovanjem“, koji će kroz 34 predavanja i 39 postera prikazati što smo naučili do sada o invazivnim vrstama, koje se nove invazivne vrste nalaze u susjednim državama te trebamo pratiti s posebnom pozornošću hoće li se pojaviti i kod nas, koja su pozitivna iskustva i metode za njihovo suzbijanje. Na simpoziju će dva vrhunska stručnjaka iz ove problematike (Ingolf Kühn iz Njemačke, te Franz Essl iz Austrije) održati pozvana predavanja na početku svakog dana.
Simpozij organizira Hrvatsko ekološko društvo, uz suorganizaciju Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatski šumarski institut, te Javnu ustanovu „Maksimir“, a pod pokroviteljstvom Gradonačelnika Zagreba gospodine Milana Bandića.
Program Simpozija, kao i knjigu sažetaka priopćenja možete pronaći na web stranici Simpozija http://www.ekolosko-drustvo.hr/2HSIV-2CSIS.html